MENS IN BEELD
Met het waterzuiveringssysteem Hemel(s)water, dat regenwater opvangt en reinigt tot schoon drinkwater, slaat membraanspecialist Albert Jansen - na veertig jaar onderzoek en ontwikkeling op mem braangebied bij TNO - een nieuwe koers in. Niet alleen denkt hij daarmee een van de Millenniumdoelen - schoon water voor iedereen - dichterbij te brengen, hij wil ook zijn eigen biertje kunnen brouwen. “Ja, membraantechniek kent vele toepassingen”, lacht Jansen, die zijn sporen met vele membraan innovaties heeft verdiend.
U bent met pre-pensioen? Ja, die gelegenheid heb ik aangegrepen, maar ik heb bij TNO zoveel leuke dingen bedacht en die wil ik nog steeds in de markt gaan zetten. Ik heb absoluut nog geen zin om te stoppen.
Zzp’er, een nieuwe uitdaging? Inderdaad een eenmansbedrijfje, maar als je een beetje een impact in deze wereld wilt hebben, moet je niet alleen komen. Ik heb dus twee partners: Hatenboer-Water, die ik installa- ties laat bouwen en installeren, en I3 Innovative Technologies, waarmee ik research en ontwikkeling doe.
Om een eigen biertje te kunnen brouwen? Nou ja, ik ben een echte bierliefhebber en dacht daar na mijn pensioen eens zelf mee aan de slag te gaan. Maar half Ne- derland is intussen aan het brouwen, zo lijkt het. Ik vraag me nu wel af welke toegevoegde waarde ik nog kan bieden.
‘Hemelsbier’ lijkt toch zeker een toegevoegde waarde! Ha, zo heet het eerste biertje uit regenwater dat door de He- mel(s)waterinstallatie is gegaan. Ik heb ’m geproefd. Fantas- tisch tripeltje van het Ecodorp in Boekel! Een tweede biertje van Hemel(s)water heeft zelfs The Guardian gehaald. De toe- passingsmogelijkheden van zuiver water zijn echter legio.
U voorziet een transitie naar (direct) regenwatergebruik? Ja, hoewel dat nog veel tijd in beslag zal nemen, kan het voor veel landen en regio’s een enorme impact hebben, zowel klein- als grootschalig. Regenwater voldoet op zich aan de chemische drinkwaternormen, maar zodra het in grond- en oppervlaktewater belandt, kost het veel inspanning om het te ontdoen van verontreinigende stoffen, hormonen en medi- cijnresten. Dat is een weinig duurzame operatie.
U heeft dus een uitvinding van wereldbetekenis gedaan!? Nou, het is eigenlijk heel simpel en overal toepasbaar. Ik vang regenwater op dat dankzij de zwaartekracht door de mem- braanunit stroomt, geen chemicaliën en energie verbruikt en een te verwaarlozen residu te zien geeft. Vervolgens wordt het in een tank eronder opgevangen, vrij van bacteriën en virussen en daardoor heel lang houdbaar, langer dan leiding-
water. In landen waar het weinig regent, heb je zo voldoende drinkwater.
Concurrentie voor de drinkwaterbedrijven… Ja en nee. Die zagen het idee aanvankelijk niet zitten en had- den er niet direct economisch belang bij. Er is nu echter een marktvraag ontstaan en het zou toch raar zijn als ze die niet beantwoorden. Inmiddels hebben zich vijf drinkwaterbedrij- ven aangemeld voor een projectvoorstel van mij, waaraan de Topsector Water onlangs goedkeuring heeft verleend. KIWA Waterresearch gaat de kwaliteit van mijn gezuiverde regen- water nu langdurig onderzoeken – een project waarvoor 460 duizend euro is vrijgemaakt. Daar ben ik heel blij mee.
En u gaat wereldwijd?
Dat is wel mijn intentie. Ik ben in overleg met projecten in Vlaanderen en actief in Tanzania en heb samen met C$I&S een voorstel ingediend bij Partners voor Water - een programma van RVO - om de haalbaarheid van deze technologie op de Tanzaniaanse markt te onderzoeken. Onlangs was ik voor een EU-commissie in India, waar ze deze technologie ook willen testen. Het rolt zich verder uit.
En u gaat door met Memstill?
Ik kan niet stoppen. Er lopen diverse pilots waarin deze mem- braandestillatietechniek verder wordt uitgekristalliseerd. Ik verwacht zeker dat deze techniek, waarmee zout en vervuild water met slechts zonne-energie kan worden gezuiverd, gaat doorbreken. Zowel decentraal als op grotere schaal.
Hoe ziet u de toekomst voor membraantechnologie? Membraantechnologie kent vele toepassingen en de ontwik- kelingen zullen steeds verder gaan. In de waterbehandeling en de procesindustrie, maar vooral in de medische markt. Denk aan de ontwikkeling van kunstnieren, -longen, -levers. In Japan is men zelfs al bezig met kunsthersenen…
Alle afl everingen Mens in beeld
www.waterforum.net/mensinbeeld
WATERFORUM NOVEMBER 2016
45
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48