This page contains a Flash digital edition of a book.
Cape Town 2011


Fantastiske Waterfront i Cape Town.


Øverst: Messehallen som skal være hovedarena under Gym for Life 2013.


Nederst: Torill presentere våre konsepter for deltakeren fra Israel.


FIG Gymnastics for All Colloquium


TEKST: TORILL AAS SUNDBY OG LISE L. MANDAL FOTO: LISE L. MANDAL


Det internasjonale turnforbundets (FIG) breddekomite (Gymnastics for All) arrangerer hvert år et colloquium hvor deltakere fra hele verden møtes for å diskutere ulike temaer innen bredde- gymnastikk.


I år var colloquiumet, for første gang, lagt utenfor Europa. Cape Town i Sør Afrika var vertskap og 36 deltakere fra 23 land deltok. Lise L. Mandal og Torill Aas Sundby var Norges representanter denne gangen.


Temaene var World Gymnaestrada i framtiden, og presentasjon av arenaene for 2. World Gym for Life Challenge , som skal arrangeres i Cape Town i juli 2013.


Det meste av tiden gikk med på hovedtemaet som var gymnaestradaens


fremtid. Vi fikk historien bak World Gymnaestrada og noen tanker fra komiteen om fremtiden. Stephen Withlock fra USA, Walter Minder fra Sveits og Torill hadde hver sin flotte presentasjon og delte sin erfaring med resten. Faktisk var Torill den som hadde deltatt på flest gymnaestradaer, den første var i Basel i 1969.


Vi ble delt inn i ulike grupper på tvers av nasjonalitet og hadde tre gruppearbeid med tema ”Gymnaestradaen i frem- tiden”. Nederland, Sveits, Finland og Norge har lange tradisjoner med hensyn til breddegymnastikk og stevner med store tropper. USA, Canada, Australia og mange av de andre som var til stede har ikke denne tradisjonen, og har også en annen organisering av klubbene, som stort sett er private. De av oss med de lange tradisjonene har utfordringer mht. ungdom, mens de andre har det motsatte. Gruppene kom med mange gode forslag


og ideer til neste arrangør, Finland. De var til stede og ba om tilbakemeldinger for sine ideer – og vi kan nok regne med noen spennende endringer i Finland i 2015!


Første dagen av colloquiumet hadde vi en runde rundt i Cape Town for å se på arenaene for Gym for Life 2013. Hovedarenaen blir Cape Town Confer- ence Center og overnattingen skal være på Cape Town University Campus. De var naturlig nok veldig spente på hvor mange deltakere de ville få. Det er også første gang at et så stort bredde arrangement blir lagt utenfor Europa.


Selv om timeplanen var hektisk fikk vi tid til å se oss litt rundt, som seg hør og bør når man er på den andre siden av jorden. Både Table Mountain, Cape Point, Cap the good hope og safari fikk vi med oss, så vi reiste hjem med faglig påfyll, nye internasjonale venner og gode minner.


17


Page 1  |  Page 2  |  Page 3  |  Page 4  |  Page 5  |  Page 6  |  Page 7  |  Page 8  |  Page 9  |  Page 10  |  Page 11  |  Page 12  |  Page 13  |  Page 14  |  Page 15  |  Page 16  |  Page 17  |  Page 18  |  Page 19  |  Page 20