WEEK 14-15 01.04.2015
13
JAARVERGADERING ASV Binnenvaart uit hoofd en harten van beleidsmakers verdwenen
ROTTERDAM De voorjaarsvergadering van de Algemeene Schippers Vereeniging (ASV) vond plaats op 14 maart. De belangstelling voor de vergadering was groot. Het afge- lopen jaar verwelkomde de ASV 25 nieuwe leden, waardoor de financiële situatie van de vereniging gezond genoemd mag worden. Dat is nodig ook, aldus voorzitter Sunniva Fluitsma, want omdat de binnen- vaart uit het hoofd en de harten van de be- leidsmakers verdwenen is, wordt de ASV gedwongen op veel plekken aanwezig te zijn. Dit om iedereen ervan te overtuigen dat een binnenvaartschip meer is dan een productiemiddel maar tevens een plaats waar geleefd wordt, met alle daarbij ko- mende behoeſtes.
D
e groei van de ASV stelt de vereni- ging in staat energie op veel zaken te richten. De denktank bestaat inmiddels uit ongeveer dertig leden. Velen binnen de denktank
hebben zich ontwikkeld tot ware speci- alisten. Ondanks de positieve financiële situatie blijſt de ASV bij haar standpunt dat al het werk op vrijwillige basis moet gebeu- ren. Er wordt ook geen vergoeding gegeven voor het stilleggen van een schip als men naar een vergadering of bijeenkomst moet. Dat is een zware belasting voor degenen die zich inzetten voor het algemeen belang van de schippers in de binnenvaart. Extra positief was het dan ook te kunnen melden dat de ASV er twee nieuwe bestuursleden bij gekregen heeſt die met unanieme stem- men gekozen zijn door de leden: Doortje Grooten-Wendt en Gerberdien le Sage. Roel
Boermann is aſtredend bestuurslid maar legt niet direct zijn taak als penningmeester neer vanwege de noodzakelijke continuïteit die bij die functie hoort. Boermann blijſt deel uitmaken van de denktank. Binnen het bestuur wordt gekeken wie de taken van Roel (gedeeltelijk) op zich gaat nemen.
Symposium De voorbereiding van het symposium over marktwerking in de binnenvaart , waar veel leden zich al ter plekke voor inschreven, heeſt een deel van de vergadering in beslag genomen. Er is stevig gediscussieerd over de vraag ‘wat is de kostprijs?’ Wat kostprijsbere- kening betreſt waren er diverse presentaties, waaronder een van Vemasys. Fabian de Wachter, schipper van de Vera Cruz, presen- teerde Vemasys. Dit is een computerprogram- ma om aan boord van een schip essentiële gegevens bij te houden. Er zijn nu twintig schepen die proefdraaien met dit program- ma. Alles werkt via ‘the cloud’ zodat iedereen altijd en overal bij zijn gegevens kan, en het schip gevolgd kan worden. Met dit systeem kan er van alles bijgehouden worden, denk aan certificatenbeheer (wanneer moet welk certificaat verlengd worden), het updaten van reglementen of het plannen en controleren van het onderhoud aan het schip. Belang- rijkste functie is de reismodule, waarmee alle informatie over een reis te volgen is en gegevens ingevuld en verstuurd worden tot en met de factuur aan toe. Het systeem zou met voldoende data uiteindelijk een kostprijs kunnen berekenen. Meer informatie is te vinden op de website
www.vemasys.com.
Rijnvaartcommissaris Er heeſt een eerste gesprek plaatsgevonden tussen de drie organisaties (ASV, CBRB, BLN) en de nieuwe Rijnvaartcommissaris voor het bedrijfsleven, Dick van Doorn. Bouke Veltman en Paul Markusse zijn namens de ASV naar het overleg geweest. De ASV vindt de CCR-regelgeving ROSR het belangrijkste onderwerp. De experts in de commissie zijn ambtenaren. Op die belangrijke plek zit niemand uit het bedrijfsleven. De ASV vraagt zich af of dit in die toekomst niet moet veranderen.
Deze Rijnvaartcommissaris neemt voor- alsnog alleen plaats in de Economische Commissie. Wat de toekomst brengt, is nog niet helemaal duidelijk. Naast dit onderwerp kwamen er tijdens de vergadering nog meer- dere onderwerpen aan bod. Zo vroeg men zich onder andere af hoe het zit met de GMP code en het opnieuw inschrijven. Omdat het Productschap Diervoeder is opgeheven, moet men nu eenmalig opnieuw aanmelden. Daarvoor is E-herkenning EH2 nodig. Dit moet men aanvragen en dat kost geld. De certificering blijſt zoals hij was. Ook de ont- wikkeling rondom de digitale dienstboek- jes en vaartijdenboekjes kwam aan bod, evenals het Mindeslohn. Verder maakte de vergadering zich druk over het feit dat steeds meer kunstwerken, minder bediend worden. De brug bij de sluis van Sint Andries bijvoor- beeld wordt niet meer bediend tijdens de spits. Ook over de manier waarop de banken met de schippers omgaan, raakte men niet uitgepraat. Zo kwam de uitzending van Zembla ter sprake die ging over de over de
renteswaps
van de Rabobank.
De strekking van het commentaar vanuit de zaal was de verontwaardiging over het feit dat collega’s worden uitgeknepen. Er wordt over nagedacht welke actie de ASV hier eventueel op zou kunnen zetten.
Streckenkennis Ook qua regelgeving worden zaken alleen maar ingewikkelder, zo moet men on Oos- tenrijk nu examen doen over streckenkennis. In het verleden hoefde men slechts acht reizen te doen om de papieren te halen. Het feit dat Nederland de AIS-verplichting gewoon heeſt geaccepteerd, leidde tot de verzuchting uit de zaal dat daar minstens iets tegenover had kunnen staan. Bijvoor- beeld dat schippers met hun vaarbewijs tot bijvoorbeeld Koblenz kunnen varen.
Schultz van Haegen: “Bij onderbezetting gaat aandacht naar scheepvaartbegeleiding”
DEN HAAG De minister van Infrastructuur en Mili- eu, Melanie Schultz van Haegen, heeſt antwoord gegeven op Kamervragen van Kamerlid Farshad Bashir (SP) over onveilige situaties op de vaar-
Scheepvaartkrant 30 JAAR GELEDEN
wegen door onderbezetting bij de verkeersbe- geleiding van Rijkswaterstaat (RWS). De zorgen die er bestaan zijn bij haar bekend en “RWS houdt de situatie nauwlettend in de gaten”. Als
Scheepvaartkrant 20 JAAR GELEDEN
er onderbezetting bestaat worden administra- tieve taken tijdelijk niet uitgevoerd en gaat de aandacht naar de begeleiding van scheepvaart of de bediening van bruggen en sluizen.
Scheepvaartkrant 10 JAAR GELEDEN
De doelstelling van RWS is vlot en veilig verkeer op de vaarwegen met efficiënte en effectieve inzet van mensen en middelen. Volgens Schultz van Haegen is gebleken dat efficiëntere inzet mogelijk is. “Dat be- tekent dat hetzelfde werk uitgevoerd kan worden met minder mensen. RWS vermin- dert de komende tijd landelijk het aantal medewerkers via natuurlijk verloop. De serviceverlening en veiligheid zijn daarbij gewaarborgd”.
Bij scheepswerf ‘De Kaap’ te Mep- pel is de afgelopen maanden een ware topprestatie geleverd. Daar is door Rederij Eureka de opdracht geplaatst voor de bouw van het motorpassagiersschip Eureka. De platen voor de bouw van het schip arriveerden op 5 januari 1985 en op zaterdag 30 maart was de tewaterlating. Tijdens deze tewa- terlating werd op de Eureka rustig doorgewerkt door de aanwezige timmerlieden. Voor deze mensen was geen sprake van een vrije zaterdag. De Eureka moet in april officieel in de vaart.
De ministerraad is akkoord gegaan met het ontwerp voor de tijdelijke wet Toerbeurt Noord-Zuid, inclusief de flankerende maatregelen. In dat wets- ontwerp wordt gerekend met 6 miljoen ton lading via de wettelijke toerbeurt. Daarvoor moet ongeveer twee miljoen ton worden toegevoegd aan het hui- dige ladingpakket dat op de vrijwillige toerbeurt wordt bevracht. Die twee miljoen ton komt van de lading die nu op de vrije markt met duwbakken wordt gevaren. Het is voldoende aan- leiding voor de Duwbakken Vereniging om een lobby te beginnen om deze wet tegen te houden.
De minister van Verkeer en Water- staat, Karla Peijs, heeſt in een brief aan de Tweede Kamer gemeld dat de aanleg van de Tweede Maasvlakte een vertraging van anderhalf jaar oploopt. Dit vanwege de reparatie van de Planologische Kernbeslis- sing Plus voor het Project Mainport Ontwikkeling Rotterdam. Volgens een woordvoerder van het Havenbedrijf Rotterdam is het vooral belangrijk dat de aanleg van de Tweede Maasvlakte niet ter discussie staat. “ (…) Belang- rijk is dat de betrokken partijen willen dat hij er komt en zich inspannen om ervoor te zorgen dat hij er snel komt”.
Volgens de minister van Infrastructuur en Milieu spelen verkeersleiders een belangrijke rol bij de veiligheid en door- stroming op de vaarwegen. De bezetting van verkeersposten wordt afgestemd op het benodigd serviceniveau. Schultz van Haegen: “Dat betekent dat die wordt aangepast aan de vraag en corridorgericht is. Daarnaast wordt rekening gehouden met technologische vernieuwingen in de binnenvaart, die de veiligheid verder vergroten”. De minister geeſt hierbij AIS en de elektronische vaarkaarten als voor- beeld. Op de vraag hoe vaak het voorkomt dat een binnenvaartschip geen contact krijgt met de verkeersleiding van RWS, antwoordt de minister dat verkeersposten altijd bereikbaar moeten zijn. Als dit niet het geval is, dan roept RWS schippers op dit te melden.
Er zijn bij haar drie klachten van schippers over de bereikbaarheid van verkeers- posten bekend. Over de twee recente ongevallen op de Westerschelde en op de vraag of deze voorkomen hadden kunnen worden als er meer capaciteit zou zijn geweest bij de verkeersleiding, kon de minister geen antwoord geven. De ongevallen zijn immers nog in onderzoek bij de politie.
Ze gaf wel aan dat de ongevallen niet vallen binnen het beheersgebied van de Nederlandse verkeersposten maar binnen dat van de Vlaamse verkeerscentrale in Zandvliet.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34