THEMA: ICT & AUTOMATISERING
Rwzi Marselisborg in Århus, Denemarken, is helemaal automatisch bestuurd, gericht op een zo hoog mogelijk energierendement. In 2016 leverde de rwzi 134 procent meer energie - elektriciteit en warmte - dan ze zelf verbruikte.
Procesbesturing op rwzi Århus richt zich op hoogst mogelijke biogasproductie Deense topprestatie Door: Adriaan van Hooijdonk - Foto’s: Danfoss
In het Deense Århus draait een rwzi die helemaal geoptimaliseerd is om zoveel mogelijk biogas te produceren. Sensoren en frequentieregelaars zorgen dat de pompen en be- luchters werken met het laagst mogelijke energieverbruik, maar ook dat het zuiverings- slib dat naar de vergister gaat zoveel mogelijk koolstof bevat. In 2016 produceerde de rwzi zodoende 50 procent meer elektriciteit dan ze zelf gebruikte. Inclusief de warmte- levering aan het stadsnet is het energieoverschot nu al 134 procent.
Het Deense waterbedrijf Aarhus Vand wil in 2030 helemaal klimaatneutraal zijn en een belangrijke bijdrage moet gaan komen van zijn grootste afvalwaterzuivering, rwzi Marselis- borg (200.000 i.e.). In 2010 is begonnen de ombouw van de rwzi. Aanvankelijk om de capaciteit te vergroten, maar geleidelijk is de biogas- en warmteproductie steeds belangrij- ker geworden. Die ombouw moest zo minimaal mogelijk zijn en behalve een Anammox deelstroombehandeling en een nieuwe warmtekrachtinstallatie is er aan de zuivering nauwe-
lijks iets toegevoegd. De grote verandering zit in de volledig geautomatiseerde procesbesturing. Vorig jaar maart is de vernieuwde rwzi offi cieel in gebruik genomen, maar ieder jaar wordt de procesvoering verder geoptimaliseerd en de ener- gieopbrengst verder verhoogd. Drie belangrijke onderdelen van de procesbesturing zijn de slimme sensoren, de frequen- tieregelaars en het softwareprogramma dat de data van de sensoren analyseert en het zuiveringsproces nog slimmer inregelt.
WATERFORUM MEI 2018 37
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48