Quentin Tarantino ja Leonardo DiCaprio ovat olleet ystäviä 15 vuotta.
”Leo silpoi oikeasti kätensä!” O -elokuvassa
scar-ehdokas Leonar- do DiCaprio, 38, näh- dään Django Unchained pahamaineisen
Candyland-plantaasin omista- jana Calvin Candiena. Hän ja Tarantino ovat olleet ystäviä jo 15 vuotta.
Calvin Candien roolihah- mo menee vastenmielisyydes- sään – eli ilkeydessään − pi- demmälle kuin kukaan kos- kaan Tarantinon leffoissa – jo- pa niin pitkälle, että Tarantino itsekin vihasi kirjoittamaansa hahmoa.
Alun perin rooli oli tarkoi- tettu iäkkäälle näyttelijälle, mutta Tarantino muokkasi hahmon ystävälleen.
−Leoa oli unelma ohjata. Hän on mahtava henkilönäyt- telijä, kävelee vain settiin ja hahmo alkaa elää, Tarantino hehkutti New Yorkissa. Elokuvassa on kohtaus, jos- sa Calvin Candie lyö kätensä pöytään ja silpoo sen. −Leo todella loukka-
si kätensä lasiin, kun teim- me kohtausta. Veri pulppu- si, mutta me vain jatkoim- me kuvaamista. Eikä Leo ol- lut moksiskaan, vaan jatkoi näyttelemistä! Se teki hä- nestä entistä hullumman! Fantastista, ohjaaja myhäili.
40
Leonardo DiCaprio bi- letti vuodenvaihteessa jahdilla Australiassa.
E
Leonardo DiCapri- on käsi jouduttiin tikkaa- maan ku- vauksissa sattuneen haaverin vuoksi.
Villiä sinkkuelämää
i mikään ihme, ettei kovassa nosteessa olevaa sink- kumiestä kiinnosta istuskella lehdistön haastatel- tavana. Leonardo DiCaprio viettää ni- mittäin parhaillaan villiä sinkkuelämää. Vähän aikaa sitten Victoria’s Secretin alusvaatemallista Erin Heathertonista eronnut komistus bongattiin vuoden- vaihteessa varsin kosteissa tunnel- missa australialaisella jahdilla ystävi- ensä kanssa. Bileiden ohjelmaan kuului – etenkin nuorten ja seksikkäiden, nais- puolisten kanssajuhlijoiden osalta − muun muassa estotonta tanssia laivan kannella yläosattomissa!