search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
WATERTECHNOLOGIE


De forward-osmosemodule van de pilotinstallatie op rwzi Wehl. Een zoutoplossing in de module trekt het schone water uit het afvalwater, waardoor het afvalwater 20 tot 30x in volume afneemt. Uit eerder onderzoek is gebleken dat FO-membranen minder snel vervuilen dan klassieke membranen. Die eigenschap zou bij het zuiveren van afvalwater goed van pas komen.


Verder wijst Zoutberg op het concentraat dat overblijft op de membranen. “Wanneer je 100 kubieke meter gefi lterd riool- water door een nanofi ltratie-installatie haalt, wil je het liefst dat er 99 kubieke meter schoon water overblijft. Maar wellicht blijft er wel 20 tot 30 kubieke meter concentraat over. Dat we- ten we nu nog niet. Daarom is verder onderzoek essentieel.” Bram Martijn, R&D-manager bij PWNT, houdt eveneens een aantal slagen om de arm. Hij ziet dat er bij waterschappen meer aandacht is voor zuiveringstechnieken die bij drinkwa- terbedrijven al gangbaar zijn, maar stelt tegelijkertijd dat er op membraantechnologiegebied nog onzekerheden zijn. “Daar- om is gezamenlijk onderzoek en proefprojecten uitvoeren ook zo belangrijk.” Verder wijst hij erop dat de realisatie van een industriële superkritische vergassingsinstallatie de belangrijk- ste drijfveer is voor de eventuele bouw van een NEW-hart-in- stallatie. “Het is veel te kostbaar om met membraantechnolo- gie alleen schoon water te produceren. Enkel wanneer je met superkritische vergassing het slibprobleem van de water- schappen kunt oplossen, is het zuiveringsconcept rendabel.”


Waterschap Vallei en Veluwe en Evides ook in proefprojecten aan de slag Naast het CoRe-waterconcept en het NEW-hart-concept zijn er in Nederland twee vergelijkbare projecten: in Wilp bij waterschap Vallei en Veluwe en bij Evides Industrie- water in Den Hoorn. Vallei en Veluwe test vanaf 1 april in Wilp een nieuwe combinatie van zuiveringstechnieken om zo schoon mogelijk water te produceren. De eerste stap is de fi jnzeefi nstallatie, gevolgd door electrocoagulatie en een DAF-installatie om de nanofi ltratiestap die volgt te beschermen. Het schone water dat overblijft bevat alleen nog stikstof. Dat haalt het waterschap eruit met een ionen - wisselaar. De combinatie van technieken moet op termijn de beluchting en actiefslibtechnologie vervangen, beves- tigt programmamanager Henry van Veldhuizen van het waterschap. Het bouwteam gebruikt de resultaten uit de pilotinstallatie om een defi nitief ontwerp te maken. Ook kunnen ze na afl oop van de proef de technische en fi nan- ciële risico’s beter inschatten om een eventueel vervolg- traject in te gaan. Het Algemeen Bestuur van het water- schap neemt hierover in 2020 een beslissing. Wanneer de risico’s te groot zijn, valt het waterschap terug op een conventionele zuivering, zoals Nereda, aangevuld met een extra zuiveringsstap voor de verwijdering van microveront- reinigingen.


Project Nereus


Eind 2018 is op rwzi Wehl bij Doetinchem de pilotinstallatie van CoRe Water opgestart. De installatie heeft een capaciteit van 0,2 m3


/u.


Evides Industriewater onderzoekt sinds juni 2018 in het Nereus-project het hergebruik van rioolwater. Vanaf febru- ari 2019 vindt het onderzoek plaats in de Delft Blue Inno- vationshal op het terrein van rwzi Harnaschpolder in Den Hoorn. Ook hier gebruiken de betrokken partijen - waaron- der Logisticon Water Treatment, het Hoogheemraadschap van Delfl and, waterschap Hollandse Delta, de gemeente Rotterdam en het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard - verschillende fi ltratietechnieken om schoon water (gietwater) en waardevolle grondstoffen (cel- lulose, fosfaat en ammonium) uit rioolwater te verkrijgen. Wederom speelt de fi jnzeefi nstallatie een belangrijke rol als eerste processtap. Proces engineer Paula van den Brink van Evides Industriewater ziet veel overeenkomsten met het proefproject van waterschap Vallei en Veluwe in Wilp. Electrocoagulatie is eveneens een processtap binnen het Nereus-project. De betrokken partijen zijn nu ruim een half jaar bezig met dit terugwinningsproces, maar het blijkt las- tig om de processtappen goed op elkaar aan te sluiten. “Het blijkt ingewikkelder dan wij aanvankelijk dachten. Voor het zuiveren van afvalwater zijn wij van oudsher ge- richt op biologische zuiveringen. Van deze nieuwe techno- logieën weten we nog te weinig. Maar wij staan vanzelf- sprekend open voor het gebruik ervan, om hergebruik van water en grondstoffen mogelijk te maken.” Van den Brink plaatst verder vraagtekens bij de werking van de kerami- sche membranen. “Hiermee hebben wij in het verleden, zowel met keramische micro- als nanofi ltratiemembranen, veel problemen gehad. Ze waren lang niet zo robuust als de twee leveranciers ons voorhielden.”


WATERFORUM APRIL 2019


41


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48