EROPUIT RONDJE ZWERVEN
NA HET TERUGTREKKEN VAN DE GLETSJERS BLEEF EEN LANDSCHAP ACHTER MET HEUVELS VAN RUIM HONDERD METER HOOG
Natuurcentrum
De Maashorst Natuurcentrum De Maashorst biedt een ruime keuze aan wandel- en fi etsroutes. Ook is er een prachtig buitenterrein met een speelweide geënt op de natuur. Binnen is een permanente tentoonstelling Bewogen land- schap in beweging. Deze onthult het ontstaan en de geologische rijkdom van het gebied aan de hand van verschillende thema’s.
Websites •
www.buswhisky.com
•
www.natuurcentrumdemaashorst.nl •
www.bezoekdemaashorst.nl •
www.maasheggenunesco.com/nl •
www.geopaden.nl •
www.beleef
istorischgrave.nl
MILSBEEK
Omhoog op de stuwwal Een vriend wijst me op een geologische themawandeling, die vanaf de camper- plaats in Milsbeek begint. Ik download de routebeschrijving met informatie over de geologie van de stuwwal, die tussen Nijmegen, Kleve en Mook in het Nederlands-Duitse grensgebied is ontstaan in de voorlaatste ijstijd. Na het terugtrekken van de gletsjers bleef een heuvellandschap achter met heuvels van ruim honderd meter hoogte, waarin door het smeltwater van de gletsjers diepe dalen werden uitgesleten in de bevroren ondergrond. Dat van die heu- vels klopt aardig, want ik moet meteen fl ink omhoog! Ik zie de diep uitgesneden droogdalen, waarvan sommige nog watervoerend zijn. Ik vraag me af wat de basalten stenen met namen als ’Jan’ of ‘Hertenkop’ betekenen. Het blijkt dat de Duitse pastoor Gerd Siebers in het Reichswald op 31 heuveltoppen hoger dan vijſt ig meter basalten stenen liet plaatsen, waarop de naam en de hoogte van de heuveltop vermeld staan. Het tweede deel van de route voert me langs de kaarsrechte paden en lanen van het majestueuze, doodstille Reichswald.
52
GRAVE Kanongebulder
Grave is een leuk vestingstadje, prachtig gelegen aan de Maas. Ondanks vele belegeringen heeſt Grave een mooi en authentiek centrum weten te behou- den met highlights als het historisch stadshuis, de Sint-Elizabeth kerk, de Protestantse kerk, De Nieuwe Hof en de Maaspoort. Ik heb geluk dat ik een plekje heb op het kleine camperplaatsje net buiten Grave, bij het Gemaal Van Sasse en het Graafs KazemattenMu- seum. Beide zijn vanaf april weer geo- pend.
Ik ga te voet naar het oude centrum. Langs de jachthaven door het park, waar de begraafplaats van de paters nog steeds aanwezig is. Daar zie ik ook het eerste van de vele kanonnen die Grave rijk is, een herinnering aan de belege- ringen. Na het beleg van 1674 werd de vesting totaal vernieuwd, ook de drie poorten: Ham-, Brug- en Maaspoort. Bij de bevoorrading van Grave speelde de Maaspoort, boven op de huidige waterkering, een belangrijke rol. In de Hampoort zijn zowel het Cloveniersgilde als het museum gehuisvest.
Overnachten Camperplaats De Heische Hoeve,
Loosbroek
Natuurkampeerterrein De Vlagberg, Sint Anthonis
Camperplaats Eethuis De Diepen, Milsbeek
92046 25584 135
Parking Gemaal van Sasse, Grave 41818 De sitecodes verwijzen naar locaties op
Campercontact.com.
Blog en route Blog en gpx-bestanden:
www.nkc.nl > Blogs >
Het Land van Cuijk in 5 hoogtepunten.
Nijmegen DUITSLAND Oss Loosbroek Sambeek Sint Anthonis Maasheggen Grave Milsbeek De Maashorst
0
10km
KAMPEERAUTO 9 - 2022
WWW.NKC.NL
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84