THEMA: ICT & AUTOMATISERING
Mads Warming van Danfoss is een van de drijvende krachten achter het automatiseringsproject.
opbrengst gerichte modus, naar de effl uentgerichte modus”, zegt Versluis. “Als het proces weer optimaal functioneert, hoeft de operator alleen de zuivering weer in de hoogrende- mentmodus te zetten.”
Koolstoftoevoer
De energieopwekking uit afvalwater is in Denemarken een groot thema. Op de rwzi in Århus is de hele procesvoering erop gericht zoveel mogelijk elektriciteit en warmte te produ- ceren. De slibvergister en de warmtekrachtinstallatie spelen daarin een centrale rol. Voor een zo optimaal mogelijke productie van biogas in de slibvergister is het belangrijk om het koolstofgehalte in het slib zo hoog mogelijk te houden. Maar het zuiveringsproces heeft koolstof nodig voor de denitrifi catiestap waarbij bacteriën nitraat omzetten in stik- stofgas. Als bij de denitrifi catie veel koolstof wordt verbruikt, blijft er minder koolstof over in het zuiveringsslib en levert de vergister minder biogas.
“De online sensoren zorgen ervoor dat de stikstofverwijde- ring plaatsvindt met een zo laag mogelijk koolstofgebruik. Het verbruik is precies genoeg voor de denitrifi catie, zodat aan de nitraateffl uenteisen kan worden voldaan. Het zuiveringsslib behoudt zoveel mogelijk koolstof en daardoor kan de vergis- ter extra veel biogas produceren”, legt Versluis uit.
Waterbedrijf als netto energieproducent In 2016 had de rwzi Marselisborg in het Deense Århus een totaal energieverbruik van 3,9 GWh. De energie productie, in de vorm van elektriciteit en warm water voor het stads- net, bedroeg 7,4 GWh. Daarmee haalde de rwzi een energierendement van 190 procent. Eigenaar Aarhus Vand is daarmee volledig energieneutraal geworden, ook voor het transport van het inkomende rioolwater. Naar eigen zeggen is het daarmee de eerste in de wereld.
Mads Warming, global business director Water van Danfoss, verwacht dat het energierendement nog verder geoptimaliseerd kan worden. Als ook ander biologisch (vast) afval wordt mee vergist, denkt hij dat het energie- rendement tot 600 procent kan oplopen.
Warming is vanaf het begin bij de ontwikkeling van de geautomatiseerde besturing betrokken geweest en reist nu de hele wereld af om de aanpak op de rwzi in Marselisborg voor een internationaal publiek over het voetlicht te brengen. Danfoss is al in gesprek over een n avolging in het Deense Odense en Kopenhagen, en in de Verenigde Staten in Chicago en San Francisco.
WATERFORUM MEI 2018
39
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48