–Sukulaiset opettivat minut uudelleen luke- maan ja kirjoittamaan. Edelleenkin pidän apuna näitä kirjaimia, että muistan. Lähi- muisti tekee tepposia. Käyn kuntoutuksessa ja vertaistukiryhmis- sä, ne tekevät hyvää.
Viisi aivoinfarktia läpikäynyt Maria:
OPETTELIN UUDELLEEN
Lääkäreiden mukaan vakavat aivohalvaukset läpikäyneen Maria Viertolan pitäisi olla kuollut.
64 K
olme vuotta sitten las- tenhoitajana työskennel- lyt kyröskoskelainen Ma-
ria Viertola, 41, havaitsi olevan- sa huomattavasti tavallista uu- puneempi.
–Sanoin ystävillenikin olevani niin väsynyt, etten oikein jaksai- si enää elääkään.
Maria sinnitteli uupumuk- sensa kanssa ja pakotti itsensä aamuisin liikkeelle. Töihin aja- essaan hän havahtui, kun auto
kulki tienpiennarta pitkin. −Nukahdin rattiin useamman kerran, kun olin ajamassa 50 ki- lometrin päässä sijaitsevalle työ- paikalleni. Olin leiponut myyjäi- siin 14 kakkua, askarrellut yhtä ja toista, palvellut vapaaehtois- tapahtumassa koko pitkän päi- vän ja jäänyt jälkisiivouksiinkin. Kotiin päästyään Maria lait- toi vielä siskontytölle iltapalaa, mutta iltapalatarvikkeet jäivät sillä kertaa korjaamatta, niin
uupunut Maria oli. Hän ei edes kuullut miehensä tulevan töistä. Aamulla herätessä olo oli kum- mallinen. Toinen käsi ei toimi- nut, ja pian Maria huomasi, et- tei kumpikaan käsi toiminut. −Muistan, kuinka mielessäni rukoilin ja pelkäsin, että nyt oli minun lähtöni aika.
En osannut kirjoittaa
Kun Maria heräsi sairaalassa, hän olisi halunnut puhua. Kau-