Column
Is uw PAM al geschikt voor ‘remote verificatie’?
Eén van de belangrijkste doelstellingen van productiebedrijven is om tegen zo laag mogelijke kosten betrouwbaar, efficiënt en met een hoge kwaliteit te produceren. Dat vereist niet alleen ‘state-of-the-art’ technologie, maar ook de juiste procedures om productiemiddelen topfit te houden en alle processen daaromheen gestroom- lijnd te laten verlopen. Daarbij speelt Plant Asset Management, kortweg PAM, een steeds grotere rol en die rol neemt toe. Dit met name, omdat er steeds meer ‘slimmere’ instrumenten en intel- ligentere software op de markt komen, waarmee (tijdrovende) werkzaamheden (deels) geautomati- seerd kunnen worden.
Rob Hommersen Directeur Endress+Hauser B.V.
Een belangrijk onderdeel van PAM is bijvoorbeeld onderhoud- en kalibratiemanagement. Je hebt immers pas optimale controle over een proces als je exact en betrouwbaar kunt meten wat er gebeurt en zeker weet dat wat het instrument aangeeft ook daadwerkelijk klopt. Dit wordt in bepaalde industrieën ook wettelijk afgedwongen (door de FDA bijvoorbeeld), dus dan heb je als be- drijf maar aan te tonen dat de instrumenten goed werken en volgens de voorschriften gekalibreerd zijn. In heel veel bedrijven betekent dit, dat als onderdeel van het onderhoudsschema, mede- werkers van de TD gewapend met o.a. multime- ters periodiek langs alle instrumenten lopen om deze door te meten. Dat kost tijd en dus geld en bovendien kunnen er in de vaak maandenlange periodes die er tussen dergelijke controles liggen, afwijkingen zijn opgetreden in het instrument.
Dat heeſt als bijkomend voordeel dat je materiaal krijgt voor ‘voorspellend onderhoud
Daardoor kunnen kwaliteitsverschil- len zijn ontstaan, daardoor kan afkeur zijn ontstaan, daardoor kan grondstof zijn verspild, etc. etc. Aan de andere kant is het natuurlijk niet te doen om elke dag of elke week TD-medewerkers langs alle instrumenten te sturen om dit risico
te verlagen. Dat hoeft echter ook niet meer, want sinds kort zijn er intelligente flowmeters (en an- dere instrumenten zullen snel volgen) die geschikt zijn voor ‘verificatie op afstand’. Via de EtherNet/ IP aansluiting (en straks ook draadloos) kan dit instrument via een webbrowser worden benaderd vanuit het PAM systeem. Op commando wordt een aantal interne tests doorlopen, waarmee alle functies van het instrument worden gecheckt. Zo’n verificatie duurt slechts 30 seconden, waarbij het verificatierapport (als PDF) in het interne geheugen van het instrument wordt opgeslagen
16 | nummer 3 | 2014
en via de webserver kan worden opgevraagd. Tijdens zo’n verificatie wordt zelfs de correctheid van de 4-20 mA aansluiting getest door een intern signaaltje te genereren en te meten wat daar- van het uitgangssignaal is. Deze verificatie kan net zo vaak gedaan worden als men wil, terwijl bijvoorbeeld om de vier à vijf jaar het instrument tijdens een stop kan worden uitgebouwd en gekalibreerd. Wordt een instrument voor safety- systemen gebruikt, dan kan zelfs een ‘SIL-functie’ worden ingeschakeld. Bepaalde functies (bijv. 4-20 mA uitgang) worden dan continu gemonitord. En is er iets mis, dan genereert het instrument zelf een signaal/bericht. Het aardige is dat je die verificaties via de webserver vanuit elke plek op de wereld kunt uitvoeren (remote verification) en de testgegevens dus ook centraal kunt verwerken en vergelijken. Dat heeft als belangrijk bijkomend voordeel dat je materiaal krijgt voor ‘voorspellend onderhoud’.
De werking van een instrument verandert in de tijd en je kunt dankzij de periodieke metingen inschatten wanneer dit instrument ‘out of specs’ gaat lopen. Problemen kunnen daarmee tijdig worden voorkomen. Anderzijds legt dit ook de basis voor benchmarking, waarbij je de wer- king van instrumenten (wereldwijd) onderling vergelijkt. Daarmee kun je bijvoorbeeld ontdek- ken dat instrumenten in bepaalde applicaties niet optimaal worden gebruikt en/of presteren. Zonder de beschikbaarheid van specifieke data kom je daar nooit achter. Bovendien levert ‘remote verificatie’ natuurlijk ook kostenbesparingen op, omdat er geen onderhoudstechnici meer naar een instrument toe hoeven om dit handmatig door te meten. Zitten de instrumenten op moeilijk be- reikbare of risicovolle (Atex) plaatsen, dan zijn de voordelen nog groter. Omdat deze technologie nu al een betrouwbaarheid geeft van 98%, zal dit een grote vlucht gaan nemen en zullen de komende jaren mogelijk alle grote instrumentleveranciers dit in hun instrumenten inbouwen. Van het af en toe uitbouwen en kalibreren van een instrument kunnen we vooralsnog geen afscheid nemen, maar dankzij ‘remote verificatie’ zijn we al wel van veel handmatige controles af, terwijl de betrouw- baarheid van de meting toeneemt. Kortom, deze technologie verhoogt de beschikbaarheid van industriële installaties, terwijl qua onderhoud steeds meer op afstand gebeurt, wat de efficiency en veiligheid ten goede komt!
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48