auro Giaccan johdolla Italiassa kek- sitty geeniterapia mullistanee sydän- infarktin hoidon. Nyt on jo näyttöä sii-
tä, että koe-eläinten infarktisydämen solut saadaan tuottamaan uusia soluja. Se on para- nemisen edellytys. Ihmisen sydäninfarktissa solut kuolevat. Uusia niiden tilalle ei tule, vaan arpikudos korvaa menetetyt solut. Giaccan tiimi on oppinut istuttamaan vi-
rusten avulla infarktisydämiin geenejä, jot- ka käynnistävät sydänsolujen − mahdotto- mana pidetyn − uusiutumisen. Periaatteessa tempun pitäisi toimia ihmiselläkin. Jos ja kun se onnistuu, lääketiede astuu jättiaskeleen eteenpäin. (Nature)
E
Vain alkoholi auttoi
nglannissa Bristolissa on pelastet- tu vaikeaa sydämen rytmihäiriö- tä, niin sanottua ventrikulaarista ta-
kykardiaa, potevan 77-vuotiaan miehen henki käyttämällä viimeistä kuvitelta- vissa olevaa keinoa. Kun mikään muu ei enää auttanut, potilaalle annettiin suo- raan suoneen annos etanolia eli puhdas- ta alkoholia. Temppu tehtiin ohjaamalla potilaan nivustaipeesta työnnetty katetri valtimoiden kautta siihen osaan sydäntä, josta rytmihäiriö sai alkunsa. Alkoholiannos suoraan häiriökeskuk- seen tappoi osan sydänsoluista, mutta rytmihäiriö loppui ja miehen henki pelas- tui. Mitä tästä opimme: alkoholi on hyvä lääke oikeissa käsissä! (BBCnews)
Paino alas helposti
J 50
oulusyömisen jälkeen on taas aika päästä eroon liikakiloista. Se ei ole vaikeaa, todistaa East Anglian yliopis- tossa Britanniassa tehty tutkimus. Vaadi- taan vain, että ruoista poistetaan rasvaa. Tämä helppo ohje tehoaa hyvin, todis- taa 74 000 ihmisen aineistoon perustuva tutkimus. Ongelmana vain on se, ettei ras- vaton ruoka tahdo maistua. (British Medi- cal Journal)
Sokeri poistaa piikkiporua P
ienten ja vähän isompien- kin lasten piikkipelko ja itku käyvät turhankin pal-
jon vanhempien hermoille. Apu on kuitenkin lähellä. Laaja kan- sainvälinen tutkimus nimittäin
osoittaa, että sokeri ja sokeri- namit auttavat. Ei tiedetä var- masti, väheneekö rokotus- piikin aiheuttama kipu, mut- ta makealta maistuva juoma tai sokeri näyttää joka tapauk-
si, kun asiasta on oikein var- maa tutkimustietoakin? (The Lancet)
”Troijan hevonen” kukisti syövän S
sessa vähentävän pienokaisten piikkipaniikkia ja itkua. Miksi tapaa ei siis käytettäi-
heffieldin yliopiston tutkijat ovat onnistuneet parantamaan eläin- kokeissa syövän konstilla, jota voi-
daan verrata antiikin Troijan hevoseen. Professori Claire Lewisin johdolla teh- dyissä kokeissa ujutettiin syöpäsoluihin ”salaa” viruksia, jotka tuhosivat syö- päsolut. Konsti näyttää toimivan hyvin pienten kasvainten kohdalla, mutta vai- keuksia ilmaantuu, kun terapiaviruksia pitäisi saada tarpeeksi suurten kasvain- ten sisään. Tämä tosin lienee vain alku- vaikeutta. Tutkijoiden mukaan konstin pitäisi toimia ihmisilläkin. Se olisi suuri edis- tysaskel syövän hoidossa. Ja Sheffiel- dissä haaveillaan jo Nobelin palkinnos- takin. (Cancer Research)
Ei antibioottia yskään?
B
rittiläinen lääkärilehti The Lan- cet julkaisi äskettäin jutun, jon- ka pääidea oli, ettei lievää keuh-
koperäistä yskää pidä hoitaa antibioo- teilla. Hyvä niin, mutta lääkäri ei aina to- tea helposti, johtuuko yskä keuhkois- ta. Se voi olla peräisin myös esimerkik- si poskionteloista. Niistä alas kurkun- päähän valuva lima panee yskimään. Ja moni erehtyy luulemaan yskää keuhko- peräiseksi.
Jos yskän syy onkin nenän sivu- ontelotulehdus eli sinuitti, vaatii sen hoito monesti antibioottikuurin, vieläpä pitkän. Sen tehotessa paranee myös ys- kä. Näin ainakin Suomessa.