search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
INEEN - SPOEDZORG


Nog belangrijker is de basis: SHT en THOON deel- den al een cliëntenraad. Ze werkten voor dezelfde tweehonderd huisartsen met dezelfde belangen. Maar alle hagro’s hadden afgevaardigden in de Raden van Afgevaardigden van de huisartsenpost én van de zorggroep. Telkens twee huisartsen voor dezelfde zaken, eigenlijk. Ze hadden ook nog eens dezelfde vergaderfrequentie.” Aan de andere kant had SHT geen huisartsenbestuur, waardoor Noltes minder snel kon schakelen dan Bruins bij THOON. Alle bestuurlijke ruis is opge- lost met de vorming van de nieuwe coöperatie SHT-THOON.


Het enige punt waarop het draagvlak verdeeld was, was of niet-praktijkhoudende huisartsen – die toch een belangrijke rol spelen in zowel de dag- als de ANW-zorg – wel lid konden worden van de nieuwe coöperatie. “We hebben voorals- nog gekozen voor een ingroeimodel als buiten- gewoon lid. Ze hebben nu wel spreekrecht, maar geen stemrecht”, legt Bruins uit.


Utrecht Stad In Midden-Nederland opereerde Primair, een grote spoedzorgorganisatie met huisartsenposten op een aantal locaties. Veel huisartsen in de regio voelden afstand tot de centrale organisatie. De HAP ‘was niet van hen’. Daarom is Primair op 1 juli 2020 ontbonden en werden de posten overgedra- gen aan de zorggroepen. Zo werd in Utrecht Stad de SUS onderdeel van de HUS: Spoedzorg Utrecht Stad werd een BV onder de coöperatie Huisartsen Utrecht Stad. “Dat viel samen met de vorming van onze O&I-organisatie. Zo kwamen twee processen mooi bij elkaar”, legt Geert Philipsen algemeen directeur van HUS, uit.


“Door dit zo op te zetten, ervaren de 160 huisart- sen van HUS nu echt eigenaarschap en zeggen- schap over de post. Uit evaluaties bleek: er is een positieve flow”, vervolgt Philipsen. “Dat vonden wij heel belangrijk, want spoedzorg valt absoluut niet los te maken van de dagzorg. Die vloeien in elkaar over. Nu kunnen wij daar op verschillende niveaus op anticiperen.”


Dat is ook nodig, vindt Philipsen, want met de andere opzet van de ANW-organisatie zijn de uitdagingen niet verdwenen. De druk blijft enorm


‘Ik merk dat iedereen bereid is om over de grenzen heen te kijken’


Geert Philipsen


hoog. “Op korte termijn werken we aan oplos- singen voor tekorten aan bijvoorbeeld triagisten en doktersassistenten. HUS heeft een recruiter aangetrokken en dat werpt z’n vruchten af.”


Er is echter een dieperliggend probleem dat lan- delijk speelt, namelijk het consumentisme in de spoedzorg. De HUS-bestuurder noemt het de ‘Mediamarkt-cultuur’. Philipsen: “Mensen maken buiten kantooruren veel te makkelijk gebruik van de post. Ik denk dat VWS een publiekscampagne zou moeten starten om dat tegen te gaan.” Een andere oplossing is intensievere multidisciplinaire samenwerking met het ziekenhuis, ambulance- zorg, GGZ en thuiszorg, maar ook met andere domeinen, de gemeente en met omliggende regio’s. “Ik merk dat iedereen bereid is om over de grenzen heen te kijken. Nu wordt het zaak om dit concreet te maken. Met Woudschoten hebben we gezegd dat we verantwoordelijk blijven voor de ANW-zorg. Dat moeten we gaan waarmaken, samen met andere partijen.”


JUNI 2022 - 25


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32