Tekst en foto's Ger Elskamp RONDJE ZWERVEN Kronkelen door Schotland
De snelste en comfortabelste manier om in Schotland te komen, is met de veerboot van IJmuiden naar Newcastle, om van daaruit in een dag naar Schotland te rijden. Wij rijden aan boord, waar onze vakantie direct begint, met een drankje op het dek en uitzicht op de haven en de duinen. Op tijd de kooi in, om de volgende ochtend voet aan wal te zetten in Newcastle.
N
a het verlaten van de ferry in New- castle, gaan we noordwaarts, via een mooie route, onder meer over de A697 naar Lauder. Daar staat het Thirlestane Castle, waar we verblijven op de gelijknamige camping, binnen de eeuwen- oude muur die het landgoed omringt. Bij een bezoek aan het kasteel valt op dat het er nog uitziet alsof de bewoners pas zijn vertrokken. Maar sterker nog: de familie woont er nog. Het volgende reisdoel is Edinburgh, waar we kiezen voor camping Morton Hall, net even buiten de binnenstad, op een oud landgoed met mooie, glooiende velden. Voor wie van steden houdt, is hier genoeg te beleven voor een langer verblijf, maar wij beperken ons tot een bezoek aan Edinburgh Castle. Een halfuur in de rij staan voor kaartjes blijkt de moeite waard. We genieten van het uitzicht over de stad en nemen onder meer een kijkje in de kerkers voor de krijgsgevangenen. Terug op de camping eten we een lekker visje en een gegrilde steak in de gemoedelijke Engelse pub- sfeer van de Stable Bar op hetzelfde landgoed.
We willen verder naar het noorden, maar niet voordat we Saint Andrews hebben gezien, de oudste universiteitsstad van Groot-Brittannië. Een prachtig stadje, met de sfeer van een studentenstad, maar ook met veel historische bebouwing en leuke winkelstraten. Ook de ruïnes van een cathedral en een kasteel zijn het bekijken waard. Vervolgens gaan we via Banchory richting Inverness, een prachtige tocht met een aaneenschakeling van hel- lingen, dalen en bossen in het Cairngorms National Park. Ook komen we langs het in de zomer troosteloze wintersportoord Lecht. We vervolgen de A939 naar Grantown on Spey, een aardig stadje met prachtige typisch Britse camping met gemillimeterd gras als van een golfbaan, op loopafstand van het centrum. We blijven op de A939 naar Nairn. Onder- weg naar Inverness nemen we een bochtige, smalle weg naar de prehistorische graven van Clava Cairns, een soort hunebedden.
Campingclubs >>
Schotland telt niet veel camperplaat- sen en de meeste zijn niet meer dan een parkeerplaats in een stad, bij een winkelcentrum of een restaurant. Wie lid is van Brit Stops, kan gratis overnachten bij een beperkt aantal pubs en andere lokale ondernemers, vergelijkbaar met France Passion. Campings zijn doorgaans sober en oud, maar wel schoon en veelal zijn er voor- zieningen voor campers. De meeste zijn aangesloten bij een van de twee grote clubs: de Camping & Caravanning Club of de Caravan Club. De campings van de laatste zijn vaak wat groter en doorgaans niet toegankelijk voor tenten. Bij beide organisaties betaal je op vertoon van de NKC/CCI-combicard het clubtarief.
John o’ Groats. NKC Kampeerauto nr. 3/2016 | 69
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84