Medusa inspecteert waterbodems
Eerst zoneren dan pas monsters nemen, is het motto van het bedrijf Medusa Explorations dat een grondradar heeft ontwikkeld waarmee ook waterbodems in kaart kunnen wor- den gebracht. Medusa kan de samenstelling van sediment en bodems (slibgehalte, zandgehalte, korrelgrote) meten. Een andere veelgebruikte toepassing is het in kaart brengen van sediment transport (slib, zand).
Medusa Explorations heeft de grondradar al gebruikt voor waterschap Noorderzijlvest bij het in kaart brengen van de waterkwaliteit van het Paterswoldemeer en de Hoornse Plas. De grondradar is daar samen ingezet met een onderwater- drone van het bedrijf Indymo. Alle meetgegevens, inclusief afzonderlijke monsters, zijn daarbij gecombineerd.
Meetboei bij zwemevenementen
Eijkelkamp heeft bij de Rotterdamse editie van de ITU World Triathlon series in de Rijnhaven een meetboei gelegd waar- mee actuele data beschikbaar was over de waterkwaliteit bekeken. De meetgegevens waren voor de atleten op de wedstrijdwebsite te volgen. Eijkelkamp heeft de meetboei al eerder ingezet bij zwemevenementen in open water in Zutp- hen en Woerden.
De gele boei zit vol met sensoren en meet op vijf parameters: zuurstof, zuurgraad, afgeleide parameters voor bacteriologi- sche vervuiling, temperatuur en doorzicht. In Zutphen was het jaarlijkse zwemevenement in 2015 afgelast nadat langs de route dode eenden waren aangetroffen.
Meer informatie
Medusa Explorations, Groningen
www.medusa-online.com
Meer informatie Eijkelkamp Soil & Water, Giesbeek
www.eijkelkamp.com
De Nitraatapp: zelf meten
Halma Hal 1
Stand 01.112
Deltares heeft een app ontwikkeld waarmee het heel een- voudig is om zelf nitraat te meten in oppervlaktewater. Nitraat zorgt in het water voor algenbloei, wat leidt tot groen, zuur- stofloos, stinkend en giftig water. Met een smart phone en teststrips kan iedereen het nitraatgehalte vaststellen op een willekeurige locatie.
Open source Multiflexmeter
Twee medewerkers van waterschap Scheldestroom hebben de Multiflexmeter bedacht waarmee in een open water conti- nu èn online het waterpeil, de stroomsnelheid, de neerslag en het zoutgehalte kunnen worden gemeten. Met online bestel- de elektronica hebben ze een eerste compacte testapparaat gebouwd.
De Multilfexmeter is volledig open source en het ontwerp is voor iedereen beschikbaar. De waterschappers werken samen met Technasia en andere waterschappen om de sensor ver- der te ontwikkelen tot een goedkoop product.
Meer informatie Multiflexmeter
www.multiflexmeter.nl
Meer informatie NitraatApp
www.publicwiki.deltares.nl
WATERFORUM DECEMBER 2017 39
De app scant en interpreteert de nitraatstrip, laat direct het meetresultaat zien en geeft de optie om het resultaat te de- len. Die gedeelde meetresultaten worden meteen gevisuali- seerd op de Delta Data Viewer website. De technologie van de app is ook toe te passen op andere parameters waarvoor teststrips beschikbaar zijn, zoals ammonium, fosfaat, sulfaat, chloride en pH.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48