Eila Nevanrannan esikoislevy myytiin hetkessä loppuun
TEKSTI KAI MERILÄ KUVAT TOMI KAUKOLEHTO
Helsinkiläistä Eila Nevanrantaa on kosiskeltu jo isojen levy-yhtiöiden artistiksi. –Ei hötkyillä, otetaan iisisti, Rap-Mummo Eila toppuuttelee.
M
ikä siinä mättää, että ne roskat pitää jättää? Hel- sinkiläisen Eila Nevan-
rannan, 77, ensimmäinen sanoi- tus Roska Rap syntyi suoranai- sesta harmituksesta kolme vuot- ta sitten. Punavuoressa eli Röö- perissä asuva Eila ei voinut vain katsoa sivusta, kun läheinen Sinebrychoffin puisto alkoi muis- tuttaa kaatopaikkaa. −Varsinkin aina viikonlopun jälkeen puistossa oli enemmän roskia kuin ruohoa. Päätin, et- tä ongelmalle on tehtävä jotain, ääntä on pidettävä, Eila kiteyt- tää.
Energinen eläkeläinen riimit-
teli aiheesta Roska Rapin, mars- si keskellä viikonlopun juhlintaa Koffin puistoon ja alkoi rohkeasti esittää rappiaan puistossa oleil- leille ihmisille.
−Siellä oli niin kauhea mekka-
la, että ei mun ääneni oikein kuu- lunut mihinkään, Eila muistelee. Eipä mennyt kauankaan, kun paikalle viiletti Kymmenen uu- tiset tekemään loppukevennys- tään.
−Sen uutispätkän jälkeen on-
kin sitten mennyt lujaa! hän nau- rahtaa.
Mummoanarkismia!
Valtakunnallisen televisioesiin- tymisen jälkeen Rööperin Rap- Mummon puhelin alkoi kilkat- 52
Oman levyn tehnyt Rap-Mummo Eila on noteerattu jo naapuri- maissakin. –Esiinnyin Venäjän television ykköskanavalla muuta- malle sadalle miljoonalle katsojalle, Eila hymyilee.
taa toden teolla. Eilaa pyydettiin esiintymään jos jonkinlaisiin ti- laisuuksiin, ja isot levy-yhtiötkin alkoivat kiinnostua ilmiöstä. −Monenlaisia tarjouksia on
tullut, mutta mä olen kuitenkin jo 77-vuotias, joten ei tässä iässä viitsi ryhtyä hosumaan ja hötkyi- lemään liian isosti. Otan iisisti päivän kerrallaan ja katson, mi- tä se tuo tullessaan, Eila tuumii. Sanoituksia alkoi kuitenkin syntyä jatkuvasti lisää. Aihepii- rit vaihtelivat rasismista asun- nottomuuteen ja yksinäisyyteen. Reilu vuosi sitten Eilaan otti yhteyttä musiikkialalla vaikut- tava Totte Rautiainen. −Hän ehdotti, että tehdään mulle oma levy, vähän niin kuin omakustannehengessä. Se tun- tui silloin juuri sopivan kokoi- selta projektilta tämän ikäiselle mummolle, Eila naurahtaa. Levynjulkkarikeikka oli viime marraskuussa Punavuoren Ah- ven -nimisisessä ravintolassa. Paikka oli tupaten täynnä, eivät- kä kaikki halukkaat mahtuneet edes sisälle! Myös Eilan Skolioo- si-niminen ensilevy myytiin vik- kelää vauhtia loppuun. Sen kan- nessa Eila-nimen viimeisen kir- jaimen päälle on piirretty punai- sella anarkismin symboli. −Haluan olla aina pikkuisen
anarkisti. Ei kaikkea tarvitse niellä ja hyväksyä. Haluan ottaa
omalla tavallani asioihin kan- taa. Pitää olla rohkea, jotta asi- oita tapahtuu. Tämä on mummo- anarkismia, Eila painottaa.
Ilmiö huomattu maailmalla
Keikoilla Eila on käynyt harvak- seltaan ja valikoidusti. Pisim- mät keikkamatkat ovat ulottu- neet Espanjan Fuengirolaan asti. −Jopa ihan nuoret rap-fanit
ovat tulleet halaamaan minua keikan jälkeen ja todenneet, että ’ou jees, hyvä Rap-Mummo!’, Ei- la hymyilee. Viime vuonna Eilaa pyydettiin esiintymään samalle keikalle Suomi-rapin johtotähtiin lukeu- tuvan Palefacen kanssa. −Hauska mies, hän ilmoitti muutaman biisin jälkeen, että tässä oli keikan lämmittelyosuus ja nyt on vuorossa illan pääesiin- tyjä Rap-Mummo Eila! Vaikka Eilan oma rap-ura al- koikin vasta kolmisen vuotta sit- ten, on hip hop hänelle tuttua kauraa jo 1980-luvulta. −Kuulin 1981 Grandmaster
Flash and Furious Fiven kap- paleen The Message. Harlemin poikien biisi iski heti. Tykkään rytmikkäästä musasta. Lemp- pareihini lukeutuvat myös The Who, Pink Floyd ja Bach, Eila kertoilee omasta musamaustaan. Kultasepänliikkeessä elämän- työnsä tehnyt Eila on huomattu
ilmiönä myös maailmalla. Hän- tä ovat käyneet haastattelemas- sa muiden muassa suuri euroop- palainen nettijulkaisu, Ruotsin televisio ja jopa Venäjän ykkös- kanava.
−No juu, tulihan sitä räpättyä muutamalle sadalle miljoonalle katsojalle, Eila tokaisee vaati- mattomasti.
Tulevaisuudessa Rap-Mummo
Eila aikoo jatkaa valitsemallaan tiellä, mutta rauhallisesti. Tälle tervaskannolle sanoma on tär- keintä, ei maallinen menestys. Mee tsiigaa mummoos ennen kuin se delaa, Eila muistuttaa Mummo Rapissaan.
Eilan koira Pikku G on ko- toisin Espanjasta. Sen lem- piherkkua on maitokahvi.
TÄSSÄ TULEE RAP-MUMMO, V!
77
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100 |
Page 101 |
Page 102 |
Page 103 |
Page 104 |
Page 105 |
Page 106 |
Page 107 |
Page 108 |
Page 109 |
Page 110 |
Page 111 |
Page 112 |
Page 113 |
Page 114 |
Page 115 |
Page 116 |
Page 117 |
Page 118 |
Page 119 |
Page 120 |
Page 121 |
Page 122 |
Page 123 |
Page 124 |
Page 125