This page contains a Flash digital edition of a book.
Interview


Champ2Champ geeft boost aan innovatie


Tom van Wijk


Foto: C4C Ko Hooijmans


Champ2Champ is vooral goed geslaagd op het gebied van de technische innovaties. De stuurgroep had graag ook meer marktinnovatie gezien.


De Nederlandse paddenstoelensector staat hoog aangeschreven. Vooral op het gebied van voedselveiligheid en kwaliteit. Maar de internationale concurrentie is moordend. De sector is al jaren op zoek naar een uitweg uit de doodlopende route van concurrentie op kostprijs. Dat concludeerde oud-topman van LNV Wim Duffhues, in een visie die LTO Nederland in 2007 uitbracht, mede gefinancierd door het toenmalige ministerie van Landbouw en het Productschap Tuinbouw (PT). Daarin staat dat innovaties bitter nodig zijn voor een toonaangevende sector. “De innovaties stonden toen op een lager pitje, vanwege de lage rendementen in de sector”, vertelt voorzitter Ko Hooijmans van de LTO-vakgroep Paddenstoelen. “Dat wilden we als vakgroep vlot trekken.” Dat leidde tot de bereidheid van het toen- malige LNV-ministerie om geld te steken in innovatie. Champ2Champ was geboren. Het richt zich op een meer effectieve afzet, een innovatievere kwaliteitsverwerking en meer ketensturing. Het unieke van het programma is dat het bedrijfsleven ‘champmiles’ kan sparen voor financiering van onderzoek. Voor- waarde is wel dat de resultaten daarvan


beschikbaar komen voor de hele sector. Het innovatieprogramma startte in 2009 en loopt dit jaar ten einde. Tijdens de Nationale Paddenstoelendag is de afronding van het project. Dan worden de resultaten gepresenteerd.


Markt


Champ2Champ wordt uitgevoerd onder verantwoordelijkheid van de gelijknamige stuurgroep. Tom van Wijk, directeur van CNC Grondstoffen en lid van de stuur- groep, is positief over de initiatieven op technisch gebied. “Die zijn heel belang- rijk.” Maar hij constateert tegelijk dat de ondernemers ‘erg terughoudend’ zijn met nieuwe marketingconcepten. “De balans is een beetje weg”, vindt Van Wijk. Michiel Gerritsen is het met hem eens. Ook hij zit in de stuurgroep en is in het dagelijks leven directeur/secretaris van het PT. Hij is positief over de innovaties op technisch gebied: “Daar zijn de verwachtingen goed uitgekomen”. Maar hij wil de sector ook een spiegel voorhouden. “Eén van de ambities was om marktinnovaties te stimuleren. Daarvan is er het minste aantal initiatieven gekomen. Er zijn gelukkig wel drie initiatieven


Foto: ZLTO Michiel Gerritsen


Foto: Productschap Tuinbouw


Ministerie en bedrijfsleven samen In 2009 wilde het toenmalige ministerie van LNV investeren in de paddenstoe- lensector mits het programma Champ- 2Champ de innovatie en samenwerking binnen de keten fors zou stimuleren. Een belangrijke voorwaarde was dat de sector zelf ook flink zou investeren. Medio 2012 blijkt dat de sector zelf al ruim 3 miljoen euro heeft geïnvesteerd. Het ministerie van EL&I heeft daarnaast voor 2,2 miljoen euro aan opdrachten binnen het programma gefinancierd. Binnen Champ2Champ is in samenwer- king tussen overheid en bedrijfsleven een sluitende set spelregels ontwikkeld, die aanzienlijk minder lasten en meer ondernemersbetrokkenheid opleverden dan gangbare projectsturing. De reve- nuen zijn terug te vinden in 35 door EL&I gefinancierde projecten.


losgekomen die op een heel praktische manier kansen in de markt creëren.” Gerritsen is positief over de aanpak van Champ2Champ. “Het charmante is dat het initiatieven beloont van ondernemers die willen innoveren. Dat is een hele mooie benadering.” Hooijmans is tevreden met de resultaten. “Er zijn hele mooie dingen uitgekomen. De sector heeft er heel goed op ingespeeld.”


Champ2Champ 5


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24