search.noResults

search.searching

saml.title
dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
GESPONSORD ARTIKEL KUNSTMESTPRODUCTIE


Het kabinet zet er vol op in om de afgesproken klimaatdoelen te halen. De kunstmestindustrie heeft al veel gedaan om de uitstoot van CO2 te reduceren. In samenwerking met Yara beschrijft Veeteelt- GRAS welke stappen er al zijn gezet en wat er de komende jaren allemaal nog gaat komen.


Knowledge grows


Kunstmestindustrie halveert uitstoot CO2


De kunstmestfabriek van Yara in Sluiskil is imposant en bestrijkt een oppervlakte van maar liefst 135 hectare. De efficiëntieverbetering die de fabriek sinds 1990 heeft geboekt, is al minstens zo indrukwekkend. En er wordt volop gewerkt aan alternatieven voor de aardgasconsumptie.


H CO2


et kan je als melkveehouder zomaar overkomen op een zwoele zomeravond. Zittend op een ver- jaardag of staand bij een barbecue komt de vraag: ‘Gebruik je ook kunstmest?’ De meerderheid van de melkveehouders zal die vraag met ‘ja’ beantwoorden. Er volgt een tweede vraag: ‘Maar dat is toch heel milieubelas- tend?’ Gezien de presentatie van de klimaatplannen van het kabinet is de vraag, die ongetwijfeld tot een langere discussie gaat leiden, helemaal niet gek, maar geef er als melkveehouder maar eens een onderbouwd antwoord op.


in frisdrank en bier Bij de kunstmestfabriek van Yara in Sluiskil zijn ze wel gewend om dergelijke vragen te beantwoorden en de bete- kenis van kunstmestproductie en -gebruik te duiden. ‘Yara Sluiskil staat met een bruto-emissie van 3,8 megaton CO2 in de top tien van Nederland. Logisch dat er dan vra- gen komen’, vertelt Gijsbrecht Gunter, manager externe relaties en communicatie bij Yara.


Bij de productie van kunstmest wordt aardgas gekraakt met behulp van stoom. Hierbij ontstaat koolstofdioxide en waterstof. Door stikstof uit de lucht aan waterstof te ‘plakken’ ontstaat er ammoniak, het belangrijkste ingre- diënt voor kunstmest. Koolstofdioxide komt als emissie vrij bij het hele proces.


De grootste kunstmestfabriek van Noordwest-Europa beslaat in Sluiskil (Zeeuws-Vlaanderen) een oppervlakte van maar liefst 135 hectare, met als primair doel de pro- ductie van enkele miljoenen tonnen ammonium, nitraat- en ureummeststoffen per jaar. ‘Kunstmest geeft duizen- den hectares grond ter wereld groeikracht. In de huidige klimaatdiscussie vergeten we weleens wat het echte be- lang van kunstmest wereldwijd is’, zo stelt Gunter. ‘De FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, heeft becijferd dat kunstmest verantwoordelijk is


14 veeteeltGRAS JULI 2019


voor maar liefst de helft van de voedselproductie. Geen kunstmest leidt tot de helft minder voedsel. Op dit mo- ment zorgt diezelfde kunstmest voor één procent van de totale broeikasgasemissies ter wereld’, zo stelt Gunter. ‘Dat lijkt weinig, maar is voor één sector toch best fors.’ In Sluiskil is men zich maar wát bewust van het feit dat de nationale klimaatdiscussie een donkere wolk vormt boven de industrie. ‘Yara heeft het klimaatakkoord van Parijs ondertekend en zich geconformeerd aan een emis- siereductie van 85 tot 95 procent in 2050 ten opzichte van 1990. We zijn al jaren volop bezig om de emissie terug te brengen. Op dit moment staat de teller op 55 procent en daar zijn we trots op. Zeker als je ziet dat de productie met 2 miljoen ton is toegenomen.’


Deze reductie is enerzijds het gevolg van optimaliseren van de efficiëntie van het proces. Daarnaast zijn er ook volop mogelijkheden gezocht voor het benutten van kool- stofdioxide. ‘We verkopen CO2 onder andere aan de voe- dingsmiddelenindustrie voor bubbels in frisdrank en bier. Daarnaast transporteren we CO2 naar naastgelegen tuin- ders en gebruiken we het in het proces van de productie van ureummeststof en AdBlue, een bijmenging om diesel- motoren schoner te laten draaien. In totaal beperken we de emissie van CO2 door hergebruik met 1,4 megaton.’


CO2 -heffing zou doodsteek zijn


Voor 2030 wil de Nederlandse overheid 49 procent broei- kasgasreductie hebben gerealiseerd. De industrie heeft een reductiedoel van 59 procent gekregen, terwijl het huidige gerealiseerde percentage op 33 procent ligt. Dat Yara al zoveel verder is dan vrijwel alle andere bedrijven, betekent beslist niet dat ze op hun handen gaan zitten. ‘Wij moeten en gaan in deze ambitieuze doelen mee. Maar er zit een maximum aan de efficiëntieverbetering. Natuurwetten kun je namelijk niet veranderen.’


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40