Over Lot van
Hooijdonk Lot van Hooijdonk is bezig aan haar derde termijn als wethouder in de stad Utrecht. Ze heeft altijd energie en klimaat in haar portefeuille gehad. Sinds zes jaar zit ze in het bestuur van de Vereniging Neder- landse Gemeenten. Namens de VNG onderhandelt ze met het Rijk over hoe gemeenten straks de overgang van aardgas naar andere vormen van energie in goede banen kunnen leiden. Over het huidige kabinet zegt ze: “Ze houden de klimaat- doelen vast, maar laten wel een paar belangrijke instrumenten val- len. Zo is de hybride warmtepomp, een combinatie van cv-ketel en warmte pomp, niet meer verplicht voor huiseigenaren die hun cv-ketel gaan vervangen. Om de klimaat- doelen te halen moet dit kabinet echt nog wel wat repareren.”
een overgangstermijn van acht jaar. We moeten wel realistisch zijn: gemeenten kunnen niet toestaan dat in 2049 in elke wijk nog een of twee mensen op gas stoken terwijl de rest al over is. Om hiervoor een heel netwerk van bui- zen veilig in stand te houden kost echt te veel gemeenschapsgeld. Dan ontkom je er niet aan mensen, in het uiterste geval, te dwingen. We proberen liever eerder met bewoners in gesprek te gaan. Dat gebeurt al op allerlei plek- ken, maar niet zo massaal als we willen. Er zijn ook altijd mensen die je niet kunt overtuigen. Tegen hen zeg ik: je krijgt spijt als jouw buren met een warmtenet beter zijn beschermd tegen prijsstijgingen. De gasprijzen gaan weer stijgen, dat heeft alles te maken met geopolitiek.”
Wat als het straks niet lukt met warmte- netten? We lezen dat energiebedrijven zich terugtrekken uit projecten. En tegelijk doen ze ook met veel projecten wel mee. De techniek is er, we hebben voldoende beschikking over bruikbare restwarmte in onze havens, industriegebieden en waterzuiverin-
“Je krijgt later spijt als jouw buren beter zijn beschermd tegen prijsstijgingen.”
gen. Ik ben ervan overtuigd dat de warmte- netten straks gaan vliegen. Als die collectieve warmtenetten er echt niet zouden komen, worden we nog veel meer afhankelijk van elektriciteit. Dat betekent meer windmolens en meer zonnepanelen en die ruimte is er niet. Het zou ook betekenen dat een gemeente veel meer laagspanningshuisjes moet plaatsen. We hebben het in Utrecht dan over een verviervou- diging van het huidige aantal. En dan heb ik het nog niet over al het koper en andere materialen die hiervoor extra nodig zijn. Een warmtenet is echt een beter alternatief. Het is niet slim om voor de koudste dag in het jaar zo’n omvangrijk elektriciteitsnet te moeten optuigen.
11-2024 Eigen Huis Magazine | 21
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60