Reetta ei käytä laulaessaan kuulo- laitetta. Hän pääsi Paula Koivuniemen joukkueeseen.
H
elsinkiläinen Reetta Kaartinen, 23, osallistui The Voice of Finlandiin todistaakseen itselleen pärjää- vänsä vammastaan huolimat- ta. Kuulolaitteen kanssa elä- vä Reetta selviytyy arkisista ti- lanteista positiivisen asenteen- sa avulla.
Kuulovamma turhauttaa!
−Tietysti puhelimessa pu- huminen ja ryhmäkeskustelut saattavat olla haasteellisia, mut- ta kaikki on omasta asenteesta kiinni. Kaikilla meillä on omat haasteemme, mutta ne on tehty voitettaviksi ja ratkottaviksi.
Todettiin 10-vuotiaana
−Kuulovammani ei ole minulle mikään henkilökohtainen trage- dia tai surullinen asia. Lähipii- rilleni se on arkipäivää, ja ihmi- set ovat tottuneet huomioimaan asian, Reetta kertoo. 36
Reetta on ollut kuulovammainen lapsesta asti.
−Sairaus on kuulunut elämää-
ni jo pienestä pitäen, mutta se to- dettiin ollessani kymmenvuotias. Se on ollut minulla syntymästä-
ni asti, mutta alkanut pahen- tua iän myötä. Yritän säästellä tarkkaan jäljellä olevaa kuuloa- ni, hän sanoo. −Voin kertoa, ettei elämä il- man kuuloa ole kovin hauskaa. Välillä tulee voimakkaita tur- hautumisen tunteita. Ihmiset pi- tävät helposti itsestään selvänä, että kuulee kellon tikityksen ja ilmastoinnin äänen.
Kuulovammasta puhuminen ei tuota Reetalle ongelmia. Ai- heesta kuulemma jopa vitsail- laan hänen lähipiirissään. −Hauska sattumus tapahtui nelisen vuotta sitten, kun muu- tin Helsinkiin. Soitin maistraat- tiin ilmoittaakseni haluavani ol- la virallisesti helsinkiläinen. Pa- ri viikkoa myöhemmin sain pos- tissa kirjeen, jossa minut toivo- tettiin tervetulleeksi Mäntsä- lään, Reetta naurahtaa.
haastatteluvideo Seiskan tabletista!
Katso
Android-laitteisiin Google Play Storesta!
Lataa Seiskan tablet-versio iPadiin tai iPhoneen AppStoresta ja