This page contains a Flash digital edition of a book.
840 | WEEK 34-35 24 AUGUSTUS 2016


Wereldhavendagen mikt op ‘Young and Smart’


WAAR LIG JE?


Tussen de Aa en de Leie GÉ VAN DE ZON


Foto Anne Reitsma


ROTTERDAM Het thema van de Wereldhaven- dagen staat dit jaar in het teken van ‘The Smartest Port’. Daarbij ligt het accent vooral op slimme en innovatieve toepassingen in de maritieme sector. Dit thema is uiteraard zeer geschikt voor de jongere bezoekers van het evenement.


De vrijdag van het evenement is hét moment om als scholier of student de Wereldhaven- dagen te bezoeken. Onder de naam ‘Expeditie Wereldhaven’ wordt al enige jaren op vrijdag een speciaal programma in klasverband geor- ganiseerd. Het doel van dit programma is om zoveel mogelijk jongeren op een toegankelijke manier in aanraking te laten komen met de haven in al haar facetten. Een groot deel van het jongerenprogramma vindt plaats op het evenemententerrein. Daarnaast wordt aan scholieren/studenten de mogelijkheid gebo- den een kijkje te nemen bij havenbedrijven. ‘Expeditie Wereldhaven’ is bestemd voor alle schoolniveaus, van basisschool tot universi- tair onderwijs.


Maak kennis met Havenbedrijf Rotterdam In de Havenbedrijf-stand op de Wilhelmina- pier kunnen jongeren op de Wereldhaven- dagen zelf met eigen ogen zien dat de haven steeds digitaler wordt, maar ook kennis maken met slimme oplossingen voor energie- vraagstukken. In de stand kunnen jongeren een virtual reality bril opzetten en op de Tweede Maasvlakte rondvliegen over de duur- zaamste en efficiëntste containerterminals ter wereld. Met behulp van de Waste Shark, een varende drone zo groot als een auto, kun je zien hoe havenbekkens worden ontdaan van drijvend zwerfvuil.


Maritime by Holland Jongerenplein Geheel in het thema ‘The Smartest Port’ opent de maritieme sector tijdens de Wereld- havendagen op het ‘Maritime by Holland Jongerenplein’ (Wilhelminakade) haar deuren voor jongeren. Deze kunnen hier op interac- tieve wijze kennis maken met deze bruisende sector. Het plein is speciaal voor jongeren ouder dan dertien jaar, die tijdens een interactieve erVAAR-tocht een aantal denk- en doe-opdrachten kunnen vervullen. Denk hierbij aan het bouwen van een zonneboot, een touwtrekwedstrijd met een ‘sleepboot’ of het traditioneel navigeren met behulp van een zeekaart.


De toekomst van techniek bij RDM Rotterdam RDM Rotterdam is dé plek voor innovatie waar al jaren wordt gewerkt aan ‘The Smartest Port’. Daarom mag een bezoek aan RDM op zaterdag 3 september niet ontbreken. Je kunt hier met een speciale pendeldienst vanaf het evenemententerrein naar toe varen. Met een innovatief programma van ruim 40 onder- delen krijg je daar de gelegenheid om veel activiteiten zelf uit te proberen: drones besturen met je gedachten, drijven op je eigen gebouwde eiland, workshop Little Bits en de nieuwste onderwaterrobot besturen. Kortom, een innovatieve plek die je gezien en ervaren moet hebben!


Tussen de rivieren de Aa en de Leie, in het Noord-Westen van Frankrijk ligt Frans-Vlaanderen. Het is een gebied dat pas laat in de geschiedenis bij Frankrijk werd gevoegd en nog altijd Nederlands (-Vlaams)talige sporen draagt. De namen van de plaatsen zijn goed te herleiden tot hun afkomst: Hondschoote, Steenvoorde, Wormhout, Steenwerck, het klinkt niet be- paald Frans. Ook hebben veel plaatsen een dubbele naam: Cassel heet ook wel Kassel, Watten is Waten en Sint-Winoksbergen gaat hier als Bergues door het leven. In Cassel wandelen we de Casselerberg op via een park waarbij de landschapsarchitect veel romantische elementen heeſt verwerkt. Zo zijn de treden van de trappen vervaar- digd alsof het boomstammen zouden zijn. In het park vind je resten uit de Romeinse tijd, zoals delen van de Romeinse wallen. Vanaf de top kun je de stervormige zeven wegen zien die ooit door de Romeinen als erfenis achtergelaten zijn. Op de Casseler- berg vinden we ‘Vlaams Herberge’, een sta- minee (Estaminet Flamand), zoals men dat hier noemt. Een eetcafé waarbij de Vlaamse achtergrond een hoofdrol speelt. Wijn is van ondergeschikt belang, die moet je op een schoolbordje aan de muur ontdekken. Bier is waar het om gaat. De hop, op dit moment wereldwijd een schaars maar zo’n belang- rijk product voor bierbrouwers, hangt aan het plafond. Frans Vlaanderen is naast de Elzas het enige gebied dat hop verbouwt, dus van groot belang voor bierliefhebbers. Het meubilair is van donker hout, de lam- brisering en de deuren oudblauw geverfd. Overal hangen schilderijen, de een nog


lelijker dan de andere, maar samen met de kaarsen op tafel en de authentieke muziek is het een ware belevenis. Het uitzicht is prachtig want je bent hier op de hoogste ‘berg’ van Frans-Vlaanderen, die 176 meter hoog is. Hier genieten we nog lang van het avondzonnetje terwijl de uitgestrekte vlakte een panoramisch uitzicht biedt. De maaltijden zijn zoals heer Bommel het zou noemen: ‘eenvoudig doch voedzaam’. Potje- vleesch, hartige taarten, stoofkarbonade, bierworsten, kazen, en natuurlijk heerlijke frieten. Er zijn houten volksspelen aanwezig zoals kikkerspel, elastiektafel, hamerspel en schuiſtafel (alom bekend natuurlijk…). Afrekenen doe je in een piepklein winkeltje met typische streekproducten. Dat bier hier belangrijk is blijkt wel uit het feit dat er ieder jaar een festival plaatsvindt: het FIBA (Festival international de la Bière Artisanale). Tijdens een vriendschappelijke wedstrijd tussen amateurbierbrouwers wordt dan het lekkerste bier verkozen. Dat alles ondersteund door folkloristische muziek. Bij het nabijgelegen Watten is nauwelijks sprake van middeleeuwse straatjes en poor- ten zoals in Cassel. Maar vanaf onze laad- plaats in Holque zien we de ruïnes van de in 1072 gestichte abdij op de Watenberg van het aangrenzende Watten (Waten) liggen. Nu is de abdij, waarvan de toren is opgeno- men in de lijst van ‘Monuments Historique’, niet meer toegankelijk, maar ooit speelde het een grote rol in de ontginning van de moerassen rondom de rivier de Aa. De rivier die samen met de rivier Colme het stadje Watten groot gemaakt heeſt. Kanalen en rivieren: daar gaan we vandaan, we komen er ook altijd weer bij terug.


17


Er zijn nog plaatsen vrij voor de KSCC-vaarvakantie!


NIJMEGEN Het is als oudere of gehandicapte niet altijd makkelijk om op vakantie te gaan. Om er even helemaal uit te zijn. Gelukkig is er het vakantie-hospitaalschip Prins Willem Alexander. Op initiatief van het Katholiek Sociaal Cultureel Schipperscentrum voor de Rijn en Binnenvaart (KSCC) van de bekende Nijmeegse aalmoezenier Van Welzenes vaart het speciaal op ouderen en gehandicapten ingerichte schip al vele jaren uit om met vooral oud-schippers en hun familie een heerlijke week op het water door te brengen. Voor de vakantiereis in oktober zijn nog enkele plaatsen vrij.


Ook niet oud-varenden zijn welkom. De oude- ren, gehandicapten en eventueel hun familie worden begeleid en verzorgd door vijſtig vrij- willigers (verzorgers en verpleegkundigen) die


zich geheel pro deo vakkundig inzetten voor het welzijn van de opvarenden. Er is een arts aan boord en rolstoelen en rollators mogen mee op reis.


De Prins Willem Alexander vertrekt zondag 16 oktober vanuit Vlissingen richting Gendt België. De volgende dagen zijn Antwerpen, Dordrecht en Zaltbommel aanlegplaatsen om uiteindelijk vrijdag 21 oktober in Nijmegen de reis te beëindigen. Dankzij de inzet van veel vrijwilligers en giſten van sympathisanten kan de prijs aantrekkelijk worden gehouden. De prijs per deelnemer bedraagt 700 euro. Voor meer informatie en inschrijfformulieren kunt u terecht bij het KSCC in de Nijmeegse Waal- haven, tel: 024 3777575. Een impressie van de vaarreis van 2015 is te bekijken via www.kscc.nl/pwa-vaarreisvakantie-2015


WAALHAVEN PIER 8 ROTTERDAM 010-4290888 Dwarshellinglengte 90 m. WWW.HOOGERWAARD.COM


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34