INEEN - MANAGEMENT EN ORGANISATIE
en hoge energieprijzen. Dan is het goed om in de vorm van drie toezichthouders extra expertises en perspectieven in huis te hebben.”
Praktijkplan Paffen: “Toen de behoeften bekend waren, hebben we per praktijk een stappenplan gemaakt. Daarin staan bijvoorbeeld profielschetsen van toezicht- houders. Stel, een praktijk heeft nieuwbouw - plannen. Dan is het handig een toezichthouder te hebben met kennis van vastgoed.” Emonts: “Tijdens een nieuw bezoek aan de praktijken in mei hebben we samen met de praktijkhouders het praktijkplan doorgenomen. De teneur onder de eigenaren was: hier kunnen we mee verder. In de komende maanden houden Patricia en ik contact met de praktijken om na te gaan hoe het loopt en of er nog iets nodig is vanuit Cohesie.”
Schiet de kennis van een huisartsenorganisatie tekort? Dan kan ze leden attenderen op de Nederlandse Vereniging van Toezichthouders in Zorg & Welzijn (NVTZ). Die organisatie heeft dertig jaar ervaring, beschikt over een academie en biedt een platform waar zorgaanbieders potentiële toezichthouders voor hun organisatie kunnen vinden.
Ans Verstraeten is adjunct-directeur bij de NVTZ en onder meer projectleider van het ondersteu- ningsprogramma Wtza-intern toezicht. Over de voordelen van intern toezicht zegt zij: “Je kunt meer rust en vertrouwen krijgen voor wat betreft de langere termijn van je praktijk. Ik kan me goed voorstellen dat sommige praktijkhouders ’s nachts weleens wakker liggen: ben ik op de goede weg? Zeker in deze tijd, met arbeidskrapte
Interessant Stap één op weg naar intern toezicht is volgens Verstraeten de vraag wat voor organisatie de huisartsenpraktijk is. Wat is de missie, wat is de koers voor de komende jaren? “Vervolgens zoek je daar toezichthouders bij met de benodigde kennis en vaardigheden. Kennis over jouw regio is belangrijk, maar niet alle toezichthouders hoeven afkomstig te zijn uit dezelfde regio. Neem de krimpregio Zeeland. Het is interessant om daar dan een toezichthouder te hebben uit een andere krimpregio. Die kan vertellen welke initiatieven in die regio goed hebben uitgepakt. Toezichthouders vind je bijvoorbeeld in je netwerk, waarbij je moet oppassen voor belangenverstrengeling, op
wtza-toezicht.nl en bijvoorbeeld de vacature- website Indeed.”
Heb ook oog voor de persoonlijkheidskenmerken van potentiële toezichthouders, adviseert Verstraeten. “Kijk naar hoe mensen op elkaar inspelen, zowel binnen de raad van toezicht als tussen de toezichthouder en de directeur. In het algemeen geldt: heb een open en lerende houding.” Paffen: “Mijn boodschap aan huisartsen: durf toe te laten dat iemand vanuit de organisatie je een spiegel voorhoudt. Het kan leiden tot verbeteringen en ook persoonlijke groei.”
INFORMATIE
• De NVTZ biedt sinds juni het Professionaliseringsprogramma Meerwaarde van de Raad van Toezicht. Het bestaat onder meer uit vijf online colleges voor eigenaren en toezichthouders. Zowel theorie als praktijk komen aan bod.
• De huisartsenpraktijk betaalt zelf het intern toezicht.
SEPTEMBER 2023 - 29
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32