NIEUWS NKC wil lagere eisen rond C1
Omdat de invoering van het C1-rijbewijs op 19 januari voor Nederlandse camperaars nauwelijks een verandering betekent, blijft de NKC aandringen op versoepeling van de eisen.
Nederland voert in januari als laatste land in Europa het C1-rijbewijs in, dat geldig is voor voertuigen met een maximaal toelaat- bare massa van 3.500 tot 7.500 kilogram. Het zou een uitgeklede versie van het C-rijbewijs moeten zijn, dat camperaars tot nu toe nodig hadden om in een camper van 3.500 kilogram of meer te mogen rijden. Aan het C1-rijbewijs zijn echter ook nog veel exameneisen verbonden die voor de camperaar niet relevant zijn, zoals kennis van het pneumatisch remsysteem. Dat Nederland het C1-rijbewijs invoert, is omdat dit verplicht is volgens de zoge- heten derde rijbewijsrichtlijn van de EU. Landen als België en Duitsland hebben bij de invulling van deze verplichting geko- zen voor veel lichtere exameneisen, om zo camperaars en chauffeurs van lichte vrachtwagens tegemoet te komen. Exami- nandi hoeven daar slechts enkele vragen over techniek te beantwoorden, terwijl in Nederland een apart techniekexamen geldt. In Nederland is echter alleen de minimum- leeftijd verlaagd van 21 naar 18 en mogen kandidaten examen doen in een lichtere
vrachtwagen. Het theorie-examen, met een groot blok techniek, blijft gelijk. Wie het C1-rijbewijs ook beroepsmatig wil gebrui- ken, moet ook nog een vakbekwaamheids- examen afleggen.
Los van de eisen, is het de vraag of cam- peraars een rijschool kunnen vinden die wil opleiden voor het C1-rijbewijs. Want rijscholen moeten ervoor investeren in een extra leswagen, terwijl het aantal te verwachten cursisten beperkt is. In overleg met de Bovag zoeken zij nu naar oplossin- gen, zoals het gezamenlijk aanschaffen van één voertuig. Rijscholen die de lessen al aanbieden, brengen prijzen in rekening die variëren van € 1.295 tot € 3.000. De NKC is teleurgesteld dat het langver- wachte C1-rijbewijs nauwelijks een pro- bleem oplost en blijft aandringen op een versoepeling, vergelijkbaar de eisen zoals die in Duitsland en België gelden. Hierbij trekt de NKC samen op met de Bovag. “Het techniektheorie-examen moet komen te vervallen, zodat camperaars alleen een theorie-examen wet- en regelgeving en een praktijkexamen moeten doen”, stelt
Directeur en hoofdredacteur nemen afscheid
Tijdens een drukbezochte bijeenkomst op 10 oktober, hebben vrijwilligers en medewerkers van de NKC en relaties officieel afscheid genomen van Willem Helwegen als directeur van de NKC en Ilse Uijlenbroek als hoofdredacteur van Kampeerauto. Mieke Scharloo is als nieuwe hoofdredacteur voorgesteld. Voor aanstelling van een nieuwe directeur is de procedure nog in gang.
Ilse Uijlenbroek en Willem Helwegen nemen ook afscheid van elkaar. Kijk voor het actuele nieuws op
www.kampeerauto.nl 16 | Kampeerauto nr. 1/2013 NKC
Marretje Jelmersma, directeur a.i. van de NKC. “Verreweg de grootste groep campe- raars is hobbymatig onderweg, zij hoeven bijvoorbeeld toch niet te weten hoe een ta- chograaf werkt? Dat is overbodige ballast, die we onze leden willen besparen, ook al omdat zo’n extra theorieblok het rijbewijs onnodig duur maakt.”
Succes FICC en NKC
Dankzij de lobby van de FICC en de NKC heeft het Europees Parle- ment besloten dat de eisen aan het C1-rijbewijs worden bijgesteld voor een betere aansluiting op de voertui- gen waarvoor het bedoeld is. Er zal minder nadruk worden gelegd op de technische kennis. Voor Nederland zou dat een reden moeten zijn het techniektheorie-examen te schrappen in 2014. De NKC zal het ministerie vragen dit snel op te pakken.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84