891 | WEEK 32-33 8 AUGUSTUS 2018
BINNENVAARTSCHIP MUREEN KRIJGT FINSULATE ANTIFOULING WRAP ‘Harige’ nieuwe scheepshuid houdt zeepokken op afstand
33
Ron en Femke Koopmans onder de nog ‘pokda- lige’ huid van het ms Mureen.
De binnenkant van de geteste beunkast is nog glad.
DORDRECHT Het ms Mureen van Ron en Femke Koopmans is eind juli als eerste binnenvaart- schip ‘beplakt’ met de zogeheten Finsulate Antifouling Wrap. Dit is een duurzame en mi- lieuvriendelijke manier om de scheepshuid te beschermen tegen de aangroei van pokken. De antifouling heeſt iets weg van zwarte velours vloerbedekking en bestaat uit piepkleine haar- tjes die bewegen in het water. Deze haartjes zorgen ervoor dat pokken zich niet aan de huid willen hechten.
SANNE VERHOEFF
Schepen krijgen elk jaar te maken met twee aanvalsperioden van pokken: in april en in au- gustus/ september. Dat heeſt onder meer te maken met de temperatuur van het water. Ook de route die een schip aflegt, bepaalt de mate van aangroei organismen - zoals zeepokken en mosselen.
“Wij varen met containers tussen Rotterdam en Antwerpen. Deze route staat er bekend om vanwege de hoeveelheid brak water die we te- genkomen”, vertelt Femke. “De aangroei van or- ganismen op een scheepshuid is een probleem dat al heel lang bestaat. In de Middeleeuwen gebruikten ze al koperplaten, waarmee ze de houten schepen bekleedden”. De aangroei op de scheepshuid vertraagt het schip. “Het scheelt ons zo’n twee à drie kilometer per uur. Geen snelheid is ook geen efficiëntie, dus het is belangrijk dat de aangroei wegblijſt. Het scheelt ook in de gasoliekosten”.
Bijzonder De Mureen kwam op zondag 22 juli aan bij Scheepswerf Hoebee in Dordrecht. “Vandaag, 23 juli, is het schip droog gegaan”, vertelt Femke. “We liggen hier voor diverse reparaties, het schip moet gekeurd worden en daarnaast laten we de huid ‘beplakken’ met de Finsulate antifouling”. Een bijzonder moment, want de Mureen is het eerste binnenvaartschip ter we- reld dat deze antifouling gaat gebruiken. In de zeevaart, offshore en pleziervaart wordt het al langer toegepast. “We hebben al verschillende antifoulings geprobeerd, maar tot nu toe zon- der goede resultaten. In 2015 is ons schip he- lemaal schoongespoten en in 2016 hebben we nog een experiment gedaan met een bestu- ringssysteem dat onwillekeurig hoorbare tik- jes afgaf in de machinekamer. Het heeſt niets geholpen”.
Een paar jaar eerder, in 2014, had Ron al eens van het Finsulate systeem gehoord, toen nog onder de naam Micanti Antifouling. Micanti bv won in 2014 de MKB Innovatie Top 100 met Thorn-D®, een gepatenteerde en milieuvriende- lijke folie om de aangroei van organismen zoals
zeepokken en mossels aan oppervlakken tegen te gaan. “Het systeem was toen nog heel duur en werd voornamelijk aangebracht op zeesche- pen en plezierjachten. Er werden tevens vele testpanelen met folie-varianten beplakt, die in de Oosterschelde (bij Neeltje Jans) zijn ge- plaatst. Inmiddels is het product doorontwik- keld”, weet Ron.
Uitvinder De uitvinder van deze bijzondere antifouling is
dr.ir. Rik Breur. Tijdens zijn promotieonderzoek aan de Technische Universiteit Delſt onderzocht hij de mechanismen van de belangrijkste aan- groei-organismen. “Ik heb tevens bij TNO ge- werkt en daarna heb ik mijn eigen bedrijf opge- zet. Bij de ontwikkeling van het product heb ik eerst in de breedte gekeken naar milieuvrien- delijke manieren om aangroei tegen te gaan. Vervolgens heb ik naar de natuur gekeken, hoe werkt het afweermechanisme daar? Bij dieren isoleert en beschermt de vacht hun huid, denk bijvoorbeeld aan stekeltjes”, zo legt Breur uit. “Een zeepok gaat door verschillende levenssta- dia. Als de larven zich hebben ontwikkeld, wor- den ze het water ingespoten. Die larven voe- len aan oppervlaktes, op zoek naar een plek waar voldoende ruimte is om zich te hechten en te ontwikkelen. Ze vinden op ons product geen chemicaliën dat ze tegenhoudt, maar wel de stekeltjes waarmee ons product bekleed is. Deze stekeltjes zitten zo dicht op elkaar dat de pokken hier niet tussen kunnen zitten. Hiermee kun je dus de meeste organismen weren”.
In de zeevaart is Finsulate inmiddels een bewe- zen product en ook in de jachtbouw wordt het volgens de uitvinder steeds vaker toegepast. Groot voordeel is dat er bij het gebruik van dit product geen giſtige stoffen in het water te- rechtkomen en geen verf, dit in tegenstelling tot andere antifoulings. Als koperverf in contact komt met water, komt er gif vrij waardoor de organismen doodgaan. Deze dode organismen, die dus gif bevatten, worden weer opgegeten door vissen. Als die vervolgens weer op de bor- den van de mens belanden, krijgt ook hij deze giſtige stoffen binnen. De Finsulate Antifouling Wrap is dus niet alleen een verbetering voor het schip.
Uitproberen In 2016 maakten Ron en Femke verder kennis met het product. “Toen er iets met de beunkoe- lers moest gebeuren, hebben we tegelijkertijd de binnenkant van een van de beunkasten zelf beplakt met Finsulate antifouling. Daarnaast hebben we er een extra stuk bijgekocht om te- vens een stukje van de huid te beplakken - bij wijze van test. Dat is ons heel goed bevallen. De binnenkant van de betreffende beunkast is nog glad, evenals het stuk scheepshuid”. Aan de
hand van deze goede resultaten heeſt het schip- persechtpaar besloten de stap te nemen om het gehele schip te laten beplakken.
Op maandag 23 juli is de Mureen helemaal schoongespoten, met 700 bar. Vervolgens ver- zorgde Scheepswerf Hoebee de ondergrond en de speciale coating waarop het folie is aange- bracht. De uitdaging van het project voor Rik Breur was dat het beplakken ofwel ‘wrappen’ in één dag moest gebeuren. Het project is dan ook uitgevoerd met maar liefst vijſtien man, die
Het plakproject is uitgevoerd met maar liefst vijf- tien man, die honderd vierkante meter per per- soon per dag bestreken hebben. Foto Ron en Femke Koopmans
honderd vierkante meter per persoon per dag hebben beplakt.
Wat het uiteindelijke resultaat is, moet natuur- lijk nog blijken, maar de test-referentie is vijf jaar. Het testpaneel bij Neeltje Jans heeſt er im- mers vijf jaar gehangen. “Wij hebben hier echt goede hoop op. We gaan uit van goede resulta- ten en hopen uiteindelijk ook aantrekkelijker te worden op de markt als containerschip. We zijn tenslotte efficiënter en goedkoper in de brand- stof”, zo besluit Ron.
Ron en Femke Koopmans onder de nieuwe huid van het ms Mureen.
Foto Ron en Femke Koopmans
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36