Electrolyse laat verf van schip vallen Verfschade door corrosie
Door Engel van Nauwerna C
orrosie is ook in de jachtbouw een veel voorkomend fenomeen. Als niet tijdig en voortdurend de vereiste preventiemaatregelen tegen dit chemische proces worden genomen, kan het grote schades aan schepen veroorza- ken.
6
Wat is er aan de hand als van een stalen motorjacht van tien jaar oud spontaan de verf afvalt en het staal eronder zichtbaar is? De werf kan niet worden aangesproken voor de schade als uit een expertiserapport blijkt dat het loslaten van de verf wordt veroorzaakt door elektrolyse, elektroche- mische corrosie. De term ‘galvanische corrosie’ zou beter op zijn plaats zijn. Het corroderen, zelfs wegvreten van me- taal, is het gevolg van elektrochemische reacties die door een elektrische stroom worden opgewekt. Deze stroom wordt opgewekt als metalen delen met verschil- lende elektrische ladingen – het potentiaal verschil - met elkaar in contact komen of verbonden worden via een geleider, een elektrolyt, bijvoorbeeld water. Er ontstaat een stroomkring.
Dit gaat net zo lang door totdat het metaal met het laagste potentiaal, de laagste span- ning, is weg gecorrodeerd. Wat het water betreft, zout water geleidt elektriciteit goed, maar ook brak en zoet water kunnen elek- triciteit geleiden. Anders gezegd, elektro- lyse vindt plaats bij spanningsverschillen tussen de verschillende metalen waarmee een schip gebouwd is en tussen de wal en het schip. Denk aan een aluminium staartstuk onder een stalen schip, een rvs-schroefas, een bronzen schroef of een stalen damwand in een zeehaven en een metalen schip.
Kwaliteit staal
Omdat corrosie in veel variaties voorkomt, is het goed vooraf te bedenken, dat om corrosie te voorkomen of te beperken, bij de bouw van een stalen schip goed gelet wordt op de kwaliteit van het voor de bouw toe te passen staal. Een inferieure kwaliteit staal verhoogt niet alleen de kans op, maar geeft vrijwel altijd corrosieproblemen. Momenteel zijn er in de binnenvaart en de offshore schepen in de vaart die ernstige corrosieproblemen ondervinden vanwege de bouw met niet gecertificeerd staal of
een kwaliteit staal die ongeschikt is voor de bouw van schepen. Vervolgens zijn de kwaliteit van de scheepsconstructies, van de cascobouw en van de behandeling van het kale stalen casco vóór het coaten van doorslaggevend belang. Het is overigens geen vaststaand feit dat verfgebreken door slechte voorbehandeling altijd kort na de bouw en oplevering van het schip optre- den en geconstateerd kunnen worden. Er kunnen jaren verstrijken voordat deze verfgebreken zich manifesteren. De mate van corrosie door elektrolyse wordt mede beïnvloed door externe facto- ren, waaronder damwanden en aanwezig- heid van andere vaartuigen in havens en zoet, brak of zout water. De aansluiting op de walstroom versterkt de galvanische corrosie, met name als men de geelgroene aardedraad van het walsnoer aan het meta- len schip verbindt.
Anodes bieden bescherming Kathodische Bescherming (KB) is de be- scherming van metalen delen van schepen zoals de huid tegen galvanische corrosie door potentiaalverlaging – het span- ningsverschil wegnemen - met behulp van opofferingsanodes. De scheepshuid, vooral in de buurt van de bijvoorbeeld bronzen schroef, wordt beschermd door de huid via het water, de elektrolyt, elektrisch te ver- binden met een stuk metaal met een lager potentiaal, zoals zink, aluminium of mag- nesium, de ‘opofferingsanode’. De anodes worden door de elektrolyse aangetast, zelfs ‘opgevreten’ in plaats van het schip zelf. Damwanden in kademuren van zeehavens en offshore platforms worden ook op deze manier tegen galvanische corrosie beschermd. In de Noordzee staat een groot aantal platforms dat na ruim twintig jaar nog geen spoor van galvanische cor- rosie vertoont. Overigens ontstaat bij een
Bij dit door Klaver Yachtpainting strak gespoten motorjacht zijn de anodes goed zichtbaar die op de romp boven de schroefassen zijn aangebracht. Foto Klaver Yachtpainting
Jachtbouw Nederland 1
februari 2011
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44