Tv-juontaja Henry Aflecht omistaa Suomen hulppeimman
Massiivinen kivitalo kerää katseita Vantaan Martin- laaksossa.
VAIN VAIMO PUUTTU
Yli 1000 neliön talo!
Punttisalin laitteet toimi- vat paineilman avulla. –Ei siis kuulu kilinää ja koli- naa, Henkka tuumaa.
Henkan talossa on kaksi elokuvateatteria ja kym- menkunta taulutelevisio- ta. –Hassuinta on, etten itse katsoa telkkaria lainkaan, mies nauraa.
”Henkka” Aflecht pani yli 1 000 neliön kartanonsa myyntiin 1,85 miljoonalla eurolla!
36
Henry
M
arras- kuussa Fox-ka-
navalla alkavan Vapaalla.tv- ohjelman juontaja Henry ”Henk- ka” Aflecht, 39, omistaa taatus- ti Suomen hulppeimman kar- tanon, joka on suunniteltu tyy- dyttämään villin ja vapaan poi- kamiehen kaikki tarpeet. Henk- ka nimittäin hankki kolme vuot- ta siten Vantaan Martinlaaksos- ta noin 1 080 neliön kivitalon, jon- ka hän remontoi mieleisekseen kuluja ja työtunteja laskematta.
–Kun näin ensimmäi-
sen kerran talon myynti- ilmoituksen, naureskelin mieles- säni, ettei kukaan hullu ostaisi tä- tä. Talo oli niin karmeassa kun- nossa, Henkka kertoo.
Vaati täysremontin Etsiskeltyään turhaan kuukau-
sia tar- peeksi suu- rella tontilla sijaitse-
vaa omakotitaloa pääkaupunki- seudulta rupesi hän miettimään tarjouksen tekemistä Martinlaak- son-talosta.
–Löysin taloja muun muassa Espoosta. Ongelmana olivat kui- tenkin liian pienet tontit. Ei ole ki-