search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
INEEN - MANAGEMENT & ORGANISATIE


“In bepaalde regio’s is het tekort aan huisartsen een groot probleem, met een toenemende druk op de bestaande huisartsen als gevolg”, licht Schellingerhout toe. “Mensen zonder huisarts kunnen zich bij ons inschrijven. Arene biedt hen huisartsenzorg met als uitgangspunt: online waar het kan en fysiek waar nodig. Arene is bedoeld als duurzame oplossing. Het valt dan ook onder de reguliere financiering en we werken volgens de kernwaarden. Ons team bestaat uit huis- artsen, POH-GGZ, assistenten enzovoort. Het voordeel is dat we plaatsonafhankelijk werken. Meerdere huisartsen werken zelfs vanuit het buitenland. Met beeldbellen kan er veel. In feite geef je geen zorg op afstand, maar juist dichtbij, in iemands huiskamer.”


Soms zal fysiek onderzoek nodig blijken. “Klopt”, bevestigt Schellingerhout. “Daarvoor werkt Arene samen met lokale huisartsenpraktijken, een net- werk waarop we een beroep kunnen doen. Dat lijkt een verzwaring voor hen, maar we vangen juist patiënten af in regio’s met een huisartsen- tekort. Zoals in Limburg, waar geen opvolger was van een praktijk. Of 1.500 arbeidsmigranten in Brabant. Dan betekent onze inzet eerder een verlichting. Dankzij ons web-based HIS is een dossier overal inzichtelijk.” En wat als een vraag spoed blijkt te zijn? “Juist vanwege ons netwerk kunnen we op basis van nabijheid ook acute zorg bieden. Daarom is uitbreiding van dit netwerk ook noodzakelijk.”


Medisch Contactcentrum Aflevering 15 uit de podcastserie van Christian de Groot gaat over het Medisch Contactcentrum van Fonkelzorg, een centraal callcenter voor de dagpraktijk. “Callcenter is niet het juiste woord”, verbetert huisarts Sylvana Hazenveld. “Het is eer- der een triagecentrum. Op deze locatie komen alle telefoontjes en digitale contacten binnen en worden er zo veel mogelijk afgehandeld.”


Fonkelzorg kent drie huisartsenpraktijken. “Het werk van de assistenten brengt veel onrust met zich mee. Dat bracht ons op het idee om de back office op één centrale plek te concentreren en daar een regiearts bij te plaatsen. Daartoe hebben we eerst alle werkzaamheden van de assistenten en een regiearts in kaart gebracht. Vervolgens zijn


we gestart met het Medisch Contactcentrum. Van elke locatie is daar een doktersassistent aanwezig die de telefoon aanneemt en alle digi- tale contacten afhandelt. In principe voor de eigen praktijk, zo blijft de band met de patiënt gehandhaafd. Iedere ochtend is er een regiearts aanwezig, met wie de assistenten direct kunnen overleggen. Dat voorkomt veel terugbellen.” De assistenten werken zo veel mogelijk met de Nederlandse Triage Standaard (NTS). “Die is gelijk aan de NHG-triage”, zegt Hazenveld. “De NTS zat al in het HIS voor de huisartsenpost, daarom was het een kleine moeite om dit aan te zetten in het Medisch Contactcentrum.”


Wat zijn de ervaringen? Hazenveld: “Alle assisten- ten vinden deze werkwijze prettiger. Ook biedt het de huisartsen meer rust. Zij worden minder gestoord met vragen tijdens hun spreekuren. Dat werd vooral duidelijk toen de regiearts een dag afwezig was. En het blijkt efficiënt: met deze aanpak hebben we meer spreekuurplekken, zowel bij huisartsen als bij assistenten.”


INNOVATIES IN HET INTEGRAAL ZORGAKKOORD


Passende zorg betekent steeds vaker digitale of hybride zorg; zorg en ondersteuning van gezondheid die digitaal (bijvoorbeeld met inzet van apps, wearables of websites), datagedreven en dichtbij of thuis wordt geboden. In het Integraal Zorgakkoord is afgesproken dat in regionaal verband door zorgverzekeraars samen met zorgaan- bieders en zorgverleners implementatie- en opschalingsplannen van bewezen effectieve arbeidsbesparende werkvormen en innovaties worden gemaakt. Hiervoor stelt het ministerie van VWS ook transitie- middelen beschikbaar.


Alle podcasts op een rij


Een overzicht van alle podcasts uit de serie ‘De Innovatieve Huisarts’ is te vinden op de website www.deinnovatievehuisarts.nl, met een korte vermelding per onderwerp. De gesprekken in de podcasts duren ongeveer een half uur en zijn ook te beluisteren via Spotify of Apple Podcasts.


SEPTEMBER 2022 - 11


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32