Seksisymbolin maineen Vain elämää -sarjan myötä saanut Pa RAJU KOLARI AVASI
Pauli tähditti viime syksynä nähtyä Vain elämää -miljoonasarjan toista tuotantokautta.
Pauli nähdään kirkkoherran roolissa Aleksi Holkon täh- dittämässä elokuvassa.
Anselmi, nuori ihmissusi -leffaa tähdittävä Pauli Hanhiniemi vertaa innostusta näyttelemiseen pullojen palauttamiseen.
V
akavaan auto-onnettomuu- teen joutuminen sai Vain elämää -tähden, laulaja Pau-
li Hanhiniemen, 49, tajuamaan, mi- tä hänelle merkitsee musiikin te- keminen.
–Olin 17-vuotias, kun ajoimme pahan kolarin kaverini kanssa. Elämä oli pienestä kiinni. Kun ym- märsin selvinneeni hengissä, koin velvollisuudekseni tehdä niitä asi- oita, joista nautin. Ajattelin, et- tä minun kuuluu tehdä musiikkia täysillä, viime syksynä paluun Kol- mas nainen -yhtyeensä kanssa teh- nyt Pauli Hanhiniemi toteaa.
Annalle olin tuntematon!
Musiikin lisäksi näytteleminen on Paulille suuri intohimo. Hä- net nähdään keskeisessä roolissa pian ensi-iltaan tulevassa Anselmi, nuori ihmissusi -elokuvassa. Vaik- ka Tampereella asuva laulaja vä- 44
hätteleekin osuuttaan, hän mat- kasi useita kertoja elokuvan kuva- uksiin niin Ähtäriin kuin Virroil- le. Hän on näytellyt vuosien saatos- sa useiden elokuvien sivurooleissa mutta kokee siitä huolimatta sen olevan vain mukava harrastus mu- siikinteon ohessa. –Näytteleminen on minulle vä- hän kuin veisin pulloja kauppaan. Jos pulloja kertyy tiskipöydälle, niin niistä pitää päästä eroon. Jos kaverit pyytävät minua mukaan heidän projektiinsa, totta kai me- nen. Näytteleminen tuntuu haus- kalta ja luontevalta.
Iltapäivälehdet ovat markkinoi-
neet tulevaa elokuvaa Paulin sek- sisymbolin maineella, minkä hän sai Vain elämää -ohjelman myötä. –Ei seksisymbolin maine v**uta minua erityisesti, mutta koen sen olevan kaikista kornein määritel- mä ihmisestä. Mielestäni jokainen
esiintyjä on omalla tavallaan sek- sikäs. En usko, että kyseisestä lei- masta nauttii kukaan. Pauli ei kiellä, ettei viime syk- synä esitetyn sarjan televisionäky- vyys olisi nostanut hänet koko kan- san tietoisuuteen. Idols-kilpailus- ta uralleen nosteen saanut Anna Abreu tunnusti miljoonasarjan ku- vauksissa, ettei hän tiennyt, kuka Pauli Hanhiniemi on ennen ohjel- maan osallistumista. Pauli nau- rahtaakin, että hänen kirjoitta- mansa kappaleet ovat saaneet vih- doin kasvot.
–Anna tietää ulkomaalaiset dis- komimmit aasta ööhön, mutta tus- kin hän osaa ikääntyviä suomalai- sia rokkareita luetella, kuten tun- nistaisi Hectoria, Pauli naurahtaa.
Ei kirkkokeikoille!
Käsikirjoittamisesta innostunut Pauli ei puuttunut Anselmi, nuori ihmissusi -elokuvan repliikkeihin tai juoneen, vaikka pääsikin tu-
tu-
tustumaan tarinaan jo varhaisessa vaiheessa. Pauli nähdään 1980-lu- vulle sijoittuvassa elokuvassa kirk- koherran roolissa. –En ole yhtään niin uskonnolli- nen kuin roolihahmoni. Minulle on
ehdotettu kirkkokonserttien teke- mistä, mutta olen sen verran us- konnollinen, että en mene kirkkoon konsertoimaan. Ei minua kiinnos- ta mennä sinne hurskastelemaan. Paulin omat muistot 1980-luvul- ta liittyvät keikkailemiseen, sil- lä hän tahkosi 1980-luvun alusta vuoteen 1994 uraa Kolmas nainen -yhtyeensä kanssa. Hän liittyi vii- me syksynä paluun tehneeseen yh- tyeeseen 15-vuotiaana, jolloin opis- keli vielä yläasteella. –Juuri sen takia määrittelin it- seni vuosia yhtyeeni kautta, Pau- li naurahtaa.
Olen saamaton!
Pauli Hanhiniemi on saanut val- miiksi elokuvansa synopsiksen eli tiivistelmän, joka käsittelee luopumista. –Kun olen ollut usean vuoden tekemisissä elokuva-alan ihmisten kanssa, niin se inspiroi tekemään itsekin tarinoita. Olen niin pahuk- sen saamaton, etten saa tehtyä kä- sikirjoitusta paperille.
Sama pätee viime syksynä Kol- mannen naisen kanssa yhdeksän- nen pitkäsoiton julkaisseen Pau- lin mukaan myös laulujen kirjoit-
Ensi-ilta 24. tammi- kuuta
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100 |
Page 101 |
Page 102 |
Page 103 |
Page 104 |
Page 105 |
Page 106 |
Page 107 |
Page 108 |
Page 109 |
Page 110 |
Page 111 |
Page 112 |
Page 113 |
Page 114 |
Page 115 |
Page 116 |
Page 117 |
Page 118 |
Page 119 |
Page 120 |
Page 121 |
Page 122 |
Page 123 |
Page 124 |
Page 125