KAMPEERAUTO
Tekst Douwe de Vries Foto’s Paul en Jeanette van Heerwaarden en Douwe de Vries
Amerikaanse schoolbus als camper
Vijftien jaar geleden zag Paul van Heerwaarden (52) uit Den Burg op Texel bij een bezoek aan familie in de Amerikaanse staat Illinois een opvallende, gele schoolbus staan. “De vonk sloeg meteen over”, vertelt hij.
Tien jaar later, in 2006, konden Paul en zijn vrouw Jeanette (49) er een op de kop tikken en sindsdien gaan ze er regelmatig mee op stap. Hoewel de GMC Vandura 3500 van bouwjaar 1993 zo veel mogelijk in originele staat is gehouden, hebben ze uiteraard het interieur moeten aanpassen, al was het alleen maar omdat de bus anders niet als camper zou zijn goedgekeurd. Enkele zitbanken – er was plaats voor negentien passagiers – moesten worden verplaatst of omgedraaid, zodat er ruimte was voor een eethoek. Paul installeerde een klein keukenblokje met één onderkast, waarin onder meer een gasfles en jerrycans voor schoon en vuil water staan. Achterin werd een frame voor twee tweepersoonsstapel- bedden gelast. De tafel van de eethoek kan
worden verlaagd voor het maken van een extra, eenpersoonskinderbed. Aan een van de lange wanden hangt een sterk visnet, waarin heel wat spulletjes kunnen worden opgeborgen. Paul, die op het laswerk na het interieur zelf verbouwde, bracht hier en daar wat handige spotjes aan en Jeanette naaide vrolijke gordijntjes. Als toilet ge- bruiken de camperaars een porta potti. Om toch de nodige inventaris mee te kunnen nemen, staat onder het bed en de banken een aantal kratten. Jeanette: “Die zijn ook onze wijnkelder, badkamer en bibliotheek. We kunnen ons er prima mee redden.”
Enkele gaatjes Als het erg warm is, bevestigen de Texelaars een tentdoek aan de buitenwand van de
bus, dat als luifel functioneert. Paul heeft er slechts enkele gaatjes voor moeten boren. Een soort hengelstok, die hij aan de buiten- kant van de cabine kon laten uitklappen, heeft hij verwijderd. De stok had als doel dat de schoolkinderen er vanwege de verkeers- veiligheid met een boog omheen liepen. Met een druk op de knop kan hij echter nog steeds een stopbord aan de linkerkant van de bus laten uitklappen. Tegelijk beginnen de alarmlichten uitbundig te knipperen. De nooduitgangen in de vorm van een dakluik, achterdeur en twee schuiframen, kunnen ook nog als zodanig gebruikt worden. De woorden emergency exit laten aan duide- lijkheid niets te wensen over, maar omdat de stapelbedden voor de achterdeur zijn gebouwd, gaat een vlucht via deze uitgang
De originele, metalen verbandtrommel hangt nog in de cabine.
De schoolbuscamper van het echtpaar Van Heerwaarden, met het stopbord uitgeklapt. 30 | Kampeerauto nr. 4/2012 NKC
De nooduitgangen kunnen nog als zodanig gebruikt worden.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84