artina halusi tietää etu- käteen, onko perheeseen tulossa tyttö vai poika.
−Tyttöhän se on, kuten Seis- kassa ehdittiin jo kertoa. Har- mittaa hieman, että sukupuoli tuli julki ennen syntymää. Oli- sin halunnut pitää sen vielä sa- lassa, mutta ymmärrän toki, että nämä asiat kiinnostavat ihmisiä. Enää ei ainakaan tarvitse salail- la, Martina sanoo. Martina uskoi aluksi, että uu- si tulokas olisi poika. −Se oli hassu tunne. Minulle tuli vahva ajatus siitä, että vau- va on poika. Kun sukupuoli sit- ten selvisi ultrassa, olin yllätty- nyt. Ei sukupuolella ole mitään väliä, kunhan lapsi on terve. Tosin Martina haaveilee vielä pojasta. −Ehkä yksi poika lapsikatraa- seen olisi vielä joskus ihana saa-
da. Se ei kuitenkaan ole nyt pääl- limmäisenä ajatuksissani. Olen oikein onnellinen kahdesta ty- töstäni.
Perusvaatteita
Martina ei ole hamstrannut vau- valle vielä kasakaupalla vaattei- ta tai tavaroita. −En ole ostanut yhden yhtä vaatetta, mikä on aika hyvin mi- nulta, Martina nauraa. −Päätin tällä kertaa pitää jär- jen päässä, sillä Victorialle shop- pailin aivan liikaa kaikkea tur- haa ja kallista. Ensimmäisen lap- sen kanssa taitaa käydä usein niin. Nyt tiedän, ettei ole mitään järkeä ostaa tajuttoman kallii- ta potkupukuja, jotka mahtuvat pienokaiselle vain kuukauden. Ajattelin panostaa muutamaan hintavampaan vaatteeseen, mut- ta muuten ostan ihan peruspu-
Victorian vanhat vaatteet. −Olen säästänyt jonkin verran
Victorian vanhoja vaatteita, joil- le on nyt käyttöä. On pakko ke- hua äitiyspakkausta. Sen muka- na tuli tosi laadukkaita ja hyviä vaatteita. Tuleva vauva saa myös isosiskon vanhat vaunut ja lelut, joilla Victoria ei enää leiki, Mar- tina sanoo.
Nimi on salaisuus
Tyttövauvan nimi on jo päätetty. −Sitä en kyllä paljasta, Marti- na naurahtaa.
−Sen verran voin sanoa, että toinen nimi tulee minun suvus- tani. Päättäminen ei ollut vaike- aa, pääsimme sopuun nopeasti. Nimi paljastuu sitten ristiäisten jälkeen.
Siinä missä Martinan esikoi-
nen Victoria, 2, on jo syntymäs- tään asti ollut julkisuudessa, tu- leva pienokainen pysyy visusti poissa salamavalojen välkkeestä. −Kunnioitan lapsen isän toi-
vetta. Emme ole poseeranneet mieheni kanssa kertaakaan yh- dessä julkisuudessa. Stefan ei halua olla lehtien palstoilla, eikä hän halua myöskään lastaan jul- kisuuteen. Olemme päättäneet asian yhdessä, Martina sanoo. −Victorian kanssa oli hieman eri asia, sillä olimme Eskon kans- sa molemmat työmme puolesta julkisuudessa. Oman tv-sarjam- me takia oli luonnollista, että Victoria oli kanssamme kuvissa.