dit vinden lezers
Als de overheid niet meewerkt
Noaberschap
In het artikel over de senior- vriendelijkste gemeente van Nederland (Eigen Huis Ma- gazine, oktober) brengt de Oldenzaalse wethouder ‘noa- berschap’ in stelling als belang- rijke verklaring voor het succes van zijn gemeente. Echter de oorspronkelijke kenmerkende vorm van noaberschap die het verschil zou kunnen maken be- staat al geruime tijd niet meer. Noodgedwongen gold destijds nog een ongeschreven wet van rechten en plichten waar men- sen in een volledig onderling afhankelijke samenleving elkaar als vanzelfsprekend de helpen- de hand toestaken onder allerlei zware omstandigheden. Klaarblijkelijk is sindsdien in bepaalde regio’s het vastge- roeste waanidee ontstaan dat de mensen daar zich op het gebied van saamhorigheid en medemenselijkheid, op een
54 | Eigen Huis Magazine 11-2024
unieke manier gunstig onder- scheiden van de rest van het land. Alsof elders solidariteit en omkijken naar je buren onbekende begrippen zijn of in elk geval nog steeds niet in praktijk worden gebracht. Goed nabuurschap bestaat overal, het is een normale menselijke ei- genschap waar Oost-Nederland zich niet het alleenrecht van kan toe-eigenen. Uit de scores van het onderzoek blijkt ook niet dat gemeenten in het oosten significant beter dan gemiddeld presteren. Wel valt eruit af te leiden dat kleine uit- schieters naar boven verspreid over het land, zelfs in verste- delijkt gebied, voorkomen. Het noaberschapseffect versterkt voornamelijk nog het ego en is een afgezaagd cliché voor gebakken lucht geworden.
Ton ten Barge
Het artikel over woningsplitsing trok mijn aandacht. Een paar jaar geleden hebben mijn zus en zwager bij de gemeente Zuidplas en desbetreffende wethouder aangeklopt om een deel van hun woonerf beschikbaar te stellen voor het bouwen van twee huizen. Ze hadden zelfs een gezin gevonden dat wilde investeren. Helaas heeft de gemeente dit innovatieve idee van tafel geveegd en kregen mijn zus en zwager niet de vergunning om dit uit te voeren. De reden? Belangen binnen de (lokale) politiek die in geding komen? Het is treurig maar waar, wij willen als burger graag iets doen om onze medemens te helpen, maar als de overheid niet meewerkt, hebben wij geen poot om op te staan. Wat kan Vereniging Eigen Huis hierin betekenen?
Shakti Lakhi Vereniging Eigen Huis:
De vereniging vindt dat de overheid drempels voor woningsplitsing moet wegnemen, zodat het potentieel aan extra woonruimte beter kan worden benut. Wij brengen dit bij de landelijke en lokale politiek onder de aandacht. Minister Mona Keijzer heeft al aange- geven dat zij deze mening deelt en het wachten is op beleid dat die drempels daadwerkelijk vermindert.
Wilt u reageren, heeft u tips of advies? Mail naar
redactie@eigenhuis.nl
BEELD GETTY IMAGES, ANP
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60