?!
CAMPERCONSULT Aansprakelijkheid op camperplaats
Vraag: Kan ik schade op camperplaats verhalen?
Laatst is er bij een fl inke zomer- storm op een camperplaats een boom op mijn camper gevallen. Er was gelukkig geen persoonlijk letsel, maar kan ik de schade van naar schatting 12 duizend euro op de exploitant verhalen?
Antwoord NKC Juridische Helpdesk: Alleen als het de exploitant aan te rekenen is
Ook een juridische vraag? Leg hem voor aan de NKC Juridische Helpdesk. Bel 033-4342986 of mail
juridischehelpdesk@nkc.nl.
In z’n algemeenheid geldt het beginsel dat ieder zijn eigen schade draagt, zowel bij ongelukken die in en om het huis gebeuren als bij schades tijdens vakanties. Dit wil echter niet zeggen dat schade die tijdens een verblijf op een camping of camperplaats ontstaat nooit op de beheerder of de eigenaar kan worden verhaald. Veel Nederlandse campingbedrijven maken gebruik van de Recron-voorwaarden of een afgeleide daarvan. Hierin is bepaald dat de campingondernemer verplicht is om zich tegen aansprakelijkheid te verzekeren, maar ook dat de ondernemer niet aansprakelijk is voor een ongeval, diefstal of schade op zijn terrein, behalve als dit het gevolg is van een tekortkoming die aan de ondernemer is toe te rekenen. In dat geval is er sprake van een zogeheten wanprestatie. Dit is in lijn met het Nederlands Burgerlijk Wetboek. Daarin is vastgelegd dat als schade aan iemand toe te rekenen is, deze persoon de schade ook moet vergoeden. Een ondernemer mag geen algemene voorwaarden hanteren die deze wettelijke aansprakelijkheid beperken of uitsluiten. Ook het plaatsen van een bordje ‘betreden op eigen risico’ vrijwaart de beheer-
der of de eigenaar van een terrein niet van iedere aansprakelijkheid voor schade. Om een exploitant met succes aansprakelijk te kunnen stellen, moet er dus sprake zijn van een tekortkoming die hem toe te rekenen is. Daarmee ligt de lat voor de aansprakelijkheid vrij hoog, want dat zal op een camping of cam- perplaats niet snel het geval zijn. Er kan bijvoor- beeld sprake van zijn als een exploitant naar aanleiding van een reeks diefstallen geen enkele maatregel neemt om herhaling te voorkomen. Ook bij schade als gevolg van het omvallen van een boom hangt het af van de omstan- digheden. Als het gaat om een gezonde boom die tijdens extreme weersomstandigheden is geveld, dan ligt aansprakelijkheid van de campingeigenaar niet voor de hand. Was de boom echter overduidelijk ziek en was het te voorzien dat de wind vroeg of laat het laatste zetje zou geven, dan heeft een aansprakelijk- stelling wel kans van slagen.
Overigens: ook bij gemeentelijke camperplaat- sen kan de eigenaar mogelijk aangesproken worden voor schade die hier ontstaat. De gemeente moet er namelijk voor zorgen dat de aangeboden plaats veilig te gebruiken is.
Camper wassen
Vraag: Waar kan ik mijn camper een wasbeurt geven?
Voordat ik mijn camper in de stalling zet, wil ik deze graag nog een goede schoonmaak- beurt geven. Is er een adres in mijn omgeving waar ik met mijn camper terecht kan?
Antwoord NKC Advies: De NKC heeft een overzicht op de site
Het is geen slecht idee om de camper netjes, schoon en in de was te stallen. Zo krijgt vuil minder vat op het ex- terieur. Op de website van de NKC is voor onderhoud een pagina in het leven geroepen met daarbij een link naar een kaart met wasstraten die geschikt zijn voor de cam- per. Zo is in één oogopslag te zien welke mogelijkheden er in de omgeving zijn. Wie een wasstraat treft die nog niet op de kaart staat, kan deze aanmelden bij de NKC. Dan kunnen andere camperaars daar ook van profi teren. Op de onderhoudspagina staat ook een link naar een pagina met tips voor de winterstalling. Meer informatie op
www.nkc.nl > Advies > Onderhoud.
48 | Kampeerauto nr. 8/2015 NKC
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100