WATERTECHNOLOGIE
Voorbehandeling van zeewaterontzilting Een niche binnen de zeewaterontziltingsmarkt waarin Neder- landse watertechnologiebedrijven wereldwijd actief zijn, is de behandelingsstap die voorafgaat aan de omgekeerde osmo- se. Het gaat om technieken als ultrafi ltratie en kristallisatie,
waaraan de Nederlandse kenniscentra in de jaren 80 en 90 veel onderzoek hebben gedaan. Een van die leveranciers is X-Flow, met zijn Seaguard ultrafi ltratie membraan. X-Flow is gevestigd in Enschede en is een dochterbedrijf van het Ame- rikaanse Pentair. De Seaguard is destijds met Nederlandse kennis ontwikkeld en wordt nu wereldwijd aan de man gebracht. Zo zijn bijvoorbeeld in 2012 veertig skids met ruim 5840 Seaguard membranen ge- leverd voor de voorbehandeling van een omgekeerde osmose ontziltingsinstallatie in Koeweit, die per dag 350.400 kubieke meter zeewater ontzout. Op dit moment wordt in Singapore een grote ontziltings- installatie gebouwd die ook met Seaguard membranen van X-Flow zal worden uitge- rust.
ber 2018 is ook Geert Jan Witkamp, voormalig hoogleraar aan de TU Delft en eerder werkzaam bij Wetsus, als hoogle- raar Process Technology aan het centrum verbonden.
Maar waar liggen dan precies de kansen? Buijs zet een aantal voorbeelden op een rij. “Mensen vergeten vaak dat er een kostbare voorbehandelingsstap, zoals ultrafi ltratie, nodig is voordat het zeewater een omgekeerde-osmose-installatie in gaat. Het Nederlandse drinkwaterbedrijf PWN heeft in de jaren tachtig een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwik- keling en het testen van ultrafi ltratie door x-fl ow, nu onderdeel van Pentair. Het bedrijf wist met PWN als launching customer snel een belangrijke plaats in de markt te veroveren met de toepassing van ultrafi ltratie als voorzuivering voor omgekeer- de osmose in de behandeling van brak en zilt water.”
Vruchten plukken Royal HaskoningDHV en het Israëlische bedrijf IDE plukken volgens hem ook de vruchten van Nederlandse ontwikkelin- gen. De bedrijven tekenden in juli 2018 een overeenkomst waarbij IDE als licentiepartner onder meer de Crystalac- tor-technologie kan verkopen. Deze eerste stap in de ont- zilting voorkomt afzetting van onder meer kalk op de mem- branen en in MSF/MED-systemen. Hierdoor zijn minder chemicaliën nodig en neemt de effi ciency van de ontzilting toe. De verwijderde kalk kan vervolgens gebruikt worden om het water na behandeling te remineraliseren of kan verkocht worden aan de industrie.
Een ander voorbeeld van een Nederlands bedrijf met veel po- tentie in de mondiale zeewaterontziltingsmarkt is Cosun. Het bedrijf realiseerde volgens Buijs een belangrijke doorbraak
WATERFORUM DECEMBER 2018 41
met een biobased product om kalkaanslag op membranen te voorkomen. Het gaat om de inuline uit cichoreiwortels. Buijs wijst erop dat de huidige middelen om kalkaanslag te voor- komen vooral op fosfonaten zijn gebaseerd. En die zorgen weer voor algengroei als ze in het zeewater terechtkomen. “Het gebruik van inuline zorgt dus niet alleen voor minder kal- kaanslag, maar lost ook het algenprobleem op. Kortom: een geweldige innovatie.”
Nederlandse kennis komt volgens hem eveneens van pas bij een van de grootste uitdagingen van zeewaterontziltings- plants. “Een kubieke meter zeewater levert na ontzilting ge- middeld veertig kilo zilten op. Dat wordt nu terug de zee in gepompt. Dat is niet alleen kostbaar, maar ook slecht voor het milieu. Het zou dus heel wat betekenen als we nuttige en waardevolle stoffen, met name lithium en magnesium, uit het brijn kunnen halen.”
Momenteel in aanbouw door EPC-contractorconsortium Abengoa (Spanje) en Fisia Italiampianti (Italië): de Shuaiba-III RO-ontziltingsin- stallatie voor Saline Water Conversion Corporation (SWCC).
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48