WATERBEHEER
Door de aanhoudende droogte hadden mens en natuur het moeilijk. De grasmat van het Goffertpark in Nijmegen was eind juli een dorre, bruine vlakte (foto: Flip Franssen/ministerie IenW).
Beleidstafel Droogte
Relevante overheden en stakeholders hebben elkaar meer- dere malen ontmoet aan de Beleidstafel Droogte. Onder regie van het ministerie van IenW is gesproken over ver- wachtingen en mogelijke oplossingen op de middellange en lange termijn, vooral waar het gaat om extra grondwa- teronttrekkingen en de verzilting. De tussentijdse rappor- tage maakt vooral duidelijk dat de Verdringingsreeks op regionaal niveau verfi jning behoeft.
Op 25 april stuurde de minister een brief naar de Tweede Kamer met de evaluatie van de crisisorganisatie tijdens de droogte. Volgens het oordeel van de minister hebben de waterbeheerders het prima gedaan. Nederland was in 2018 goed voorbereid op de droogte. Een punt van aandacht was de deelname van de drinkwatersector. De minister gaf als aanbeveling om een vertegenwoordiger van de drinkwatersector toe te voegen aan de landelijke crisisorganisatie, als regulier lid van de Landelijke Com- missie Waterverdeling (LCW) en het Managementteam Watertekorten (MTW).
De eindrapportage over de Beleidstafel Droogte wordt komend najaar verwacht.
weinig maatregelen te nemen. Of het moet zijn dat voetbal- club De Graafschap van het waterschap Rijn en IJssel een eenmalige ontheffi ng kreeg om het hoofdveld te mogen be- sproeien vanwege een competitiewedstrijd. Voor de rest gold vooral: op is op.
Overal anders Het lastige met de extreme droogte van 2018 is dat deze zich heel moeilijk generiek laat bespreken. Nederland kent heel veel verschillende watersystemen en het maakt heel veel uit of het gaat om hoog-Nederland, waar de rivieren en beken nog vrij afstromen, of de Randstad, waar alles met gema- len moet worden verpompt. Ook maakt het veel verschil of ergens veel grote natuurgebieden liggen, of dat er veel boom- kwekers gevestigd zijn, of dat er bedrijven zitten die veel koel- water onttrekken.
en dat wordt in de eerste rapporten ook zo uitgevent. Maar de droogte heeft binnen de watersector wel wat teweegge- bracht. Zo goed als de bestuurlijke protocollen zijn ontwikkeld voor wateroverlast, zo slecht zijn ze dat voor extreme droog- te. Met als gevolg dat Rijkswaterstaat, de waterschappen en provincies en drinkwaterbedrijven elkaar niet goed hebben kunnen vinden. Niet waar het gaat om de toepassing van de verdringingsreeks, niet waar het gaat om de communicatie en niet waar het gaat om de evaluatie.
Het gemeenschappelijke aspect dat alle waterbeheerders in de eerste rapportages terugkoppelen, is het geringe han- delingsperspectief. Er was nauwelijks water, dus er zijn ook
44 WATERFORUM NR 3
Regionaal zijn er ook nog heel specifi eke omstandigheden die de droogte minder of juist meer problematisch maakten. Zo heeft het waterschap Aa en Maas voor de hoge zand- gronden nog een ‘achterdeurtje’ en kan het via de Peelka- nalen nog Maaswater binnenlaten. Waterschap Rijn en IJssel heeft voor de hoge zandgronden geen toevoer en is helemaal afhankelijk van de neerslag. Wetterskip Fryslan moet zijn pol- ders spoelen met zoet water uit het IJsselmeer. Dat wordt binnengelaten op een laag punt en moet vervolgens hele- maal naar de hogere delen van Friesland worden verpompt. Doordat het IJsselmeerwater steeds zouter werd, lukte het op enig moment niet meer de verziltende kwel in die verder weggelegen gebieden tegen te gaan. Opvallend waren de berichten uit de Randstad, waar in vorige droogteperiodes de Boskoopse boomkwekers altijd in de problemen raak- ten. Het Hoogheemraadschap van Rijnland kon dit jaar voor het eerst beschikken over de aanvoer van zoetwater uit het Amsterdam-Rijnkanaal en kon, zelfs bij deze extreme om- standigheden, de zoute kwel goed onder controle houden.
Verzilting IJsselmeer Droogte sluipt binnen en er is altijd de gedachte dat het mor- gen volop gaat regenen. In hoog-Nederland manifesteerde
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48