2015 EDUSKUNTA-
VAALIT
Kokoomuksen Joel Harkimo ei kaipaa bilettäm
TEKSTI MARIAMA BAH KUVAT TIMO KORHONEN, MTV3 JA SEISKAN ARKISTO
KUIN HJALLIKSEN POIKA!
seiska.fi
OLEN ENEMMÄN
Joel päivittää Instagra- miin usein valokuvia myös perheestään. –Pakollinen äitienpäiväkuva, Joel kirjoitti. Kuvassa vas. Leo, Joelin isoäiti sekä Leena-äiti.
–Ystäväni on kuvannut kaikki kampanjakuvani. Kolmen minuutin jälkeen hän tokaisi: Kyllä, sä Joel komea olet, mutta ei susta mitään mies- mallia tule! Joel nauraa.
OLEN SINKKU KOTIROTTA!
–Olen ensimmäistä kertaa ehdolla eduskuntaan – ja aion mennä läpi, päättäväinen Joel kertoo.
H
elsingin Rautatientorilla si- jaitsevaan Jääpuistoon kii- rehtii eduskuntavaaliehdo-
kas Joel Harkimo, 24.
Kaukalo on kokoomuksen ri- veistä eduskuntaan ponnista- valle Joelille tuttu paikka, sillä nuorukainen on Helsingin Joke- reiden ex-toimitusjohtajan Hjal- lis Harkimon, 61, poika. –Itse asiassa totesin jo seitse- mänvuotiaana, ettei minusta tule NHL-tähteä. Olen pelannut jun- nuna intohimoisesti myös jalka- palloa, Joel nauraa.
Ajatus eduskuntaan pyrkimi- sestä syntyi jo kaksi vuotta sitten. Joel on ollut siinä mielessä etuoi- keutettu, että hän on saanut työs- kennellä bisnesmaailmassa monta vuotta isänsä Hjalliksen rinnalla ja sen lisäksi seurata äitinsä Lee- na Harkimon poliitikon uraa ko- koomuksessa.
24 Työskenteli Jokereille
Jo nuorena poikana Joel ymmär- si bisneksen ja yrittäjyyden päälle. Kekseliäs poika myi vanhat, rikki- näiset tai tylsät lelut ystävilleen ja serkuilleen, muun muassa Jo- kereiden dj:näkin työskenteleväl- le Amanda Harkimolle. –Taitaa olla Harkimoiden suku-
vika, sillä isäni lailla minullakin on lukihäiriö. Senkin vuoksi kou- lu oli minulle hieman vaikeam- paa. En viihtynyt pänttäämässä kokeeseen tai kirjoittamassa essei- tä. Opettelen asioita mieluummin käytännön kautta, ja armeijan jäl- keen sain mahdollisuuden työs- kennellä Jokereilla osa-aikaise- na. Pelipäivinä ei tarvinnut mon- taa kertaa miettiä, jäänkö autta- maan matsin järjestämisessä vai painunko kouluun luennolle, Joel muistelee hymyillen kolmivuotista uraansa narrijoukkueen leivissä.
Menestynyt bisnesmies
Parhaiten Joel muistetaan kol- men vuoden takaisesta televisio- debyytistään Diili-ohjelmassa. Todellisuudessa nuorimies on paljon muutakin. Hän on nuo- resta iästään huolimatta ehti- nyt olla monessa mukana. Pari- kymppinen mies on muun mu- assa järjestänyt Talviklassikko- jääkiekko-ottelun sekä vuonna 2013 Helsingin stadionilla pela-
tun Arsenal – Manchester City -jalkapallomatsin. –Kaikki meni hienosti, ja minul- la oli tukenani hieno tiimi. Teim- me yleisöennätyksen ja pääsimme myös ehdolle Urheilugaalaan vuo- den urheilutapahtumaksi.
Perhe on tärkein Pelkästään selailemalla Joelin
vaalikampanjasivuja selviää, et- tä nuorukaiselle perhe on tärkein. –Vanhempani ovat pitäneet
huolen, että minusta on kasvanut mahdollisimman hyväkäytöksinen ja toiset huomioon ottava aikui- nen. Nuoremmat veljeni ovat puo- lestaan pitäneet huolen, että olen heille huolehtiva isoveli. –Kuljetan pikkuveljeäni tree- neihin lähes joka päivä, koska vanhempani ovat niin kiireisiä, Joel nauraa ja kertoo viettävän- sä mielellään aikaa pikkuveljien- sä kanssa.
–Nappuloiden kanssa on muka- va touhuta. Ei minua haittaa lai- sinkaan olla lastenhoitajana. Näin voin antaa myös vanhemmilleni jotain takaisin. Joel asuu tällä hetkellä Helsin-
gin Töölössä
–Ehkä tämä on joku suomen- ruotsalainen juttu, mutta Hjallik- sen sisko sekä veli asuvat kaikki aivan vierekkäin. Mummini ja äi- tini asuvat Sipoonrannassa. Per- heemme on todella läheinen, ja
vietämme paljon aikaa yhdessä. En minä mikään mammanpoika ole, mutta en tiedä miten pärjäi- sin, jos muuttaisin vaikka ulko- maille, Joel kertoo.
Ei aikaa parisuhteelle
Bilettämisen ja seurapiirijuhlis- sa juoksemisen sijaan Joel viih- tyy kotona.
–Olen vain sellainen tyyppi, jon-
ka elämä voi ajoittain olla todel- la hektistä. Siksi on välillä muka- vaa olla vain himassa, tehdä vä- hän läppärillä duunia, katsoa lef- fa tai jalkapallo-ottelu. Elämässä täytyy olla tietynlainen balanssi, sillä työmoodissa annan itsestäni 110 prosenttia. –Taidan olla hieman kotirotta, enkä jaksa juosta kaikissa juhlissa joihin minut kutsutaan. Olen lau- maeläin, ja yleensä rinnalla on- kin ystävä tai hengaamme isossa kaveriporukassa. Nautin rauhal- lisuudesta, vaikka yksin en osaa- kaan olla, sinkkuna viihtyvä Joel pohtii.
Tällä hetkellä Joel on vaalikam- panjansa vuoksi sen verta kiirei- nen, että aikaa parisuhteelle ei edes olisi. –Vaimon ja perheen ai- ka on sitten myöhem- min, Joen nauraa.
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100 |
Page 101 |
Page 102 |
Page 103 |
Page 104 |
Page 105 |
Page 106 |
Page 107 |
Page 108 |
Page 109 |
Page 110 |
Page 111 |
Page 112 |
Page 113 |
Page 114 |
Page 115 |
Page 116 |
Page 117 |
Page 118 |
Page 119 |
Page 120 |
Page 121