INTERVIEW Vlaggenschepen
Aqua for All heeft als intermediair in ontwikkelingslanden veel vernieuwende projecten geïnitieerd. Enkele projecten die eruit steken, zijn:
Safi Sana, Ghana Een sociale onderneming met een eigen verwerkingsfabriek voor fecaliën en organisch afval en verkooporganisatie voor de producten die de fabriek produceert: mest en elektriciteit. De fabriek is in 2017 geopend.
Uduma, Mali
Een 15-jarige leverings- en onderhoudsovereenkomst met UdumMali voor 1400 handpompen in Mali. UdumaMali is een dochteronderneming van de Franse pompenleverancier Verg- net-Hydro. Een van de verplichtingen is dat UdumaMali een kapotte pomp binnen 72 uur moet repareren.
Finish mondiaal Een programma van Waste, in partnerschap met Aqua for All en Amref, waarbij lokale overheden en elf hulporganisaties samenwerken om de hele sanitatieketen te versterken. Het programma is gestart in India en Bangladesh en inmiddels ook in Afrika uitgerold. Het concept richt zich op ‘inclusieve fi nan- ciering’ van huishoudens en bedrijfsleven met microkredieten die daarmee de hele sanitatieketen in beweging zetten. Het is de bedoeling om de komende vijf jaar met 40 miljoen euro
geefgeld, 630 miljoen euro aan investeringen los te maken binnen de hele sanitatie economie.
ViaWater Voor dit programma , geïnitieerd als kennisplatform gericht op waterinnovaties, is door Aqua for All het fondsmanagement uitgevoerd, waarbij met 10 miljoen euro geefgeld onderne- mers in Afrikaanse steden zijn gestimuleerd en gesteund om sociale innovaties in water te ontwikkelen en die op de markt te brengen. Dit programma is zo succesvol dat het wederom met 10 miljoen is vervolgd.
IW+
Een coalitie waarin leasebedrijven participeren die slimme wa- tertechnologie - zoals hoogwaardige zuiveringsapparatuur, so- laire energievoorzieningen en e-meters - voorfi nancieren voor publieke en private wateroperators. Door een ‘lease to own’- concept wordt een deel van de infrastructurele investering omgezet in een iets hogere operationele kostenstructuur die eenvoudiger te tackelen is. Digitalisering van data rond leve- ring, zuivering en kostenaspecten zorgt ervoor dat de water- bedrijven meer geld ophalen voor het water dat ze leveren, kunnen opereren op pre-paid basis en/of gespreide beta- ling, terwijl terugbetaling van de lease fee ‘in de cloud’ wordt veiliggesteld.
maar heeft het te weinig politieke prioriteit en is de huidige fi nanciering door ontwikkelingsbanken, fi lantropische instel- lingen en nationale ontwikkelingshulp te versnipperd. Daar- naast zijn investeerders terughoudend te investeren in een complexe, onzekere en grillige overheidssector, met (arme) klanten die niet liquide worden geacht en waar sociale impact nog te weinig wordt vertaald in economische vooruitgang en investeren in duurzaamheid. “De risico’s worden als (te) hoog geïnterpreteerd. Terwijl al vaker gebleken is dat juist arme
mensen beter, en vaak meer, betalen dan de middenklasse, laat staan de (corrupte) bovenlaag.”
Pijplijn
Als directeur van Aqua for All bezocht Ernes veel Afrikaanse landen. Hier was hij op bezoek bij een boer in Djombe, Tanzania die met een microkrediet een eigen waterput had geslagen en een lokaal gemaakte handpomp had gekocht.
“Impact-investeerders roepen: waar is de pijplijn? Waar zijn de waterprojecten waar wij als investeerders met voldoende zekerheid ons geld in kunnen steken?”, zegt Ernes. Volgens hem is die pijplijn er wel, maar moet het risicoprofi el omlaag. Daarom is het juist zo belangrijk dat bij de uitvoering bedrijven zijn betrokken die werken op basis van een businessmodel en los staan van de politieke waan van de dag. Die bedrij- ven, zowel operators, aannemers als leveranciers hebben een vangnet nodig. “Onze ervaring leert dat je het bedrijfs- leven aan de gang kunt krijgen met 10 procent geefgeld. Dan maak je investeringen voldoende risicovrij. Dat is vaak geld voor een haalbaarheidsonderzoek, een pilot of een scho- lingsproject. Het zijn kosten die de ondernemers in de start- fase onvoldoende snel kunnen terugverdienen. Ondernemers met goede ideeën zijn er genoeg, de pijplijn is er al, maar we moeten ons als WASH-gemeenschap richten op het wegne- men van de top van de risico’s”, concludeert Ernes. Precies dit wil hij met zijn nieuwe bureau Wicked Water oppakken. Hij wil de mensen ondersteunen die geefgeld, fi lantropie, in-kind bijdragen en investeerders bijeen willen brengen. “Het is geen kwestie van geld. Geld is er genoeg. Het gaat om een scherper verdienmodel, net als in de energiesector en de landbouw. Het draait om wil en prioriteit.”
14 WATERFORUM NR 6
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56