search.noResults

search.searching

dataCollection.invalidEmail
note.createNoteMessage

search.noResults

search.searching

orderForm.title

orderForm.productCode
orderForm.description
orderForm.quantity
orderForm.itemPrice
orderForm.price
orderForm.totalPrice
orderForm.deliveryDetails.billingAddress
orderForm.deliveryDetails.deliveryAddress
orderForm.noItems
Aangezien het gebouw niet helemaal gesloten was en het behoorlijk mistte, nam hij de buiten- lucht daarin mee. De relatieve luchtvochtigheid lag daar op 92% In het gebouw constateerde hij waardes van 90% tot maar liefst 93%; er stond zelfs condens op de binnenzijde van het dubbele glas. Dat was niet verbazingwekkend, er werd niet gestookt en de ruimtes met de kromgetrok- ken wanden werden niet geventileerd.


Droog van binnen Meting van de wanden leerde dat de boven- liggende gipsplaten nat waren en dat opper- vlaktecondensatie een risico was. Nadat hij een van de kromgetrokken wanden had openge- maakt, constateerde de technisch adviseur dat de onderliggende plaat nog vlak was, dat het metalen frame niet vervormd was en dat het iso- latiemateriaal niet vochtig was. Vervorming had dus niet van binnenuit plaatsgevonden.


Regels zijn er niet voor niets Het onderzoek van Hermen de Hek leidde tot een duidelijke conclusie. “Dit vochtprobleem wordt veroorzaakt doordat de bouw niet wordt gecon- ditioneerd. Er wordt niet gestookt en er wordt niet geventileerd terwijl, zoals iedere bouwkun- dige weet of behoort te weten, gipsplaatsyste- men in droge omstandigheden moeten worden verwerkt en de klimatologische omstandigheden zoals relatieve luchtvochtigheid en tempera- tuur ook ná de montage gehandhaafd moeten


De schade had nog veel erger kunnen zijn


worden. Een te hoge of te lage relatieve lucht- vochtigheid is funest.” De technisch adviseur van BA verwijst in dat verband nog naar BA-Richtlijn 3.3 Verwerkingsvoorschriften gipsplatenwanden en –plafonds, URL 0709 en de voorschriften van de fabrikant van de vezelversterkte gipskarton- platen.


Het had erger gekund “Wat je krijgt met zulke extreem vochtige omstandigheden, is dat het vocht in de papier- laag trekt. Die raakt verzadigd en verliest zijn sterkte. Maar de gipsplaten zetten uit waardoor er spanning ontstaat in het oppervlak. Doordat deze wanden al helemaal waren afgevoegd, kon de spanning nergens heen. Die heeft zijn weg gezocht naar een plaat waarvan de papierlaag in- middels zijn sterkte had verloren, met als gevolg dat die plaat vervormt. Een geluk bij een onge- luk is dat hier platen zijn gebruikt met betere waterafstotende eigenschappen dan standaard gipskartonplaten; anders was de schade nog veel ernstiger geweest!”


In BA-Richtlijn 3.3 Verwerkingsvoorschriften gipsplatenwanden en –plafonds staat alles over de klimatologische omstandighe- den op de bouwplaats. De richtlijn is te downloaden van www. tbaf ouw.nl. (foto: Hermen de Hek)


24 MEBEST april 2017


Vocht heeft voor enorme onvlakheden in de wand gezorgd, maar de schade had nog erger kunnen zijn. (foto: Hermen de Hek)


Op www.tbaf ouw.nl


kunt u meer lezen over schadediagnoses en andere diensten die Technisch Bureau Af ouw levert.


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20  |  Page 21  |  Page 22  |  Page 23  |  Page 24  |  Page 25  |  Page 26  |  Page 27  |  Page 28  |  Page 29  |  Page 30  |  Page 31  |  Page 32  |  Page 33  |  Page 34  |  Page 35  |  Page 36  |  Page 37  |  Page 38  |  Page 39  |  Page 40  |  Page 41  |  Page 42  |  Page 43  |  Page 44  |  Page 45  |  Page 46  |  Page 47  |  Page 48