4
Eerst Greenpeace Protestretoriek Is centrale van Essent meest vervuilend?
PINOKKIO Mooimakerij, fabeltjes, halve waarheden, Pinokkio prikt ze door. Reacties en suggesties naar
pinokkio@depers.nl
Jan-Hein Strop AMSTERDAM
... Wat is de bewering?
Energiebedrijf Essent bouwt in de Eemshaven de meest vervuilende ko- lencentrale van Nederland.
Wie zegt dat?
Dat zegt Greenpeace. Onder meer in een persbericht van dinsdag.
Hoe zit het ook alweer? Greenpeace is boos over de bouw van
een nieuwe kolencentrale in de Eems- haven in Groningen. Daarom had- den dertig actievoerders van Green- peace dinsdagavond de bouwplaats van Essent bezet. De actie is gisteren gestaakt vanwege de koude.
Wat is waar? De nieuwe centrale van Essent krijgt een vermogen van 1600 megawatt. Daarmee wordt het de grootste ko- lencentrale van Nederland, blijkt uit een overzicht van nieuwbouw van Tennet, beheerder van het hoogspan- ningsnet.
Daarmee is niet meteen gezegd dat de Essent-centrale ook de meest vervuilende wordt. Nieuwe kolen- centrales zijn namelijk een stuk effi - ciënter dan de oude, zo kan iedereen in de sector bevestigen. Hoeveel effi - ciënter is niet precies vast te stellen. Energiebedrijven zijn gestopt met het aanleveren van zulke gegevens, om- dat die concurrentiegevoelig zijn. Es- sent stelt bij wijze van uitzondering dat de centrale een effi ciëntie krijgt van 46 procent, tegenover een gemid-
delde van 36 procent. Dit betekent dat de nieuwe centrale per opgewekte eenheid stroom minder CO2 uitstoot dan zijn oudere soortgenoten. Er zijn immers minder kolen nodig om de- zelfde hoeveelheid energie te produ- ceren.
In absolute termen is het waar- schijnlijk dat de nieuwe installatie wel de meeste koolstofemissie zal hebben, om de simpele reden dat het de grootste centrale wordt. Het is evenwel mogelijk dat de centrale in de toekomst ook in abso- lute cijfers niet de grootste vervuiler van Nederland zal zijn. Dat komt doordat Essent voornemens is om minimaal 10 procent biomassa bij te stoken.
Bijstook van biomassa wordt ge- zien als een meer klimaatvriendelijke manier van stroom opwekken en ver- klaart mede de grote verschillen in uitstoot van bestaande kolencentra- les. Uit gegevens van de Emissieregi- stratie blijkt dat de uitstoot van de kolencentrale van E.on op de Maas- vlakte in 2008 bijna het dubbele was
van de uitstoot van de nog grotere Amercentrale van Essent, waar fl ink biomassa wordt bijgestookt. Hier komt bij dat de nieuwe stroomfabriek ‘ccs-ready’ moet zijn, dat wil zeggen: klaar moet zijn voor de afvang en opslag van de CO2 die vrijkomt bij verbranding. Als Essent ervoor kiest die techno- logie toe te passen – wat overigens zeer onzeker is – dan zal de centrale tot de milieuvriendelijkste behoren.
Het eindoordeel: De bewering van Greenpeace is ge- deeltelijk onwaar. De nieuwe kolen- centrale van Essent zal per opgewekte eenheid energie minder vervuilend zijn dan veel oudere kolencentrales.
Reactie Greenpeace: ‘Van alle vijf geplande kolencentrales is die van Essent de vieste: de capaci- teit is de grootste, maar er kan de minste biomassa in. Essent zal ver- moedelijk geen CO2- opvang toepas- sen, deze techniek is vooralsnog veel te duur en onzeker.’ 1
Icesave
IJSLAND WIL WEL BETALEN
IJsland betaalt nu echt al het geld terug dat door Nederland en het Verenigd Koninkrijk is voorgescho- ten om spaarders bij de omgevallen IJslandse internetbank Icesave te compenseren. Voor Nederland gaat het om 1,3 miljard euro. Eerder was er al een akkoord, maar dat werd in maart door de IJslandse bevolking in een referendum weggestemd.
WikiLeaks
16-JARIGE OPGEPAKT
De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag in Den Haag een 16-jarige jongen gearres- teerd die betrokken zou zijn bij digi- tale aanvallen van sympathisanten van WikiLeaks op websites van on- der meer MasterCard en PayPal. Dat heeft het landelijk parket van het Openbaar Ministerie gisteren be- kendgemaakt.
Uitkeringsfraude
HARDER STRAFFEN
Mensen die sjoemelen met hun uit- kering worden voortaan harder aangepakt. Wie fraudeert, krijgt drie maanden lang geen uitkering meer. Dat heeft minister van Sociale Zaken Henk Kamp (VVD) gisteren gezegd tijdens het debat over zijn begroting. De minister wil hiermee ‘heel duidelijk’ maken dat dit kabi- net fraude met uitkeringen niet to- lereert.
Boerkaverbod
DRIEKWART STEMT VOOR
Ik ben Sandra, winnaar van 2008
Koop je occasion in december of januari via
AutoTrack.nl en win ook je aankoopbedrag terug. Kijk voor de Occasionactie en voorwaarden op
AutoTrack.nl/occasionactie.
Een op de vier mensen laat het contact met een termi- nale kennis verwateren.
Drie niet
Bijna driekwart, namelijk 73 pro- cent, van de Nederlandse bevolking is vóór een algeheel boerkaverbod. Dat blijkt uit een onderzoek van Maurice de Hond in opdracht van het tv-programma KRO De Wande- ling. Onder katholieken en protes- tanten ligt de uitkomst nog zo’n 10 procent hoger. De regering-Rutte heeft aangekondigd binnenkort, net als in Frankrijk en België, ook een boerkaverbod af te kondigen.
Madoff
ABN EN FORTIS BESCHULDIGD
ABN Amro en het voormalige Fortis worden aangeklaagd voor hun rol in de miljardenfraude van Bernard Madoff . De curator van Madoff s in- vesteringsmaatschappij, Irving Pi- card, heeft de banken, samen met vijf andere internationale instellin- gen, woensdag gedagvaard. De banken ontvingen geld van het fonds van Madoff terwijl ze wisten, of hadden moeten weten, dat er fraude in het spel was, aldus Picard.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24