rheilulehti kertoi viime vii- kon tiistaina nettisivullaan, että kaksi Suomen jääkiek-
komaajoukkuetta viime kevään MM-kisoissa edustanutta ja KHL- liigassa kiekkoilevaa pelaajaa jäi talven 2011 aikana kiinni kanna- biksen käytöstä. Leijonien pääval- mentaja Jukka Jalonen kuuli hu- husta ennen MM-kisoja tai niiden jälkeen.
Suomen Jääkiekkoliitto tiedot- ti viime viikon keskiviikkona saa- neensa KHL-seuralta vahvistuk- sen, jonka mukaan seuran suoma- laisille pelaajille tekemät doping- testit olivat negatiivisia. Suomen Jääkiekkoliitto lähetti Urheiluleh- delle oikaisuvaatimuksen, johon lehti ei suostunut.
Jukka kirjoitti toimistossaan nimikirjoituksen taksinkuljet- tajan SKA-aiheiseen T-paitaan. Kuljettaja pyysi nimikirjoitusta Seiskan väeltä ajaessaan 140 kilometrin tuntivauhdilla Pietarin keskustassa.
SMaailmanmestaruus vei
uomi juhli toukokuussa 2011 Bratislavassa,
Slovakiassa näytöstyyliin voitettua jääkie-
kon maailmanmestaruutta, ja Suo- men Jääkiekkoliitto valmisteli uut- ta kahden vuoden jatkosopimusta mestarijoukkueen päävalmentajal- le Jukka Jaloselle. Leijonien käski- jä oli kuitenkin toista mieltä. Hän oli saavuttanut sen, mitä halusi ja valmistautui jättämään joukkonsa. Takki oli tyhjä. –Mietin maailmanmestaruuden jälkeen, että lopetan maajoukku- eessa kevään 2012 kotikisojen jäl- keen. Maailmanmestaruuden voit- taminen on niin poikkeuksellinen juttu tunne-elämän puolella, ettei siitä ole helppo palautua. Pohdin, jaksanko vielä valmentaa ja saan- ko itsestäni tarpeeksi irti. Sen jäl- keen on vaikeaa motivoitua, Juk- ka kertoi. 38
Aika kuitenkin paransi Jukan mestaruuskrapulan, ja Leijonat lähti hänen johdollaan viime ke- väänä tavoittelemaan maailman- mestaruutta kotiyleisön edessä. Silloin marginaalit eivät olleet Suo- men puolella, ja kotikisojen neljän- teen sijaan pettynyt Jukka ilmoit- ti elokuussa jättävänsä maajouk- kueen kevään 2013 MM-kisojen jälkeen. –Vuonna 2014 käytävät Sotšin
olympialaiset ovat hieno juttu, mut- ta se kausi on varmasti kuluvaakin kautta raskaampi. Kapasiteettini ei riitä siihen mitenkään.
Olen maalitaulu
Työskenteleminen Leijonien pää- valmentajana on Jukan mukaan henkisesti raskasta, vaikka kauden painehuippu kohdistuukin yleensä kevään arvokisoihin ja verrattain
lyhyeen ajanjaksoon. Arvokisat
ovat päävalmentajan näkökulmas- ta kovia, pienten marginaalien ko- konaisuuksia, joista vedetään pit- källe meneviä johtopäätöksiä. –Kyllä tässä työssä maalitauluna
ollaan. En ole kuitenkaan saanut asiatonta tai liiallista kritiikkiä, koska olemme menestyneet kohta- laisesti, Jukka sanoi.
Pitkän uran aikana kovista pai- koista hankittu kokemus auttaa Jukkaa hallitsemaan maajoukkue- valmentajan paineita ja jännitys- tä, joita hän ei saa näyttää joukku- eelle eikä joukkueen ulkopuolelle. Työ seuraa työnsä vakavasti otta- vaa valmentajaa kotiin asti. –Valmentajan täytyy näyttää, et- tä hän luottaa joukkueeseen, vaik- ka olisi vaikeaa. Joskus kuitenkin huomaan, että tunne ja tulos lähte- vät viemään ajatteluani. Ajattelen,
että ”tämä on voitettava, on pakko voittaa”. Silloin luottamus ja ren- tous katoavat tekemisestäni. Se on ihan inhimillistä. Valmentami- nen ei aina mene niin kuin eloku- vissa, ja ihmisiä me valmentajatkin olemme. Meillä on omat pelkomme ja epävarmuutemme, vaikka joku voi väittää jotain muuta.
Hyvillä mielin kalaan
Kun Jukka jättää keväällä maa- joukkueen, hän voi keskittää ener- giansa ja osaamisensa 67-vuoti- sen historiansa ensimmäistä mes- taruutta tavoittelevan SKA Pieta- rin johtamiseen. Jukka tietää, että mestaruus nostaisi hänet jalustalle myös Pietarissa ja saattaisi avata ovet aina maailman kovimpaan jää- kiekkosarjaan NHL:ään asti. NHL ei ole kuitenkaan aktiivisesti hä- nen mielessään; hänen fokuksensa