Selvyyttä narkolepsiakohuun S
Haaveena Beatles-klooni!
M
ammuttien ja muiden muinaiseläinten jäänteiden perusteella mahdollisesti jos- kus toteutuva kloonausidea on ehkä se-
koittanut jenkkihammaslääkäri Michael Zukin pään, sillä hän aikoo kloonata, s.o. tuottaa uu- delleen 1980 kuolleen Beatles-tähden John Len- nonin. Tohtori Zuk osti 22 424 euron hintaisen Len- nonin poskihampaan, josta voi periaatteessa eristää kloonaukessa tarvittavaa DNA:ta. Yhty- een muiden jäsenten kloonaaminenkin lienee suunnitteilla! Ken elää, se näkee? (P.M. Magazin)
tanfordin yliopistossa USA:ssa on selvinnyt, miksi eräät vuonna 2009 Pandem-
rixilla flunssarokotetut saivat nar- kolepsian eli alkoivat nukahdella. Tohtori Emmanuel Mignotin mu- kaan rokotus tuhosi hypokretii-
niä tuottavia soluja. Rokotteen ns. HA-proteiini muistuttaa raken- teeltaan hypokretiiniä. Immuuni- systeemi alkoi torjua HA-proteii- nia ja siinä samassa (”vahingos- sa”) meni myös hypokretiini. Hypokretiini on hermosolujen
D-vitamiinista lihaksia lapsille?
T
uoreet tiedot 678 lap- sen aineiston tutki- mustuloksesta täyty-
nee kertoa, vaikka varmis- tusta kaivataan vielä lisää. Southamptonin yliopiston tutkimus antaa olettaa ras- kauden ajan D-vitamiinin hyvän saannin parantavan lasten lihaksia. Tällä on tut- kijan, tohtori Nicholas Har- veyn mukaan pitkäaikais- vaikutusta lihassyiden (-so- lujen) kehitykseen; tulee- ko niistä myös ns. nopeita vai hitaita.
Mikäli tulos vahvistetaan muissa tutkimuksissa, sil- lä lienee vaikutusta ainakin urheiluhenkisissä perheis- sä raskausajan D-vitamii- nin nauttimiseen.(Endocri- ne Research)
Irtisanomisongelmia raskauksiin N
iin moitittavaa kuin työsuh- teen katkaisu raskauden takia onkin, sitä tapahtuu
– eikä aivan ongelmitta, kuten il- menee Lontoossa tehdystä 5 600 naisen tutkimuksesta. Työsuh-
teen jatkuminen tuotti selväs- ti paremman raskausprognoo- sin. Hyviä ennusteita toivat myös päivittäinen hedelmien nautti- minen, ja kuten arvata voi, ras- kausennuste ei ollut aivan hyvä,
Sinkki helpottaa masennusta
J 48
os olet ollut alavireinen tai peräti masen- tunut, kannattaisi tarkistuttaa sinkkiarvo (kem. Zn=sinkki). Tämä ilmenee Kanadas- sa ilmestyneestä, tohtori Walter Swardfagerin johdolla tehdystä tutkimuksesta. Se osoitti, et- tä monilla masennuksesta kärsivillä on alhaiset sinkkiarvot. Sinkki on hivenaine, josta vähem- män puhutaan, osittain koska sen määrittämi- nen on ollut pitkään hankalaa ja kallistakin. Sinkkiä saatiin ennen maidosta, koska mai- totonkat olivat sinkitettyjä. Erityisesti Suomi on aluetta, jonka maaperä ei ole kovin sinkkipitoi- nen. Siksikin asiaan on syytä kiinnittää huomio- ta. (Biological Psychiatry)
Ahdistuksesta aivohalvausriski
T
utkijat ovat Pittsburghin yliopis- tossa USA:ssa Marya J. Lambia- sin johdolla todenneet, että ah- distukseen liittyy suurentunut aivohal- vausriski. Kyse ei ole selvästä yhtey- destä depressioon eikä potilaan mah- dollisiin sydän- ja verisuonisairauk- siin, vaan ahdistus on erillinen riski- tekijä. Se merkitsee, että ahdistus on huomioitava erikseen omana riskite- kijänään depression ja verisuonisaira- uksien, esim. verenpainetaudin, ohella ja on hoidettava sen mukaan. Ongel- ma sinänsä on, miten erottaa toisis- taan ahdistus ja masennus, joista mo- lemmilla on mm. merkittävä työkykyä alentava vaikutus. (Stroke)
välittäjäaine (neurotransmitteri), joka − karkeasti sanottuna − pi- tää ihmisen hereillä. Miksi Pan- demrix ei vähentänyt sitä kuin harvoilta rokotetuilta, on edelleen arvoitus. (Science Translational Medicine)
jos lasta odottava nainen oli yli- painoinen tai joutui syömään pal- jon lääkkeitä esim. verenpainee- seen. Haitallisesti vaikutti tieten- kin myös perheen heikko talous. (Britsh Medical Journal)
      
      
      
Page 1  |  
Page 2  |  
Page 3  |  
Page 4  |  
Page 5  |  
Page 6  |  
Page 7  |  
Page 8  |  
Page 9  |  
Page 10  |  
Page 11  |  
Page 12  |  
Page 13  |  
Page 14  |  
Page 15  |  
Page 16  |  
Page 17  |  
Page 18  |  
Page 19  |  
Page 20  |  
Page 21  |  
Page 22  |  
Page 23  |  
Page 24  |  
Page 25  |  
Page 26  |  
Page 27  |  
Page 28  |  
Page 29  |  
Page 30  |  
Page 31  |  
Page 32  |  
Page 33  |  
Page 34  |  
Page 35  |  
Page 36  |  
Page 37  |  
Page 38  |  
Page 39  |  
Page 40  |  
Page 41  |  
Page 42  |  
Page 43  |  
Page 44  |  
Page 45  |  
Page 46  |  
Page 47  |  
Page 48  |  
Page 49  |  
Page 50  |  
Page 51  |  
Page 52  |  
Page 53  |  
Page 54  |  
Page 55  |  
Page 56  |  
Page 57  |  
Page 58  |  
Page 59  |  
Page 60  |  
Page 61  |  
Page 62  |  
Page 63  |  
Page 64  |  
Page 65  |  
Page 66  |  
Page 67  |  
Page 68  |  
Page 69  |  
Page 70  |  
Page 71  |  
Page 72  |  
Page 73  |  
Page 74  |  
Page 75  |  
Page 76  |  
Page 77  |  
Page 78  |  
Page 79  |  
Page 80  |  
Page 81  |  
Page 82  |  
Page 83  |  
Page 84  |  
Page 85  |  
Page 86  |  
Page 87  |  
Page 88  |  
Page 89  |  
Page 90  |  
Page 91  |  
Page 92  |  
Page 93  |  
Page 94  |  
Page 95  |  
Page 96  |  
Page 97  |  
Page 98  |  
Page 99  |  
Page 100  |  
Page 101  |  
Page 102  |  
Page 103  |  
Page 104  |  
Page 105  |  
Page 106  |  
Page 107  |  
Page 108  |  
Page 109  |  
Page 110  |  
Page 111  |  
Page 112  |  
Page 113  |  
Page 114  |  
Page 115  |  
Page 116  |  
Page 117  |  
Page 118  |  
Page 119  |  
Page 120  |  
Page 121  |  
Page 122  |  
Page 123  |  
Page 124  |  
Page 125