anskalaistutkijat ovat eristäneet maailman vaarallisimpiin käär- meisiin kuuluvan mustamam-
ban myrkystä peptidi-ainesosan, jonka uskotaan käyvän kipulääkkeeksi jopa morfiinia paremmin. Mambapeptidil- lä ei ole samantapaista riskiä potilaan hengityksen vaikeutumiseen kuin mor- fiinilla, eikä sen pitäisi aiheuttaa edes riippuvuutta.
Tomaatilla aivohalvausta vastaan
U
Mamban myrkky sellaisenaan on ää- rimmäisen voimakasta ja nopeasti tap- pavaa. Nyt kipulääkkeeksi kehitteillä olevan peptidin sanotaan vaikuttavan hermojen happoherkkiin (acid-sensing) ionikanaviin. (Nature)
udessa Neurology-lehdes- sä julkaistu Itä-Suomen yliopiston yli tuhannen 46−65-vuotiaan miehen tutki- mus osoittaa tomaatin ja erikoi- sesti sen sisältämän lykopeenin vähentävän verisuonitukoksista johtuvaa aivohalvausriskiä. Ly- kopeenia saa paitsi tomaatista myös ruusunmarjoista, vesime- lonista ja verigreipistä. Tutkimus viittaa siihen, et- tä riski on pienempi myös he- delmiä ja vihanneksia syövillä miehillä. Samalla saa myös kel- poannoksen C-vitamiinia, joka on tarpeen flunssakauden jyl- lätessä.
Miehisiä aineksia naisten aivoissa
A
merikkalaisen Fred Hutchinsonin tutkimuk- sessa kävi ilmi, että 59
naisvainajan aivoissa oli yllättä- vän paljon miehisiä perimäainek- sia. Hänen mukaansa tämä mer- kitsee sitä, että raskauden aika- na poikasikiöistä siirtyy perimä- aineksia istukan läpi äidin veren- kiertoon ja lopulta niin sanotun veri-aivoesteen läpi aivoihin. Poikalasten perimäaines- ta (DNA) oli äideissä vielä vuosi- kymmenien kuluttua synnytyk- sestä. On epäselvää, mitä mer- kitystä tällä on vai onko mitään. (PloSOne)
Kahvilla yhteys silmänpaineeseen? U
SA:ssa arvellaan kahvin- juonnin lisäävän glaukoma- riskiä, mikäli tautia esiintyy suvussa erityisesti naisilla. Hoita- maton glaukoma eli silmänpaine- tauti johtaa näön heikkenemiseen, jopa sokeuteen.
Kahvinjuonti on meillä, kuten muissakin Pohjoismaissa, maail- man huippuluokkaa. Tutkijoiden mukaan yli 500 milligrammaa kofeiinia vuorokaudessa lisää tau- din riskiä. Määrän saa jo kupilli- sesta vahvaa kahvia. Siksi on eh- kä syytä suhtautua hiukan epäillen jenkkien väitteeseen. Naisen, jon- ka suvussa esiintyy glaukomaa, ei ehkä kuitenkaan pitäisi juoda kahvia aivan tolkuttoman paljon. (Investigative Ophtalmology and Visual Science)
Pikkuruinen maksatesti kehitysmaihin P
arin neliösentin paperinpala sopivasti kemikalisoituna riit- tää paljastamaan maksan kunnon. USA:ssa tutkijat Nira Pollock ja Jason Rolland ovat ke- hittäneet kehitysmaihin soveltuvan
Unta palloon melatoniinilla V
arsinkin beetasalpaajia syö- villä verenpainepotilailla on uni usein kovin huonolaatuis-
ta. Rochesterin Medical Centeris- sä New Yorkissa avuksi on keksit- ty melatoniini. Melatoniini on ihmi- sen oma ”unihormoni”, jota muo- dostuu aivojen käpylisäkkees- sä. Valon vähetessä sen eritys li- sääntyy ja vaikutus näkyy uneliai-
48 suutena.
Melatoniinia on määrätty jo pit- kään uniongelmaisille, mutta ai- na siitä ei ole apua. Melatoniini- pilleri on kuitenkin pienempi paha kuin varsinaiset unilääkkeet. Jo- ten unettomuudesta kärsivän, bee- tasalpaajaa käyttävän verenpaine- potilaan kannattaa ottaa asia pu- heeksi lääkärin kanssa. (Sleep)
halvan maksatestin. Paperin- palalle imeytetty veri reagoi viiden eri kemikaalin kanssa ja tuottaa värejä, joista näkyy, onko maksassa vikaa. Värimuutok- sista selviää muun muassa joiden-
kin maksaentsyymien nousu. Testin tulos saadaan 15 minuu-
tissa, eikä se maksa kuin kymme- nisen senttiä. Keksintöä kokeillaan jo Vietnamissa. (Science Translatio- nal Medicine)