TOPSECTOREN Paul Buijs,
ceo van Bersson UV: “De klant heeft een goed gevoel bij een Nederlands product. De paradepaardjes zijn daarin belangrijk.”
“We slagen er meer in elkaar in positie te brengen in de mark- ten waarin we zitten.” Hij wijst op de toepassing door Arca- dis van de bij KWR ontwikkelde kennis over ondergrondse watervoorraden in gebieden met brak water in het Midden- Oosten en in de Verenigde Staten. Ook de manier waarop diverse spelers samen hebben opgetrokken in Myanmar ziet hij als voorbeeld van een succes vanuit de topsector Water.
Window dressing Menno Holterman, ceo van Nijhuis Industries en bestuurslid bij NWP, vindt echter dat de sector nog te veel is gericht op window dressing: “Binnen het kernteam Export is er boven- matig veel aandacht voor twee dingen: de reisagenda van de bewindslieden en de komende evenementen.”
“Natuurlijk” onderschrijft hij ook het belang van het gedegen in de markt zetten van de sector over de grenzen. “Dat helpt ons en de totale watersector.” Maar het beleid zou veel ver- der moeten gaan dan het uitbouwen van de etalage, vindt hij. “Hartstikke mooi dat er zoveel aandacht is voor water, maar dat helpt je niet concreet.” En dat geldt met name voor MKB’ers, zeker de kleinere, die de weg naar de subsidie- pot minder goed kennen. Het gevolg is volgens Holterman dat we via de topsector vooral de iconen te zien krijgen. “De topsector Water is daarmee vooral iets wat de grote bedrij- ven aangaat. Terwijl de watersector, zeker in de watertech- nologie, wordt gedomineerd door kleine ondernemingen. Die kunnen er he-le-maal niets mee.”
Nijhuis Industries appelleerde op de laatste IFAT vakbeurs in München aan de industrie dat ze met hun afvalwater geld kunnen verdienen.
Nieuwe verdienmodellen: fi nanciering en fl exibiliteit In het verkrijgen van een order zijn nieuwe concepten en de fi nanciering en de toegang tot kapitaal en exportkre- dieten vaak doorslaggevend, stelt Menno Holterman van Nijhuis Industries. Nijhuis Industrie verhuurt bijna dertig mobiele afvalwaterzuiveringen bij klanten in verschillende industrieën. Bij een raffi naderijcomplex in Saudi Arabië, een bierbrouwerij in Engeland en het bezoekerscentrum van Stonehenge gebeurt dat in combinatie met de opera- tionele beheerkennis. Menno Holterman ziet het als kans- rijke nieuwe concepten waarbij de watersector beter kan inspelen op de fl exibiliteit die multinationals wensen. “Binnen Nijhuis Industries hebben we de afgelopen jaren de omzet verdubbeld dankzij de verbreding naar de leve- ring van systeemleveringen naar turn-key totaaloplossin- gen, projectfi nanciering, operations & maintenance en of het verhuren van afvalwater- en waste to value-installaties. Financiering en fl exibiliteit zijn daarbij cruciaal en doorslag- gevend om de komende jaren gezond verder te kunnen groeien.”
Paul Buijs, ceo van Bersson UV, lid van het kernteam Export & Promotie en vertegenwoordiger van het MKB binnen de top- sector, is het daar niet mee eens. “Ook het MKB is er bij het vermarkten van producten bij gebaat dat Nederland wordt gezien als watertechnologieland. Dat helpt! De klant heeft een goed gevoel bij een Nederlands product. De parade- paardjes zijn daarin belangrijk.” Hij wijst op Zuid-Afrika, waar de Nederlandse zuiveringstechnologie Nereda nu succesvol is. “Achter een van de nog te bouwen systemen komt daar nu onze UV als desinfectie.” Holterman beaamt dat kleine partijen altijd op de bagagedrager van de grote spelers mee- liften. Maar toch zou de topsector er meer voor het midden- veld moeten zijn. “De topsector Water moet zich als high- tech sector profi leren, terwijl een groot deel van de markt om medium of zelfs low-tech oplossingen vraagt. Er gaat heel veel aandacht naar de uithangborden, de bedrijven die het
Menno Holterman, ceo van Nijhuis Industries: “We moeten met de sector inspelen op markt- behoeften en technology push en market pull beter in balans brengen. Dat vereist een strategische kijk op de markt.”
18 WATERFORUM NR 5
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48