ffan tähti Don Cheadle Seiskalle:
Seiska tapasi Lontoossa myös Sir Ben Kingsleyn. Uskomattoman timmin olemuksensa perustaksi 69-vuo- tias Oscar-voittaja paljasti uinnin, käve- lylenkit ja puutarhan- hoidon.
Leffassa Maya Hansenia esit- tävä Rebecca Hall ja Robert Downey Jr. hur- masivat leffan ensi-iltabileissä Lontoossa. Rempseä Rebecca pohtii kauneutensa saloja Seiska- Liven haastatte- lussa!
www.seiska.fi Millainen työpari Robert
kertovat SeiskaLivelle!
HARJOITELLA ONKANTOKISAAN!
keksintöä.
Mutta kun toimittaja esitteli ku- via kotimaansa eri harrastuksista ja niiden kilpailumuodoista, Don kurottautui kiinnostuneena eteen- päin.
–Sääskentappokisat eivät näytä kovin kivalta. Mitäs muuta sinulla on siellä? hän kyseli.
Nähtyään kuvat turvenaamion peittämistä, alastomista saunojis- ta tähti innostui jo enemmän. –Tämä voisi toimia minulle! Us-
kon, että voittaisin saunakisan, hän totesi muitta mutkitta. Aurinkoinen kuva järven jäältä herätti myös miehen kilpailuvietin. –Pilkkimistä haluaisin ainakin kokeilla!
Oma eukonkantotyyli
Seuraavana vuorossa oli kuva ke- säisistä eukonkantokisoista. Hän tutki sitä tovin kiinnostuneena. Kuvassa eukon jalat olivat kan- tajana toimivan miehen olkien yli eukon roikkuessa pää alaspäin miehen selkäpuolella.
–Tämä ei näytä hyvältä. Paitsi jos kääntäisin naisen toisinpäin! Kun toimittaja perusteli kuvan tyylin olevan paras tapa nopeaan juoksemiseen, näyttelijä veisteli, että häntä inspiroisi silti enem- män oma tyyli.
–Haluan kokeilla kaikkia näi-
tä lajeja, erityisesti eukonkantoa! Onko näissä kisoissa muuten pak- ko käyttää omaa vaimoa vai voi- ko lainata jonkun toisen emän- tää? sympaattinen, parhaan mies- pääosan Oscar-ehdokkaana Hotel- li Ruanda -elokuvasta ollut tähti kyseli.
Kuultuaan, että lainarouva käy oikein hyvin, hän huojentui. –Asia sovittu! Tulen ensi viikol-
la Suomeen, hän julisti velmusti hymyillen.
Kuvauskipuihin viskiä
Iron Man 3 -elokuvassa Don esit- tää James Rhodesia. Rooli vaati näyttelijältä paitsi kovaa kuntoa, myös hieman kivunsietokykyä. –Roolini oli erittäin fyysinen,
ja minun piti tehdä paljon kohta- uksia, joissa minulla ei ole pukua. Yhdessäkin oli paljon stuntteja ja vaijereita, mutta se oli hauskaa. Olen fyysisesti hyvässä kunnossa, en esimerkiksi murtanut nilkkaa- ni, kuten Robert Downey Jr., erit- täin sutjakassa kunnossa oleva Don jutteli megatuotannosta. Kovimpien kohtausten jälkeen hän toipui päivän rasituksista va- kioreseptinsä avulla.
–Otin kourallisen aspiriinia ja kaksi sormenmittaa viskiä! Kotona Los Angelesissa Don
rentoutuu kuulemma mieluiten pokerin- tai golfinpeluun parissa. –Mikäli omien elokuvieni kat- somiselta ennätän, hän heitti itse- ironisesti.
–Katselen kuitenkin pääasias- sa päivät pitkät elokuvia, joissa esiinnyn ja googlaan omaa nimeä- ni, hän vitsaili ilmekään värähtä- mättä.
Bloggaan ja käsikirjoitan Don kirjoitti joitakin vuosia sitten
kirjan kampanjoidessaan aktiivi- sesti Darfurin kansanmurhan lo- pettamisen puolesta sekä tuotti ai- heesta dokumenttielokuvan. Ny- kyisin hän bloggaa ja twiittaa ah- kerasti, mutta aikaa jää myös kä- sikirjoitusten työstämiseen. –Yritän kirjoittaa 30–40 mi- nuuttia päivässä. On ihme, että saan ylipäätään mitään valmiiksi, mutta olen juuri myynyt pari käsi- kirjoitusta, joista on jo sopimukset tv-yhtiöiden kanssa, hän kertoi. Don tähdittää parhaillaan
suosittua House of Lies -nimistä tv-sarjaa, jonka kuvaukset jatku- vat elokuussa. Siihen asti hänellä on taukoa kuvaamisesta ja näyt- telemisestä. –Aion hankkia kotiini hytty-
siä, jotta voin harjoitella sääsken- tappokisoja varten. Jäät ovat vä- hän vähissä Los Angelesissa tä- hän aikaan vuodesta, mutta kek- sin jotain pilkkiharjoittelua var- ten. Ei mutta niin, minähän tulen Helsinkiin jo ensi viikolla! Don nauroi.
63
Downey Jr. oli? Sir Ben Kingsley, Rebecca Hall ja Don Cheadle
Page 1 |
Page 2 |
Page 3 |
Page 4 |
Page 5 |
Page 6 |
Page 7 |
Page 8 |
Page 9 |
Page 10 |
Page 11 |
Page 12 |
Page 13 |
Page 14 |
Page 15 |
Page 16 |
Page 17 |
Page 18 |
Page 19 |
Page 20 |
Page 21 |
Page 22 |
Page 23 |
Page 24 |
Page 25 |
Page 26 |
Page 27 |
Page 28 |
Page 29 |
Page 30 |
Page 31 |
Page 32 |
Page 33 |
Page 34 |
Page 35 |
Page 36 |
Page 37 |
Page 38 |
Page 39 |
Page 40 |
Page 41 |
Page 42 |
Page 43 |
Page 44 |
Page 45 |
Page 46 |
Page 47 |
Page 48 |
Page 49 |
Page 50 |
Page 51 |
Page 52 |
Page 53 |
Page 54 |
Page 55 |
Page 56 |
Page 57 |
Page 58 |
Page 59 |
Page 60 |
Page 61 |
Page 62 |
Page 63 |
Page 64 |
Page 65 |
Page 66 |
Page 67 |
Page 68 |
Page 69 |
Page 70 |
Page 71 |
Page 72 |
Page 73 |
Page 74 |
Page 75 |
Page 76 |
Page 77 |
Page 78 |
Page 79 |
Page 80 |
Page 81 |
Page 82 |
Page 83 |
Page 84 |
Page 85 |
Page 86 |
Page 87 |
Page 88 |
Page 89 |
Page 90 |
Page 91 |
Page 92 |
Page 93 |
Page 94 |
Page 95 |
Page 96 |
Page 97 |
Page 98 |
Page 99 |
Page 100 |
Page 101 |
Page 102 |
Page 103 |
Page 104 |
Page 105 |
Page 106 |
Page 107 |
Page 108 |
Page 109 |
Page 110 |
Page 111 |
Page 112 |
Page 113 |
Page 114 |
Page 115 |
Page 116 |
Page 117 |
Page 118 |
Page 119 |
Page 120 |
Page 121 |
Page 122 |
Page 123 |
Page 124 |
Page 125