895 | WEEK 40-41 03 OKTOBER 2018
EXTRA INVESTERINGEN IN VAARWEGEN GAAN SECTOR NIET VER GENOEG ‘Doorpakken en vervoer over water optimaal benutten’
DEN HAAG Na de beleidsarme begroting van vorig jaar ziet de scheepvaartsector met ge- noegen dat dit jaar de afspraken uit het re- geerakkoord zijn vertaald naar de rijksbegro- ting van 2019. Dat betekent meer geld voor vaarweginfrastructuur.
Het Centraal Overleg Vaarwegen (waterbou- wers, EVO en BLN-Schuttevaer) is blij met de extra investeringen, gezien de groei van de economie en toename van het aantal files in Nederland. Zo wordt er in 2019 een miljard euro toegevoegd aan het Infrastructuurfonds. Het aandeel voor het vaarwegennet bedraagt 191,8 miljoen euro. Extra middelen worden in- gezet voor de opwaardering van de vaarweg Lemmer-Delfzijl en het Wilhelminakanaal, als- mede voor de aanpak van knelpunten op de Maas.
Het totale vaarwegbudget bedraagt in 2019 bijna 1,3 miljard euro, in 2018 werd 873,1 mil- joen euro uitgegeven. Na de verregaande be- zuinigingen van de voorgaande kabinetten is er nu geld nodig om te investeren in betere bediening bij sluizen en bruggen, achterstal- lig onderhoud weg te werken en de grootste knelpunten op te heffen. Het COV: “Investeren in vaarwegen is investeren in duurzaamheid en economie”.
Onvoldoende Het kabinet trekt voor beheer, onderhoud en vervanging van bruggen en sluizen in 2019 363 miljoen euro uit. Dat is onvoldoende om de sterk verouderde infrastructuur adequaat te verbeteren, zo stelt het COV. Renoveren en ‘houden wat je hebt’ is niet voldoende. Het vaarwegennet moet beter afgestemd worden op huidige scheepsdimensies, klaar zijn voor de economische groei en beter bestand tegen klimaatverandering.
Zo is er is capaciteitsuitbreiding nodig bij de Volkeraksluizen, de Kreekrak- en Krammersluizen. De gemiddelde wachttijd in bij deze sluizencomplexen overstijgen structu- reel de dertig minuten die in de Structuurvisie Infrastructuur en Ruimte is afgesproken. De lage bruggen op de Schelde-Rijnverbinding die het containervervoer op vier lagen tussen
17
Scheepvaart met laagwater op de Waal – slagader van de Nederlandse economie.
Antwerpen, Rotterdam en het achterland be- lemmeren, moeten verhoogd worden. Het op- hogen van deze bruggen draagt ertoe bij dat met dezelfde scheepscapaciteit tot 25 procent CO2-reductie gerealiseerd kan worden. Het COV roept de minister op deze kans te grijpen.
Toekomst Waal Het COV acht verder het belang van een goe- de toekomstvisie voor de Waal groot: “De lage waterstanden op de Rijntakken van deze zomer hebben de kwetsbaarheid van het na- tuurlijke riviersysteem inzichtelijk gemaakt”. Het wordt van belang geacht om de Waal, als slagader van de Nederlandse economie, goed te onderhouden en klimaatbestendig te ma- ken: “Tijdig baggeren en maatregelen treffen om bodemerosie tegen te gaan, zijn van evi- dent belang, zodat de ruim 100.000 schepen die jaarlijks meer dan 230 miljoen ton lading vervoeren, vlot en veilig hun bestemming kunnen bereiken”.
Betrouwbaarheid en beschikbaarheid van
het vaarwegnetwerk wordt voor het logistie- ke proces van essentieel belang geacht: “Dit vraagt een ruim bedieningsvenster en flexibi- liteit bij sluizen en bruggen, maar ook om vol- doende en goed opgeleide bedienaars”. Door verregaande bezuinigingen uit de vorige kabi- netten wordt de scheepvaart nu herhaaldelijk geconfronteerd met stremmingen vanwege personele onderbezetting op verkeerspos- ten, bruggen en sluizen. In 2019 wordt 8,6 mil- joen euro besteed aan verkeersmanagement. Bediening van objecten valt daar ook onder. Ten opzichte van 2018 is dit bedrag gelijk ge- bleven ‘en daarmee te laag’, aldus het COV. “Om verdere stagnatie te voorkomen zijn meer mensen bij Rijkswaterstaat nodig zodat het serviceniveau verbeterd kan worden, zo- als in het regeerakkoord toegezegd”.
Spijkers met koppen In een eigen reactie stelt Koninklijke BLN- Schuttevaer: “De binnenvaartsector mist specifieke doelstellingen in de gepresenteer- de Miljoenennota. Waar de minister in het
SCHIPPERSKINDEREN INTERNAAT PRINSES MARGRIET BIJEEN ‘Een reünie duurt altijd te kort’
ZWARTSLUIS De derde reünie van schippers- internaat Prinses Margriet in Zwolle zal ko- mende zaterdag 6 oktober misschien niet de ‘gedroomde’ vijfhonderd bezoekers trekken, waarop vooraf hoog was ingezet. Maar een aantal van ver in de driehonderd aan voor- malige schipperskinderen, ouders en oud- medewerkers zal makkelijk opnieuw worden gehaald.
MARK VAN DIJK
“Ons streefaantal is vermoedelijk niet haal- baar”, zo vertelt medeorganisator Bert Klos (60) van het nostalgische evenement in Hotel Zwartewater te Zwartsluis. “Het afgelopen jaar zijn enkele vroegere leidsters overleden die bij eerdere reünies vooral onder de oudere gene- ratie vele mensen trokken. Voor deze oud- leidsters kwam een vaste groep. Zij beteken- den ook voor de ouders meer binding. Die moeten we nu missen”. Een andere oorzaak zou de 24-uurs economie zijn, waardoor menig schipper in het weekend moet doorwerken.
Aan een echte reüniesfeer zal het evenwel niet ontbreken, want het organisatieteam van Alita van Asperen, Geertje Mannak en Bert Klos heeſt een uitgebreid nostalgisch programma samengesteld. Klos heeſt zelf voor een aan- tal oude foto’s en films gezorgd, zoals van de
Klos: “Bij 75 komen we hierop terug, maar er mogen best wel andere handen komen om het organisatiewerk over te nemen”. Rest de vraag waarom de reünie niet in het Zwolse internaat- gebouw zelf wordt gehouden, maar in een ho- tel in Zwartsluis. Klos: “Een hotel is makkelij- ker te organiseren qua catering en we kunnen er ook nog eens een leuke aſterparty houden”.
De leerlingen van de bovenbouw op het podium van de Grote Avond van Prinses Margriet in 1968. Foto Bert Klos
jaarlijkse Grote Avond voor onder- en boven- bouw. Zelfs ligt het originele script ter inzage van het toneelstuk waarin hij in 1968 zelf als kind acteerde. Er zijn diverse oproepen ge- plaatst om historisch beeldmateriaal over het internaat aan te leveren.
Vrachtschip Het in 1952 opgerichte schippersinternaat – destijds geopend door prinses Margriet - begon in een omgebouwd vrachtschip, af- gemeerd aan de Zwolse Turfmarkt. Op een
andere ligplaats kwam daar nog een tweede schip bij, maar sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw heeſt het internaat steeds aan de wal een stenen onderkomen gehad. Het insti- tuut – onderdeel van de organisatie Meander - is inmiddels gevestigd aan de Klooienberglaan 561 in Zwolle. Eerdere reünies van Prinses Margriet waren er elf en zes jaar geleden.
Een bijeenkomst rond het 65-jarig bestaan luk- te vorig jaar niet, omdat het toen te kort dag was voor de organisatie.
De kamers van Hotel Zwartewater zijn inmid- dels voor meer dan de helſt afgehuurd door re- uniegangers - veelal schippers die liever willen blijven slapen. Bert Klos: “Wij zeggen steeds: een reünie duurt altijd te kort”. Vanwege alle voorbereidingen is de inschrijving voor deel- name op het laatste moment volgens Klos ‘praktisch onmogelijk’.
Meer informatie is te vinden op de website
www.reunieinternaatprinsesmargrietzwolle.nl
Het programma van 6 oktober: - Vanaf 14.00 uur: ontvangst (koffie en gebak) - Daarna tot ca 17.30 uur: gezellig samenzijn met hapje en drankje en een groepsfoto
- Vanaf ca 17.30 uur: diverse buffetten (in twee zalen) - Om 20.30 uur begint de aſterparty met muziek.
Archieffoto Rijkswaterstaat
regeerakkoord heel duidelijk was in haar am- bitie om meer en schoon vervoer over water te stimuleren, ontbreekt dezelfde daadkracht in de begroting. Deze laat vooral veel studie en onderzoek zien”. De branchevereniging verwacht in 2019 concrete plannen van de mi- nister: “Het is tijd om spijkers met koppen te slaan”.
“Meer vervoer over water om de wegen te ontlasten en klimaatdoelstellingen te halen” en “betere milieuprestaties van de binnen- vaart” staan centraal in het regeerakkoord. Volgens BLN is het nu zaak hier gerichte en concrete invulling aan te geven: “De mili- euprestaties van de CCR2 zijn verouderd en Stage V is vooralsnog niet haalbaar. Om de concurrentiepositie van de binnenvaart te versterken, zijn deze regeerperiode zo- wel voor Europese binnenwateren als voor Nederlandse milieuzones heldere normen voor uitlaatgassen nodig”. Daarnaast dient snel vorm te worden gegeven aan de toege- zegde financiële stimulering.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44