enni Haukiolle kävi vuo- den 2009 Linnan juhlis- sa paha moka, joka muiste- taan edelleen. Jännittyneen oloinen Jenni joi kahvinsa pöytätapojen vastaisesti lusikka kupissa. Tämä sattui valitettavan pahaan aikaan, koska tapaus kuvattiin ja se tuli suorana lähetyksenä televisiosta.
J
T
Neljä presidenttiä samaan kuvaan!
änä vuonna Linnan juhlissa otetaan historiallinen valoku- va, sillä samaan potrettiin saadaan ensimmäistä kertaa neljä presidenttiä puolisoineen. Mauno ja Tellervo Koi-
visto, Martti ja Eeva Ahtisaari, Tarja Halonen ja Pentti Ara- järvi sekä Sauli Niinistö ja Jenni Haukio poseeraavat valo- kuvaajille kättelyn jälkeen.
L
innan juhliin kutsun on tänä vuon- na saanut hieman vajaat 1 800 vieras- ta. Teemana on suomalaiset teot ja työ, joten kutsuvieraslistassa on huomioitu ih- misiä, jotka ovat edistäneet Suomen ja suomalaisten hyvinvointia. Juhlavieraissa on työntekijöitä yli 50 ammattiryhmästä, entistä enemmän so-
taveteraaneja ja lottia sekä edellisvuotta enemmän kulttuurivaikuttajia ja urhei- lijoita. Perinteisesti Linnan juhliin on kutsuttu myös hallituksen jäsenet, kansanedustajat, Euroopan par- lamentin suomalaisjäsenet, val- tion korkeimpia virkamiehiä sekä Suomeen akkreditoitu diplomaat- tikunta.
Julkkisvieraista Linnaan ovat tu- lossa ainakin Cheek, Kaija Koo, Laura Voutilainen, Virve Rosti ja Samu Haber.
Jatkobileet Teatterissa! L
innan juhlat loppuvat puo- len yön aikoi-
hin, minkä jälkeen osa vieraista menee ravintola Teatteriin jatkobileisiin. Siellä kuvataan alkuillasta myös televisiolähe- tetystä. Teatterissa juhlat jatkuvat pit- källe aamuyöhön.