search.noResults

search.searching

note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
Drodzy Czytelnicy, w szalonym tempie znaleźliśmy się u progu kolejnej wiosny. Wiosna to dobry początek na odro- dzenie i zmiany w życiu. To czas w którym ludzie oczekują zmiany na lepsze. Stąd chyba powiedzenie… aby do wiosny, potem jakoś pójdzie… 21 marca (wtorek) przywitamy pierw- szy dzień wiosny kalendarzowej. W tym to czasie przyroda budzi się do życia, drzewa zaczynają się przyozdabiać pąka- mi, nieśmiało pojawiają się pierwsze kwiaty zwiastujące wio- snę, a ptaki wracają z ciepłych krajów. Natura i jej piękno o tej porze roku powodują w ludziach poczucie spokoju i radości z życia. Kolejna niespodzianka marca to zmiana czasu z zimo- wego na letni. W ostatni weekend marca – dokładnie w nocy z soboty na niedzielę 25/26 marca, o godzinie 2-ej przestawia- my zegarki o godzinę do przodu. Oznacza to, że będziemy spać krócej a zyskamy dłuższy dzień.


Marzec najczęściej jednak kojarzy nam się z Dniem Kobiet (8 marca). Jest to coroczne święto obchodzone jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Drogie Panie życzymy Wam spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości i aby każdy Wasz dzień był dniem Kobiet.


Nie zapomnieliśmy również o Panach, którzy 10 marca rów- nież obchodzą swoje święto – Dzień Mężczyzn. Drodzy Pa- nowie pomyślności i realizacji planów i marzeń.


5 marca Dzień Teściowej by się nie narazić proponuję nie za- pomnieć tej daty.


Skoro już przypomniałam Państwu o niektórych datach po- zostaje mi już tylko życzyć Wam pięknej i pachnącej wiosny.


Redakcja KONTAKTY


Zrzeszenie Krajowe Berlin Brandenburg Polskich Inżynierów i Techników T.z. przy współpracy z firmą Akuna Deutschland GmbH


Zaprasza na bezpłatne wykłady o promocji zdrowia, które odbędą się


w sobotę 25.03.2017 r. od godz. 10:00 do 12:00 w siedzibie firmy Akuna Deutschland GmbH, Adlergestell 129, 12349 Berlin.


Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o potwierdzenie udziału, e-mailem: landesverband.pol.ing@gmail.com lub telefonicznie: 0176 49 79 73 13


Jeżeli sam sobie nie pomożesz, nie pomoże Ci nawet lekarz!


W związku z rozpoczęciem nowego sezonu Związek Polskich Spadochroniarzy w Niemczech (ZPS) również w 2017 roku zaprasza miłośników spadochroniarstwa, strzelania oraz marszów górskich do udziału w imprezach organizowanych przez Oddział. ZPS na terenie Niemiec jak i innych krajów Europy.


Jak co roku zapraszamy do uczestniczenia w Marszu Katyńskim, udziału wraz z delegacją ZPS w oddziale rezerwistów Legii Cudzoziemskiej, uczestnictwie w uroczystościach składania wieńców pod pomnikiem Żolnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty, udziału w marszu górskim w miejscowosci Kaprun w Austrii jak i odwiedzenia naszej wystawy sprzętu i uzbrojenia Wojsk Powietrzno-Desantowych podczas Dnii Polonii oraz na wystawie w „Dniu Rezerwisty“ na lotnisku Berlin – Gatow. Tradycyjnie na początku września. Szczegółowe informacje dotyczące w/w imprez pod nr tel.: 0176-314 28 911 lub 0172 250 3352 oraz na bieżąco na łamach prasy polonijnej. Z okazji obchodzonej w br. 60 rocznicy powstania Związku Polskich Spadochroniarzy w Niemczech zapraszamy wszystkich spadochroniarzy, sympatyków spadochroniarstwa jak i członków rodzin byłych spadochroniarzy do udostępnienia osobistych pamiątek czy wspomnień związanych ze spadochroniarstwem wojskowym jak i cywilnym od chwili powstania rozpoczęcia tworzenia polskiego spadochroniarstwa w 1934 roku w celu zaprezentowania kopii materiałów na jubileuszowej wystawie. Prezes ZPS Niemcy Lech Prieff, tel.: 0176 314 28 911, 030 857 13 903


Żegnamy nestorkę Polonii berlińskiej, ś.p. Halinę Rometzki,


która zmarła 30. stycznia 2017 roku w wieku 90 lat. W imieniu Zarządu i członków Oddziału Berlin Związku Polaków w Niemczech składamy całej rodzinie zmarłej wyrazy współczucia i żalu.


Mimo długoletniej choroby, która wyrwała ją z czynnego zaangażowania się pracą społeczną Halinka do samego końca życia żywo interesowała się problemami polonijnymi i była zawsze wdzięczna za każde odwiedziny z naszej strony. 42 lata przynależności do Organizacji wypełnione było z Jej strony aktywnym działaniem na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Pełniła funkcję sekretarza oddziału, była prezesem w latach 1988-95, była członkiem Zarządu Głównego ZPwN w Bochum. Halina Rometzki była współzałożycielem reaktywowanego w 1988 roku Polskiego Towarzystwa Szkolnego „Oświata“ w Berlinie i do końca była jego członkiem. Od początku towarzyszyła nauczycielom i uczniom wspierając ich działania, wskazywała niedociągnięcia, dopingowała do nowych ini- cjatyw i zawsze podkreślała jak ważne jest nauczanie języka polskiego na obczyźnie. Niezmordowanie walczyła o prawo do polskości w Niemczech, o pamięć polskich ofiar hitleryzmu. Jako przymusowa robotnica wywiezio- na w głąb III rzeszy w wieku 16 lat doświadczyła okrucieństwa wojny. Jako świadek wojny chciała uwrażliwić młode pokolenie, że pamiętanie o prze- szłości może uchronić narody przed kolejnymi cierpieniami. Niezwykle wzruszające były spotkania Haliny z dziećmi i młodzieżą, uczącymi się języ- ka polskiego w Europejskiej szkole „Robert Jungk Oberschule“. Była zaanga- żowana w różnych projektach w tej niemiecko-polskiej szkole. W tym miej- scu należałoby wspomnieć, że dzięki Jej pomysłowi, ważnych kontaktów w środowisku berlińskim odbył się piękny benefis koncert w Czerwonym Ratuszu na rzecz powodzian w Polsce, na którym zebrano pokaźną sumę. Za pracę społeczną otrzymała złotą odznakę ZPwN. W roku 1966 została odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi. W roku 2013 została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, który był uwieńczeniem jej niezmordowanej działalności na rzecz Polonii i oświaty polonijnej oraz zachowania naszej tożsamości narodowej, szcze- gólnie wśród młodego pokolenia. Za to wszystko jesteśmy Jej wdzięczni i ubolewamy, że choroba i śmierć przerwała tak bogatą działalność. Żegnaj droga nam Halinko. Cześć Jej Pamięci. Msza św. w intencji zmarłej Ha- liny Rometzki: 23 kwietnia, o godz. 12.00 w kościele PMK, St.Johannes- -Basilika, Lilienthalstr. 5, 10965 Berlin


Spis treści W imieniu całej Polonii w Berlinie - Rodzinie i bliskim składamy


najserdeczniejsze wyrazy współczucia. PRAWO / ADWOKACI


Finanse / Księgowość / Ubezpieczenia Matrymonialne / Towarzyskie TŁUMACZE


NAUKA / PRACA


FRYZJERSTWO / KOSMETYKA ZDROWIE


USŁUGI / INNE


MOTORYZACJA / TRANSPORT KUPNO / SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI TURYSTYKA


str. 6 str. 9


str. 11 str. 13 str. 14 str. 22 str. 23 str. 28 str. 32 str. 34 str. 34 str. 36


GRUPA MUZYCZNA


Gra i bawi na weselach, balach i innych imprezach. Poza tym: Party serwis, sala, kręcenie video, DVD i wypożyczalnia nagłośnienia


tel.: 030/ 454 48 82 lub 0179/ 244 28 90 KONTAKTY | 2 KONTAKTY |


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40