This page contains a Flash digital edition of a book.
staat uit een biologische waterbehandeling in een grote ronde betonnen tank van 6 meter hoog en een diameter van 12 meter. Direct daarnaast bevindt zich een 40 foot container waarin Logisticon Waterbehande- ling de UF/RO installatie heeft geplaatst. De snelheid waarmee het water door de mem- branen wordt gestuurd kan wisselen en er kan teruggespoeld worden (Bio-pulse). Dit zorgt ervoor dat de membranen minder snel dichtslibben. Bovendien vraagt deze methode veel minder energie vergeleken met het voortdurend op volle kracht inzet- ten van de installatie. Van der Heijden: “De bestaande RO-installa- tie waarmee wij voorheen drinkwater tot ketelvoedingwater opwerkten, blijft als achtervang gehandhaafd, zodat we bij een storing direct kunnen terugvallen op de inlaat van drinkwater. Ook ten aanzien van het afvalwater is de routing om eventueel op het riool te lozen in tact gebleven.”


Kinderziektes snel opgelost In de aanloopfase moesten volgens Van der Heijden nog wel enkele kinderziektes worden opgelost. Het procesafvalwater van het bedrijf bevat voornamelijk vetten die als eerste stap in het recycleproces via een ve- tafscheider worden opgevangen. Hoewel er aanvankelijk werd verondersteld dat tussen deze vetafscheider en de bioloog geen extra zuiveringsstap nodig was, bleken tijdens het opstarten van de nieuwe installatie toch nog kleine hoeveelheden vet door te schie- ten met als gevolg dat de UF-membranen sneller vervuilen. “Daarom is achter de vetaf- scheider een extra filterelement ingebracht en is ook nog tussen de UF en de bioloog


een extra zuiveringsstap geplaatst, maar dat waren geen grote investeringen”, aldus Joost van der Heijden.


Meer duurzaamheidsslagen Het gescheiden vet wordt nu nog met regelmaat afgevoerd naar een verwerkings- bedrijf, maar Van der Heijden sluit niet uit dat ook dit materiaal in de toekomst binnen het bedrijf wordt ingezet als bijvoorbeeld biobrandstof. Wellicht in combinatie met de 30 ton slib dat nu nog door het bedrijf ter verbranding wordt afgevoerd. Ook wordt nog bestudeerd of warmte uit het restant afvalwater kan worden aangewend voor de stoomvormers. “ Zo zullen er ongetwijfeld nog meer duurzaamheidsslagen te maken zijn”, aldus Van der Heijden.


Logisticon Waterbehandeling Pieter van Staveren van het bedrijf Logisti- con Waterbehandeling - dat het complete ontwerp, bouw (werktuigbouwkundig, elektrotechnisch en civiel) alsmede de soft- wareprogrammatie van de installatie bij IOI Loders Croklaan voor zijn rekening nam - constateert een kleine toename van de vraag naar soortgelijke installaties voor wa- terzuivering en waterhergebruik. “We heb- ben wel al diverse kleine en grote projecten gedaan, zoals bij FN Steel in Alblasserdam , A van de Groep in Spakenburg en Croda in Gouda, maar elk bedrijf heeft weer zijn ei- gen afwegingen, zowel wat imago/footprint betreft, alsook het kosten/terugverdien as- pect. Daarnaast zijn er nogal wat bedrijven die goedkoper water uit het oppervlakte- water of grondwater onttrekken en dus niet afhankelijk zijn van drinkwater.”


Strengere regelgeving stimuleert Daarentegen ziet Van Staveren wel dat strengere (lozings)regelgeving bedrijven in toenemende mate stimuleert om deelzui- veringen te laten verrichten: ”En dan is het vaak een kleine stap om het water, maar ook grondstoffen herbruikbaar te maken. (Zo hebben wij bijvoorbeeld bij Waterschap Aa en Maas in Cuijk een deelstroombehande- ling gebouwd met ondermeer een struviet- reactor voor de terugwinning van fosfaat. In veel gevallen bieden wij dan een gratis scan aan om vast te kunnen stellen of zo’n extra stap haalbaar is.”


Waterbehandeling uitbesteden Vaak is het ook zo dat bedrijven minder inte- resse hebben als de terugverdientijd langer dan drie jaar is, vervolgt Van Staveren: ”In dat geval zijn wij vaak bereid om zelf te investeren en contracten aan te gaan voor een langere periode waarbij tegen een gun- stig tarief wordt afgerekend en de besparing voor het bedrijf al in het eerste jaar begint. Die constructie neemt heel gestaag toe.”


Verhuurvloot Logisticon Waterbehandeling plaatst zowel vaste als mobiele installaties. “Als het een project voor de wat kortere termijn betreft, doen wij dat het liefst met een mobiele installatie. De installatie is dan eenvoudig na de korte huurperiode op te pakken en bij een ander bedrijf weer in te zetten. Daar- naast hebben wij de mogelijkheid om met onze verhuurvloot van mobiele zuiveringen in te springen om tijdelijk pieken op te van- gen of bij calamiteiten of onderhoud deel- processen tijdelijk kunnen overnemen.”


25


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48