search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
1052 | WEEK 42-43 16 OKTOBER 2024


Herstel binnenvaart op de Lovaart in de Westhoek


VEURNE Eind september vond voor het eerst sinds lange tijd niet-toeristische vrachtvaart plaats op de Lovaart in West- Vlaanderen, op het traject tussen Veurne en Oostende. Betonproducent De Brabandere uit Veurne test hiermee de mogelijkheid om zeezand voor de produc- tie van beton via binnenvaart te vervoeren.


Deze testvaarten tot aan Regionaal Overslagcentrum (ROC) Veurne zijn het re- sultaat van een samenwerking tussen POM West-Vlaanderen, De Vlaamse Waterweg nv, Multimodaal.Vlaanderen (VIL), De Brabandere en Barging Solutions. In de 12de eeuw werd de Lovaart gegraven om de West-Vlaamse stad Veurne te verbin- den met de IJzer. Het kanaal speelde een cruciale rol in de ontwikkeling van de regio en werd meerdere keren verder uitgediept om de toenemende handelsactiviteiten te ondersteunen. Tot in de 19de eeuw gebruik- ten binnenvaartschippers de Lovaart inten- sief als belangrijke transportroute. Met de opkomst van de vrachtwagen verschoof het gebruik van het kanaal geleidelijk naar toe- risme en recreatie. Maar daar komt nu ver- andering in.


Zandtransport De Brabandere vervoerde de afgelopen we- ken zeezand voor de productie van beton, geladen in de haven van Oostende, via de kanalen Plassendale-Nieuwpoort en Nieuwpoort-Duinkerke tot op de Lovaart en ROC Veurne. “De testvaarten waren bedoeld om eventuele uitdagingen in kaart te bren- gen en de effectieve kosten per vracht nauwkeurig te berekenen”, vertelt Pieter De Brabandere, CEO van De Brabandere. “Onze ambitie is om deels over te stappen op al- ternatieve transportmogelijkheden om het wegennet te ontlasten. We willen ook ande- re bedrijven aansporen om deel te nemen aan duurzame logistieke oplossingen. Op termijn hopen we dat autonome, elektri- sche vaartuigen ook een rol in dit traject kunnen spelen.”


ROC Veurne Sinds de bouw van de regionale overslag- centra in Diksmuide en Veurne vorig jaar hebben bedrijven in de regio nieuwe duur- zame transportopties. ROC Veurne, gelegen aan het bedrijventerrein tussen de Lovaart en de Vaartweg in Veurne, beschikt over kaaimuren van 50 meter en een kaaiplateau van 325m2. “ROC Veurne biedt bedrijven de mogelijkheid om op een efficiënte en mi- lieuvriendelijke manier goederen over te slaan van water naar wegvervoer, wat de druk op het wegennet aanzienlijk vermin- dert”, aldus Jean de Bethune, voorzitter van POM West-Vlaanderen. “ROC Veurne is van aanzienlijk belang voor het veilig stellen van de economische en logistieke toekomst van de regio. Door de uitstekende ligging en faciliteiten kunnen we bedrijven helpen hun logistieke ketens te verduurzamen.”


Spits Voor het zandtransport werd gebruikge- maakt van een spits (CEMT-klasse I). Dit type schip is door zijn smalle vorm, beperk- te diepgang en wendbaarheid uitermate ge- schikt voor transport op de waterwegen in de Westhoek. “Dergelijk schip kan telkens ongeveer 200 ton zand vervoeren. Een vrachtwagen zal ongeveer 30 ton zand per rit vervoeren. Elke vaart met het schip bete- kent dat er zeven vrachtwagens minder op de weg zijn“, besluit Jean de Bethune.


De Vlaamse Waterweg is al begonnen met baggerwerken op de IJzer, het Kanaal Nieuwpoort-Duinkerke en de Lovaart, om wateroverlast in de Westhoek te voorko- men. Daarbij worden ook ondieptes aange- pakt, wat het scheepvaartverkeer zal verbe- teren. De Lovaart wordt over de volledige lengte uitgebaggerd tot een diepte van mi- nimaal 2,20 meter, met een vaargeul van 6 meter breed”, zegt deskundige Els T’ Kindt. “Het verdiepen van de vaargeul is cruciaal voor een betere afvoer van regen- water uit het binnenland. Het is mooi mee- genomen dat de logistieke mogelijkheden van dit traject hierdoor verbeteren.”


WAAR LIG JE?


Watervakantie (1): een watertuin met een koekoeksklok


GÉ VAN DE ZON


Teveel water, te weinig water, stil water of juist getijdewater: ons leven wordt bepaald door water. We hebben het nodig, om te leven én om te varen. Ook tijdens vakantie zie je schippers op zoek gaan naar vaarwe- gen. Men bezoekt vaarwegen waar men vroeger gevaren heeſt, die nu onbereikbaar zijn omdat het huidige schip te groot is of de vaarweg onbevaarbaar geworden is, door bijvoorbeeld achterstallig onderhoud.


Ook zijn we nieuwsgierig naar vaarwegen in andere landen die andere manieren van varen hebben, zoals we zien bij schippers die tijdens hun vakantie meevaren op de Hurtigruten langs de Noorse kust, ooit dienstdoend als postboot, nu een geliefde toeristische attractie. De ‘snelle route’, de betekenis van Hurtigruten toen het in 1893 de post nog bezorgde, is inmiddels omgevormd tot ‘onthaastingsroute’.


Niet alleen schippers laten hun leven leiden door het water, in een Engelse tuin aan de rand van Wales heeſt een water- bouwkundig ingenieur zich helemaal uitgeleefd op de mogelijkheden van het water in zijn tuin. Hij creëerde in Leomin- ster gelegen in het graafschap Hereford- shire, een prachtige watertuin, waarbij water en planten vechten om aandacht. De planten vanwege hun schoonheid en de geborgenheid van de welbekende vormen van een romantisch Engelse tuin, vol met bruggetjes en poortjes die leiden naar verscholen hoekjes in het weelderige groen. Het water dat overal door deze tuin loopt en een spectaculaire rol speelt.


Lekstroom Transport onderdeel van Marine People


ROTTERDAM Lekstroom Transport bv uit Lekkerkerk is overgenomen door Marine People, beter bekend van de bergings- en hefbedrijven HEBO en Bonn & Mees. Na een periode van 126 jaar ondernemen, heeſt de derde generatie van Lekstroom Transport besloten de toekomst van het bedrijf op deze manier veilig te stellen, Laat men weten.


De officiële overname had plaats op maan- dag 23 september. Na gesprekken met ver- schillende geïnteresseerde partijen, viel de keuze op Marine People. Pieter Eerland van Lekstroom: “Natuurlijk is het in zo’n traject belangrijk dat je het financieel eens wordt, maar voor ons was het ook cruciaal dat Lekstroom Transport in zijn huidige vorm zou blijven bestaan.”


Bij Marine People wordt Lekstroom onder- deel van de groep waar ook HEBO Maritiemservice en Bonn & Mees onder


vallen. Het bedrijf behoudt zijn eigen naam en zal zelfstandig opereren binnen de groep, onder leiding van een nieuwe directeur. Eerland vult aan: “Het hielp natuurlijk ook mee dat we HEBO Maritiemservice al jaren als betrouwbare concullega kenden. Dat schept vertrouwen.”


Mooie vloot Marius Punt, CEO van Marine People, is blij met de komst van Lekstroom Transport bv binnen de Marine People-groep. “Lekstroom Transport BV beschikt over een mooie vloot met duwboten en pontons. Hun werkzaam- heden sluiten perfect aan bij die van ons. Bovendien liggen de bedrijfsvoering, cultuur en het arbeidsethos van onze bedrijven dicht bij elkaar.” Marine People is de naam van groep waar HEBO Maritiemservice en Bonn & Mees sinds juli 2023 onderdeel van zijn. Sinds mei dit jaar is de groep weer vol- ledig in handen van de families van de grondleggers van HEBO en Bonn & Mees.


Deze ingenieur heeſt een ingewikkeld systeem van een soort waterrad bedacht, waarbij de schoepjes het water ver omhoogstuwen - zodat de toeschouwer de kans loopt water op z’n hoofd te krijgen. Het water wordt namelijk naar een soort spuwers gebracht, zoals we die wel kennen van de kerken en kathedralen (vooral in Frankrijk). Deze spuwen het water uit bij binnenkomst van de tuin. Het is grappig maar niet overdreven imposant. Dat is de enorme op water aangedreven koekoeks- klok, die verderop in de tuin staat, wél.


19


Met de bouw van dit kunstwerk heeſt hij natuur, techniek en water met elkaar verenigd tot dit sprookjesachtige geheel. De huidige beheerder van de tuin, die het onderhoud overgenomen heeſt van de waterbouwkundig ingenieur, probeert het werk te onderhouden en te vervolmaken. En dat is niet eenvoudig, want ieder blaadje in de waterstroom kan de boel blokkeren. Maar met groot enthousiasme neemt hij ons mee om uit te leggen hoe het kan dat een klok op water loopt en dat er ieder uur een koekoek uit de deurtjes komt, zijn deuntje roept en er een prachtig riedeltje vogelfluitkunst nota bene laat horen.


Een ingewikkeld systeem van buizen met water: drie buizen voor de koekoek: deurtjes open, riedeltje, deurtjes dicht, en één voor de klok zelf. Het geluid van de koekoeksklok komt tot stand door een soort draaiorgelsysteem. De kracht van het water laat een houten rol draaien waarop koperen puntjes zitten die contact maken met twee ‘fluitjes’, daar komt het geluid uit. Het is een onwaarschijnlijk mooi geluid, deze vogelzang. Het zonnetje door de bladeren heen, weerkaatsend op de vijver vol waterlelies doet de rest: wát een prachtige liefdevolle watertuin.rijkdom ontdekken van flora en fauna op de hellingen van de Watenberg, tot de vroegere versterkte plaats van de abdij, die deel uitmaakt van het netwerk van de ‘Murailles et Jardins’ (Muren en Tuinen). Zo kun je rond de Montagne de Watten (de Watenberg) de vestingwerken van weleer nog vaag zien in tegenstelling tot het verderop gelegen Bergues, waar ze merkwaardig goed bewaard gebleven zijn. Bergues, het Brugge van Frankrijk….laat ze nog maar even wachten met laden…


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34