ACTUEEL
Ook Vitens wil drinkwatervraag temperen
“We zijn als Vitens altijd gericht op de productie van drink- water. Als de vraag groeit, dan vergroten we onze capaciteit. Dat is technisch geen probleem, maar moeten we dat ook willen?” Dat vroeg Vitens-directievoorzitter Jelle Hannema zich hardop af bij de presentatie van de drinkwaterbespa- ringscampagne op productiestation Vechterweerd bij Zwolle. Het drinkwaterbedrijf wil een bijdrage leveren aan de lasti- ge waterverdeling in tijden van langdurige droogte. Eerder heeft ook Brabant Water aangegeven de watervraag te willen temperen.
Structurele oplossing Afgelopen zomer heeft het bedrijf over een langere periode 140 procent productie moeten draaien om aan de water- vraag te kunnen voldoen. Een structurele oplossing voor zo’n hoge watervraag zou betekenen dat Vitens meer grondwater gaat onttrekken. De provincie Overijssel vreest dat dat het duurzame gebruik van grondwater nog verder zal verstoren.
Virens-directeur Jelle Hannema lanceerde de campagne op pompstation Vechterweerd bij Zwolle met de onthulling van een servicebus met de slogan ‘Dat kan minder’, waarbij wordt gedoeld op de 70 liter drinkwater die per douchebeurt wordt gebruikt.
Er wordt in Overijssel nu al meer grondwater onttrokken dan er via infi ltratie bijkomt.
Gebruik grondwater in onbalans Na de droge zomer van vorig jaar heeft de provincie Over- ijssel aan Vitens gevraagd om binnen de vergunde grondwa- teronttrekkingen te blijven. De grote vraag leidde afgelopen zomer op Vitens’ pompstation Manderveen bij Almelo tot een overschrijding van de vergunde maximale piekonttrek- king. De provincie wil voorkomen dat bij extreme droogte, als iedereen kampt met een watertekort, de drinkwatervoorzie- ning ongelimiteerd kan doorgaan met onttrekken.
De provincie Overijssel is blij met de campagne, die zich voor- al richt op de bewustwording bij de consument voor het laag- waardig gebruik van drinkwater, zoals langdurig douchen en het sproeien van de tuin.
Eerste elf Blue
Deal-partnerschappen van start
De gezamenlijke waterschappen, samen met de ministe- ries van IenW en Buza, hebben op 8 april in Den Haag de eerste elf partnerschappen van het Blue Deal-programma bekendgemaakt. De langjarige partnerschappen tussen Nederlandse waterschappen en lokale waterautoriteiten in stroomgebieden op drie continenten, zijn gericht op een integrale aanpak van de waterproblemen. In water- schaarse gebieden in de wereld worden waterproblemen geïsoleerd opgelost, waardoor elders nieuwe problemen ontstaan. De Blue Deal-partnerschappen richten zich op structurele - vaak ook bestuurslijke - oplossingen voor het hele stroomgebied.
In totaal gaat het om 35 lokale partijen in stroomgebieden in Argentinië, Burkina Faso, Colombia, Ethiopië, Ghana, Mali, Mozambique, Roemenië en Zuid-Afrika.
Slimme segmentdeur voor tweede sluis Eefde
Consortium Lock to Twente (L2T) - met TBI-ondernemingen Croonwolter&dros, Mobilis en TBI PPP, en Hollandia Infra en Bosch Rexroth - is in opdracht van Rijkswaterstaat volop be- zig met de bouw van een tweede sluis in het Twentekanaal bij Eefde. De sluis krijgt een segmentdeur met sensoren waar- mee data kan worden verzameld voor het onderhoud. Croon- wolter&dros zal de verzamelde data analyseren en gebruiken om het gedefi nieerde onderhoudsconcept te verifi ëren en eventueel bij te stellen (foto: Croonwolter&dros/TBI).
6 WATERFORUM NR 3
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48