Per Mattsson går i pension och lämnar över jobbet som säljare till Christoffer Svensson. På maskinvisningsdagen den 28 april sa de adjö respektive hej till Swecons kunder i Linköpingstrakten. FOTO NICLAS ALBINSSON
Nu har Per gjort sin sista affär
Efter 35 år som säljare borde man ha en hel del tips till efterträdaren om hur man lyckas i jobbet. Fast lång erfarenhet kan också ge ödmjukhet, som i Per Mattssons fall. – Nja, goda råd ska man nog akta sig för att ge. Men att vara ärlig och öppen räcker långt.
14 SWECON MAGAZINE no 2 2016
I juli fyller Per Mattsson, säljare på Swecon i Linköping, 63 år och väl- jer att gå i pension. Hustrun Gunil- la, som alltid varit stöttande när Pers jobb varit krävande, har redan tagit det steget. Ett liv som aktiva pensionärer och mer tid i sommar- stugan vid sjön Roxen lockar. Men han slutade redan sista april – en av de sista affärerna var en ny EC300EL High and Wide, se sidan 11 – när semester och spa- rad ledighet skulle räknas in. – Jag har alltid tyckt det är roligt att jobba, då blir det så här, förkla- rar han.
Efter några år som servicetekni-
ker läste han vidare till maskinin- genjör och fick sitt första jobb som
säljare på Engström & Nilsson Maskin i Linköping våren 1981. Där var han till 1993 när dyningar- na efter finanskrisen slog till. – Två tredjedelar av säljarkåren
skulle bort och jag hade bara varit anställd i tolv år…
Som att komma hem Sedan följde något år med jobb som säljare i bilbranschen (”jag saknade de långa relationerna med kunderna”) men när det dök upp ett jobb som entreprenadsäljare på Odal Maskin i Norrköping hoppade han på det. Vid millennieskiftet blev ett jobb som säljare på Swecon i Uppsala ledigt och för Per Matts- son var det som att komma hem.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40