leveren tijdens kwartieren met negatieve prijzen.” Bij Frank Energie worden klanten ook beloond, zegt Hulshof: “De vergoeding voor een 10 kW/20 kWh thuisbatterij kan oplopen tot 1.800 euro over 4 jaar, boven op de opbrengsten die klanten al behalen met onze slimme aansturing.” Bij EMS is het belangrijkste voordeel dat consu- menten de regie kunnen behouden, aldus Kort van TNO. “De bewoner bepaalt zelf de spelregels. Zo kun je ervoor kiezen dat je eerst jouw zelfconsump- tie wilt maximaliseren op een slimme manier. Dat bijvoorbeeld je auto oplaadt bij de opwek van eigen zonnestroom. Of je kunt kiezen op welke manier je bijdraagt aan het lokale netwerk en zijn balans: bijvoorbeeld onder welke voorwaarden wil je jouw stroom lokaal beschikbaar maken en wat mag even laag of uitgezet worden als er lokaal congestie dreigt?”
Besparen Naast individueel voordeel levert meedoen met initiatieven om apparaten op afstand aan te sturen de samenleving veel op. De Graaf van netbeheerder Liander: “Uit onderzoek blijkt dat er tot 2035 in to- taal voor zo’n 200 tot 300 miljard euro geïnvesteerd moet worden in kabels en transformatorstations. Als we het verschuiven van stroomverbruik op grote schaal laten slagen, kunnen we naar schatting 10 procent op die infrastructuurinvesteringen bespa- ren. Dat gaat om een maatschappelijke besparing van maar liefst 20 miljard euro.” Het uit handen geven van de besturing roept ui- teraard wel de nodige vragen op over comfort en privacy. Aanbieders bouwen daarom waarborgen in, zo zegt Hulshof van Frank Energie. “Behoud van comfort en eigen regie staan voorop. Voor laadpalen geldt: de vertrektijd en het gewenste batterijpercen- tage zijn leidend. In noodgevallen kan de gebruiker het congestiesignaal overrulen. Bij warmtepompen wordt er gestuurd binnen strakke marges. De klant geeft zelf aan wat de geaccepteerde speling is. Zodra die comfortgrens dreigt te worden overschreden, stoppen we de aansturing direct. En wat betreft thuisbatterijen: die draaien ook binnen de door de klant ingestelde kaders.” Behalve zorgen over comfort en de regie dreigen tegenstrijdige belangen (lokaal versus landelijk). Een batterij die op de landelijke markt ontlaadt vanwege hoge prijzen, kan een al overbelaste wijk lokaal extra belasten. Goede afstemming is daarom essentieel. Tot slot is cybersecurity een thema dat aandacht vraagt. Omdat apparaten via het internet gekoppeld
18 | Eigen Huis Magazine | 11-2026
Omdat apparaten via het internet gekoppeld zijn, is cyber security een aan dachts punt.
zijn, zijn digitale risico’s een serieus aandachtspunt. De Graaf van Liander stelt gerust: “Qua cyberveilig- heid en wetgeving vallen netbeheerders en grote energieleveranciers onder de strengste Europese en nationale cyberwetgeving. De standaarden voor ge- gevensuitwisseling en de aansturing van apparatuur worden dusdanig beveiligd dat de privacy en de vei- ligheid van de consument optimaal zijn beschermd.” Kort plaatst namens TNO een kanttekening: “Dan moeten wel ook alle leveranciers van die apparaten en tussenpartijen aan die wetgeving voldoen.” Zij voegt verder toe dat EMS vanwege de decentrale opzet en focus op het lokale minder vatbaar kan zijn voor grootschalige cyberdreigingen. “Ook zetten we in op dataminimalisatie. Dat betekent dat gegevens die niet per se naar een externe partij hoeven, achter de eigen voordeur blijven.” De ontwikkeling van een veilig, weerbaar en robuust energiesysteem is een belangrijke doelstelling in het Samenwerkingspro- gramma EMS en moeten alle partijen samen voor elkaar krijgen.
Is dit de toekomst? Geautomatiseerde, netbewuste apparaten die op de achtergrond reageren op zowel actuele tarieven als de lokale netspanning. Is dat de toekomst van ons energienet? De Graaf: “NL Flex is een tijdelijk initiatief, maar de oplossing die we hiermee bouwen is absoluut geschikt voor later. In de toekomst maakt een netbeheerder bij een vol net de afweging: gaan we een dure kabel in de grond leggen, of zijn er in de wijk genoeg mogelijkheden om het stroomverbruik tijdens pieken te verschuiven tegen een vergoeding? Als die flexibiliteit goedkoper is dan graven, kiezen we voor flexibiliteit. Na de huidige pilots schalen we dit model op. De ambitie is om dit vanaf volgend jaar winter landelijk uit te rollen. We bouwen nu de praktijkstandaard, die vervolgens door de Autori- teit Consument & Markt in de wet- en regelgeving zal worden verankerd.” Hulshof van Frank Energie sluit zich daarbij aan: “Het fysiek verzwaren van het elektriciteitsnet kost miljarden euro’s en duurt meer
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60